– Wieczysta trwałość – niezależnie od sposobu wykończenia, dachówki osiągają trwałość przekraczającą sto lat. Biorąc więc pod uwagę wykończenie własnego domu, można się po dachówkach spodziewać, że będą inwestycją raz na całe życie. Dodatkowo, dachówki wykończone powłokami uszlachetniającymi, przez długie lata zachowają przy tym maksimum estetyki.
– Różnorodność – dachówki, które można obecnie znaleźć na rynku mogą być wykonane z gliny lub betonu i wytwarzane są w dziesiątkach wzorów – od tradycyjnych po nowoczesne; w wielu kolorach, rozmiarach – od bardzo drobnych po wielkoformatowe. Do tego wszystkie mogą być naturalne lub pokryte powłokami ochronno-dekoracyjnymi, które nadają powierzchni połysk i zapewniają trwałość estetyki. Dzięki wszystkim tym cechom dachówki można z łatwością dopasować do każdego gustu, stylu architektonicznego a także konstrukcji dachu.
– Szczelność i stabilność pokrycia – nowoczesne dachówki mają budowę opartą na zamkach, które zachodząc na siebie i dociskając poprzednie swoją wagą, tworzą szczelny układ, po którym woda spływa swobodnie, nie mając możliwości wniknięcia pod pokrycie. Dachówki mają przy tym swoją dość dużą wagę, dlatego układ, w którym poszczególne elementy dociskają się wzajemnie, jest stabilny i bardzo odporny na wszelkie zjawiska pogodowe.
– Szerokie zastosowanie – dachówki mają niezwykle uniwersalne zastosowanie. Niewielkie rozmiary pojedynczych elementów sprawiają, że wystarczy aby dach miał minimalny wymagany kąt nachylenia, aby mógł zostać pokryty tym materiałem. Pokrycie dachówką trzeba jednak ująć jeszcze w projekcie budowlanym, ponieważ konstrukcja dachu musi być odpowiednio nośna, aby poradzić sobie z ciężarem tego materiału. Niewielki rozmiar to jednak pojęcie ogólne – do dachów o skomplikowanej budowie i z wieloma elementami dodatkowymi dobrać można bardzo drobne dachówki, które będą w stanie pokryć np. wole oka, z kolei w przypadku dachów o konstrukcji prostej i o dużej powierzchni, szybsze i tańsze w wykonaniu będzie zastosowanie tzw. dachówek wielkoformatowych.
– Ekologiczny materiał – niezależnie od tego, czy ceramiczne czy betonowe, dachówki wytwarzane są z naturalnych surowców i pozostają całkowicie neutralne dla zdrowia mieszkańców. Dotyczy to także dachówek pokrytych powłokami uszlachetniającymi, które składają się głównie z ciekłych mas glinianych lub szkliwa w połączeniu z minerałami lub tlenkami metali, mającymi funkcję barwiącą.
– Akustyka – dachówki są solidnym i ciężkim pokryciem dachowym, które w przeciwieństwie do tych lekkich, jak na przykład blachodachówka, nieporównywalnie lepiej wygłusza odgłosy z zewnątrz. Ma to szczególne znaczenie w przypadku deszczu i gradu uderzającego o dach. Czynnik ten będzie szczególnie istotny w przypadku domów, których poddasza przeznaczone są do celów mieszkalnych – dachówka nie będzie wymagała zastosowania dodatkowych materiałów wyciszających, ponieważ i bez tego zapewni bardzo wysoki komfort ciszy.
– Akcesoria systemowe – wielką zaletą dachówek jest to, że producenci wytwarzają poszczególne modele jako kompleksowe systemy pokryć, w których poza samą dachówką podstawową znaleźć można także dopasowane pod względem konstrukcyjnym, materiałowym oraz estetycznym wszelkie elementy, które także będą konieczne do wykonania gotowego dachu. Są to m.in. gąsiory, wszelkie dachówki połówkowe, skrajne, kominki wentylacyjne a nawet systemy przeciwśniegowe i komunikacja dachowa. Dopasowanie poszczególnych elementów pokrycia dachowego pod wszystkimi wymienionymi aspektami jest bardzo ważne ze względu na zachowanie idealnej szczelności oraz takich samych właściwości materiału, które będą w ten sam sposób reagować na czynniki zewnętrzne.