Membrana dachowa, zwana też folią wstępnego krycia, to bardzo ważny element zabezpieczenia dachu, wpływający na jego prawidłowe funkcjonowanie oraz komfortowe warunki mieszkalne we wnętrzach poddasza. To nowoczesny materiał, który zastępuje papę – docelowo układaną pod pokrycie dachowe. Membrany są lżejsze, mniej kosztowne i – co najważniejsze – dużo łatwiejsze w montażu. Chronią warstwę izolacji termicznej przed wilgocią, wiatrem i kurzem oraz przed przeciekami, które powstały w wyniku uszkodzenia pokrycia dachowego.
Cena za rolkę 75m2
Membrana dachowa chroni dach przed wieloma czynnikami, z którymi dach zmaga się na przestrzeni lat funkcjonowania, w związku ze skrajnymi warunkami atmosferycznymi oraz procesami, które zachodzą zarówno pod samym pokryciem dachowym, jak i w obrębie poddasza. W konstrukcji dachu tworzy się dwie warstwy izolacji, dzięki czemu ochrona jest najbardziej skuteczna. Zabezpieczenie od strony poddasza, czyli pod warstwą wełny mineralnej na dachach skośnych, wymaga położenia folii paroizolacyjnej, której rolą jest nie dopuszczenie do wnikania wilgoci wytwarzanej w domu do wnętrza dachu, z kolei drugą warstwę folii stosuje się zaraz pod pokryciem dachowym. Wybierz poniżej jednego z trzech producentów membran dachowych:
Membrana pełni w konstrukcji dachu bardzo istotną funkcję – tak jak stosowane w przeszłości w tej funkcji papy, membrana dachowa ma za zadanie chronić warstwy ocieplenia przed zamakaniem, które uniemożliwiłoby im sprawne funkcjonowanie oraz mogłoby zagrażać powstawaniem grzybów i pleśni. Różnica polega jednak na tym, że membrana dachowa, przy zachowaniu nieprzepuszczalności wody od góry, pozwala na odprowadzanie nadmiaru wilgoci spod spodu, co umożliwia skuteczne pozbywanie się wilgoci, która produkowana jest wewnątrz domu. W ten właśnie sposób membrany dachowe zapewniają dwustopniową ochronę przed zamakaniem – zarówno wilgocią atmosferyczną, jak i tą, która osiadałaby w ociepleniu szukając drogi ujścia z budynku.
Membrany dachowe stanowią obecnie najbardziej popularną alternatywę dla papy asfaltowej i zalecane są przez specjalistów w niemal wszystkich przypadkach. Membrana jest materiałem lekkim, który łatwiej jest zamontować i który, w przeciwieństwie do papy dachowej, umożliwia oddychanie konstrukcji dachu. Zatem nie tylko chroni ocieplenie dachu przed wilgocią atmosferyczną, ale także pozwala na odprowadzanie wilgoci z wnętrza domu. Jest to szczególnie ważne w przypadku poddaszy zaadaptowanych do celów mieszkalnych, które generują spore ilości pary wodnej. Membrana jest przy tym bardziej ekonomiczna oraz łatwiejsza w montażu a także lepiej wspomaga ochronę poddasza przed stratami ciepła.
Istnieją membrany dachowe, które swoją budową i właściwościami dostosowane są do kładzenia na dachach z pełnym deskowaniem. Wybór jest przy tym całkiem spory, zawsze trzeba jednak pamiętać o tym, aby dokładnie sprawdzać zalecenia producenta i stosować materiały zgodnie z ich przeznaczeniem. Membrana odpowiednia do kładzenia na pełnym deskowaniu powinna mieć stosowną grubość oraz posiadać dostosowaną warstwę czynną, czyli film funkcyjny.
Nad takim rozwiązaniem mogą zastanawiać się wszyscy, którzy planują większy remont, jednak bez demontażu pokrycia dachowego. Montaż membrany dachowej od wewnętrznej strony nie jest, co prawda, zadaniem łatwym, ale da się je przeprowadzić i z pewnością będzie to mniej skomplikowane, niż rozbiórka pokrycia jedynie w celu wymiany membrany. Do tego celu można wybrać takiego samego rodzaju materiał, metoda montażu nie będzie miała większego znaczenia. Warto jednak liczyć się z tym, że trzeba w takim przypadku postawić na sprawdzoną i doświadczoną ekipę budowlaną oraz zapłacić jej nieco więcej.
Podczas kładzenia membrany dachowej wskazane jest utworzenie odpowiedniej szerokości zakładów. Nie zawsze jednak wiadomo, czy trzeba te miejsca dodatkowo uszczelnić stosując klej, czy może nie jest to konieczne. Warto więc wiedzieć, że takie dodatkowe zabezpieczenie z pewnością poprawi właściwości ochronne przed wilgocią, zapewni lepszą ochronę przed stratami energii grzewczej a także zagwarantuje dłuższą trwałość materiału, ponieważ klejenie ustabilizuje ułożenie tej warstwy.
Właściwe szerokości zakładów mogą zależeć od kilku czynników. Najczęściej będzie to związane z nachyleniem dachu, np. gdy połać pochyla się o więcej niż 20, wtedy zakład powinien wynieść min. 15 cm. Z kolei, gdy będzie to mniej niż 20, wtedy dla zachowania szczelności szerokość zakładu powinno się zwiększyć do 20 cm. Mimo to zawsze warto jest zapoznać się z zaleceniami producenta, które znaleźć można w karcie produktu, ponieważ tam pojawią się najbardziej szczegółowe informacje i wyliczenia odnoszące się dokładnie do specyfiki danego materiału.
Właściwe szerokości zakładów mogą zależeć od kilku czynników. Najczęściej będzie to związane z nachyleniem dachu, np. gdy połać pochyla się o więcej niż 20, wtedy zakład powinien wynieść min. 15 cm. Z kolei, gdy będzie to mniej niż 20, wtedy dla zachowania szczelności szerokość zakładu powinno się zwiększyć do 20 cm. Mimo to zawsze warto jest zapoznać się z zaleceniami producenta, które znaleźć można w karcie produktu, ponieważ tam pojawią się najbardziej szczegółowe informacje i wyliczenia odnoszące się dokładnie do specyfiki danego materiału.
Membrany jednowarstwowe to raczej rzadkość, ponieważ wymagają specjalnej technologii produkcyjnej, znacznie częściej napotkać można na rozwiązania dwu-, trzy- oraz czterowarstwowe. Membrany dwuwarstwowe nie są szczególnie tańsze niż znacznie lepsze, trzywarstwowe, które cieszą się największą popularnością. W trzech warstwach zamyka się podwójna włóknina ochronna, pomiędzy którą znajduje się film funkcyjny. Dzięki temu właściwości membrany będą zachowane o wiele dłużej. Membrany czterowarstwowe powstają poprzez dodanie do membran trójwarstwowych siatki polipropylenowej, która zwiększa wytrzymałość mechaniczną produktu. Takie rozwiązanie przydaje się w przypadku bardzo dużego rozstawu krokwi dachowych.
Jeżeli masz dalej pytania – wypełnij krótki formularz, zadzwoń do nas lub wyślij e-mail. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy przy wyborze najlepszych okien dla Ciebie!
Tylko do końca października lub do wyczerpania zapasów! Rabat 50% od cen katalogowych na trzy najpopularniejsze dachówki Creaton – płaska Simpla, falista Titania oraz nowoczesna Koda. Do tego jak zawsze darmowa wycena całego dachu!