Pozostałe kategorie

Zaobserwuj nas na FB aby być zawsze na bieżąco

Dachówka

DACHÓWKA

W dzisiejszych czasach dachówka do bez wątpienia najbardziej popularny rodzaj pokrycia dachowego. Klienci wybierają dachówki niezależnie od koloru, kształtu czy rozmiaru. Są stosowane od setek lat, ale w ciągu ostatniej dekady nastąpił ich spektakularny renesans. Producenci dachówek przykładają wiele uwagi do tego, aby były one nowoczesne, wpisujące się w trendy rynku, a jednocześnie zaskakujące swoją wytrzymałością oraz parametrami technicznymi.   W naszym sklepie znajdują się dachówki ceramiczne i betonowe – najczęściej stosowane i doradzane przez fachowców. Zachęcamy do sprawdzenia różnorodnej oferty.

Wszystkie produkty w tej kategorii:

Skorzystaj z filtrów

Sprawdź wszystkie produkty w tej kategorii lub skorzystaj z filtrów poniżej aby wybrać te najbardziej pasujące do Twoich wymagań.

Pokrycia dachowe z dachówki

Kilkusetletnia tradycja wytwarzania dachówek ceramicznych przekłada się na to, że jest to obecnie najlepiej znane i przetestowane pokrycie dachowe, którego konstrukcja i technologie produkcyjne rozwinięte zostały do perfekcji. Dlatego właśnie ceramika dachowa, którą można znaleźć obecnie na rynku to nie tylko trwałe i solidne, ale też niezwykle efektowne wizualnie pokrycie dachowe, którego najwyższa jakość utrzymana zostanie przez długie dziesięciolecia. Wytwarzane obecnie dachówki ceramiczne to olbrzymi wybór kształtów, kolorów i sposobów wykończenia, dlatego można wśród nich znaleźć rozwiązania dopasowane do każdego gustu i preferencji, stylu architektonicznego oraz konstrukcji dachu skośnego. Dachówki ceramiczne od stuleci powstają w niemal ten sam sposób, który uległ jedynie pewnym ulepszeniom, aby poszczególne elementy zapewniały jak najwyższą szczelność gotowego pokrycia oraz były jeszcze bardziej odporne na niezliczoną ilość czynników, z którymi na co dzień musi zmagać się pokrycie dachowe. Dachówka ceramiczna wytwarzana jest z naturalnej gliny, a do produkcji tych najlepszych wybierane są kontrolowane złoża, w których znaleźć można surowiec o niskim uziarnieniu. Glina poddawana jest procesom sezonowania, co pozytywnie wpływa na jej właściwości i poprawia wytrzymałość gotowego produktu. Niektórzy producenci usuwają z surowca węglan wapnia, który obniża trwałość, zastępując go węglanem baru, który wpływa na wygładzenie powierzchni gliny po wypaleniu dachówki. Niekiedy stosuje się także dodatek piasku kwarcowego, wpływającego na poprawę wytrzymałości i skrócenie czasu schnięcia gliny. Niegdyś wytwarzano jedynie dachówki naturalne, nieposiadające powłok, o klasycznej, ceglastej barwie. Dziś ceramika dachowa może być wykończona angobą lub glazurą, które tworzą gładką powierzchnię, nadają połysk i umożliwiają nadawanie niemal dowolnego koloru. Dzięki powłokom dachówki nie nasiąkają wodą, są także zabezpieczone przed mchem i porostami, co będzie miało szczególne znaczenie w przypadku domów zlokalizowanych w pobliżu dużych skupisk drzew. Powłoki te powstają poprzez zmieszanie glinek szlachetnych oraz pigmentów nieorganicznych, które nakładane są na glinianą dachówkę jeszcze przed końcowym wypaleniem. Powłoka glazurowana, poza sproszkowaną gliną zawiera jeszcze rozdrobnione szkliwo, które w procesie wypalania stapia się z dachówką i tworzy krystaliczną, trwałą powłokę o wyrazistym połysku. Powłoka angobowana i glazurowana różnią się między sobą głównie pod względem intensywności połysku oraz tego, że glazura będzie stanowić skuteczniejsze zabezpieczenie przed zabrudzeniami, mchem i porostami, co ma znaczenie głównie w przypadku domów zlokalizowanych przy lasach czy parkach. Obie te powierzchnie posiadają w pewnym stopniu zdolność do samooczyszczenia się pod wpływem deszczu, jednak w przypadku glazury działa to o wiele skuteczniej.

Dachówka - największe zalety:

zalety dachówek

Wieczysta trwałość – niezależnie od sposobu wykończenia, dachówki osiągają trwałość przekraczającą sto lat. Biorąc więc pod uwagę wykończenie własnego domu, można się po dachówkach spodziewać, że będą inwestycją raz na całe życie. Dodatkowo, dachówki wykończone powłokami uszlachetniającymi, przez długie lata zachowają przy tym maksimum estetyki.


Różnorodność – dachówki, które można obecnie znaleźć na rynku mogą być wykonane z gliny lub betonu i wytwarzane są w dziesiątkach wzorów – od tradycyjnych po nowoczesne; w wielu kolorach, rozmiarach – od bardzo drobnych po wielkoformatowe. Do tego wszystkie mogą być naturalne lub pokryte powłokami ochronno-dekoracyjnymi, które nadają powierzchni połysk i zapewniają trwałość estetyki. Dzięki wszystkim tym cechom dachówki można z łatwością dopasować do każdego gustu, stylu architektonicznego a także konstrukcji dachu.


Szczelność i stabilność pokrycia – nowoczesne dachówki mają budowę opartą na zamkach, które zachodząc na siebie i dociskając poprzednie swoją wagą, tworzą szczelny układ, po którym woda spływa swobodnie, nie mając możliwości wniknięcia pod pokrycie. Dachówki mają przy tym swoją dość dużą wagę, dlatego układ, w którym poszczególne elementy dociskają się wzajemnie, jest stabilny i bardzo odporny na wszelkie zjawiska pogodowe.


Szerokie zastosowanie – dachówki mają niezwykle uniwersalne zastosowanie. Niewielkie rozmiary pojedynczych elementów sprawiają, że wystarczy aby dach miał minimalny wymagany kąt nachylenia, aby mógł zostać pokryty tym materiałem. Pokrycie dachówką trzeba jednak ująć jeszcze w projekcie budowlanym, ponieważ konstrukcja dachu musi być odpowiednio nośna, aby poradzić sobie z ciężarem tego materiału. Niewielki rozmiar to jednak pojęcie ogólne – do dachów o skomplikowanej budowie i z wieloma elementami dodatkowymi dobrać można bardzo drobne dachówki, które będą w stanie pokryć np. wole oka, z kolei w przypadku dachów o konstrukcji prostej i o dużej powierzchni, szybsze i tańsze w wykonaniu będzie zastosowanie tzw. dachówek wielkoformatowych.


Ekologiczny materiał – niezależnie od tego, czy ceramiczne czy betonowe, dachówki wytwarzane są z naturalnych surowców i pozostają całkowicie neutralne dla zdrowia mieszkańców. Dotyczy to także dachówek pokrytych powłokami uszlachetniającymi, które składają się głównie z ciekłych mas glinianych lub szkliwa w połączeniu z minerałami lub tlenkami metali, mającymi funkcję barwiącą.


Akustyka – dachówki są solidnym i ciężkim pokryciem dachowym, które w przeciwieństwie do tych lekkich, jak na przykład blachodachówka, nieporównywalnie lepiej wygłusza odgłosy z zewnątrz. Ma to szczególne znaczenie w przypadku deszczu i gradu uderzającego o dach. Czynnik ten będzie szczególnie istotny w przypadku domów, których poddasza przeznaczone są do celów mieszkalnych – dachówka nie będzie wymagała zastosowania dodatkowych materiałów wyciszających, ponieważ i bez tego zapewni bardzo wysoki komfort ciszy.


Akcesoria systemowe – wielką zaletą dachówek jest to, że producenci wytwarzają poszczególne modele jako kompleksowe systemy pokryć, w których poza samą dachówką podstawową znaleźć można także dopasowane pod względem konstrukcyjnym, materiałowym oraz estetycznym wszelkie elementy, które także będą konieczne do wykonania gotowego dachu. Są to m.in. gąsiory, wszelkie dachówki połówkowe, skrajne, kominki wentylacyjne a nawet systemy przeciwśniegowe i komunikacja dachowa. Dopasowanie poszczególnych elementów pokrycia dachowego pod wszystkimi wymienionymi aspektami jest bardzo ważne ze względu na zachowanie idealnej szczelności oraz takich samych właściwości materiału, które będą w ten sam sposób reagować na czynniki zewnętrzne.

najpopularniejsze rodzaje dachówek
kształty dachówek

Najpopularniejsze rodzaje i kształty dachówek

Dachówki to ogromna różnorodność estetyczna, w której każdy może z powodzeniem znaleźć coś dla siebie niezależnie, czy ma to być styl tradycyjny, czy też nowoczesny. Wśród najbardziej ogólnie rozumianych rodzajów dachówek wymienić należy przede wszystkim dachówki zakładkowe, płaskie i karpiówki.


Dachówki zakładkowe to najszersza kategoria – zawiera w sobie kształty, których konstrukcja oparta jest na zastosowaniu wyprofilowanych zakładek w górnej części i po bokach, w połączeniu z wyprofilowaniem spodów. Konstrukcja taka zapewnia dokładne, precyzyjne połączenie wszystkich elementów, szczelność i stabilność pokrycia dachowego. Wśród dachówek zakładkowych znaleźć można takie kształty, jak:

 

– dachówki esówki (holenderki)
– dachówki holenderki płaskie
– marsylki
– hugenotki (dachówki reńskie)

 

Dachówki płaskie co prawda także mają konstrukcję zakładkową, oznaczane są jednak osobną kategorią ze względu na unikatowość oraz ogromne zainteresowanie, jakie współcześnie wzbudza ten kształt. Dachówka płaska to niewątpliwie najmodniejszy z kształtów dachówek, który najczęściej wybierany jest w przypadku nowoczesnych projektów domów. Współczesne domy mieszkalne o nowoczesnym charakterze reprezentują przede wszystkim minimalizm, dlatego dachówki płaskie idealnie wpisują się w ten wzorzec. Wytwarzane są w wielu rozmiarach, zarówno drobnych, jak i wielkoformatowych a kolorystyka także dostosowana jest do obecnie panujących trendów.

 

Dachówki karpiówki – mają zdecydowanie najdłuższą tradycję wśród popularnych po dziś dzień kształtów dachówek. Ich charakterystyczna, bezzakładkowa konstrukcja opiera swoją szczelność na specyficznych metodach układania, dzięki którym na dachu powstaje nieprzepuszczalna dla wody struktura. Karpiówkę można napotkać w kilku, nieco zmodyfikowanych wariantach – o gładkiej powierzchni lub szczotkowane, ze żłobieniami, z różnym zakończeniem noska. Klasyczną formę karpiówki można układać na wzór rybiej łuski lub na koronkę a niewątpliwy urok tego klasycznego kształtu znajduje swoje zastosowanie zarówno na budynkach zabytkowych i sakralnych, jak i w przypadku budownictwa mieszkalnego, wszędzie prezentując się tak samo interesująco.

Dachówki i możliwe rodzaje wykończenia

dachówka glazurowana czy angobowana

Dachówki można podzielić na dwie główne kategorie – ceramiczne oraz betonowe (cementowe), które różni budulec, technologia produkcyjna oraz sposób wykończenia, jednak finalny efekt na dachu pozostaje mocno zbliżony. Ze względu na surowiec wykorzystywany do produkcji, dachówki betonowe zawsze pokryte są powłoką dekoracyjną, która w zależności od producenta może mieć różny skład i właściwości. Z kolei w przypadku dachówek ceramicznych, sposoby wykończenia prezentują się w bardziej klarowny sposób.

 

Podstawową formą wykończenia dachówki jest ta naturalna, czyli ukształtowana i wypalona dachówka bez jakiejkolwiek powłoki, o naturalnym, ceglastym kolorze. To właśnie ta forma ma kilkusetletnią tradycję a jej wygląd kojarzy się z klasyką. Ponieważ jednak struktura wypalanej gliny jest porowata, nawet z zastosowaniem gliny o nieznacznym uziarnieniu oraz po jej odpowietrzaniu, to nieco chropowata struktura dachówek naturalnych może mieć tendencje do brudzenia się oraz pokrywania mchem i porostami – szczególnie w przypadku lokalizacji blisko większych skupisk drzew.

 

Dlatego właśnie producenci dachówek opracowali sposoby na wygładzenie powierzchni dachówek poprzez pokrycie ich powłokami uszlachetniającymi. Stosowane są w tym celu glazura oraz angoba.

 

Dachówki glazurowane – glazura, którą stosuje się do pokrywania dachówek ceramicznych jest wyjątkowo gładką, szklistą powłoką o kryształowym połysku. Glazura powstaje poprzez nakładanie na wstępnie wypaloną dachówkę drobnego, lekko już stopionego szkliwa, które w procesie dalszego wypalania wraz z dachówką, wtapia się w powierzchnię gliny tworząc trwałą, szklistą strukturę. Szkliwo wzbogacane jest dodatkami barwiącymi, dzięki czemu dachówki mogą uzyskiwać niemal nieograniczoną paletę barw. Glazura to najgładsze możliwe wykończenie dachówki. Jest też wyjątkowo trwałe, dlatego zapewnia bardzo długą estetykę pokrycia dachowego. Gładkość takiej powierzchni uniemożliwia osadzanie się zabrudzeń, obrastanie mchem oraz porostami a dach myje się właściwie sam podczas silniejszych opadów deszczu i wymaga jedynie sporadycznych zabiegów konserwacyjnych.

 

Dachówki angobowane – angobę do pokrywania dachówek uzyskuje się poprzez połączenie szlachetnych glinek oraz barwinków w postaci tlenków metali. Można w ten sposób uzyskać bardzo wiele odcieni, dlatego oferta kolorystyczna dachówek angobowanych również jest bardzo szeroka. Powierzchnia angobowana jest znacznie gładsza niż ta naturalna, pory gliniane są wyrównane, powierzchnia nadal ma jednak całkiem dobre właściwości wentylacyjne – w przeciwieństwie do zwartej i nieprzepuszczalnej glazury. Angoba będzie miała także mniej lśniącą powierzchnię, którą określić można satynowym połyskiem. Powierzchnia angobowana zmniejsza nasiąkliwość gliny oraz skutecznie ogranicza osadzanie się zabrudzeń i ryzyko pokrywania się dachu mchem czy porostami. Niektóre odmiany angoby stosowanej do pokrywania dachówek mogą być ponadto wzbogacane o dodatkową porcję kwarcu, który zapewnia silniejszy efekt szkliwienia, zbliżony do glazury.

Cart
Your cart is currently empty.