Pozostałe kategorie

Zaobserwuj nas na FB aby być zawsze na bieżąco

dachówka betonowa

DACHÓWKA BETONOWA

Dachówki betonowe (cementowe) to bardzo ciekawa alternatywa dla standardowych dachówek ceramicznych. Mają równie atrakcyjne walory estetyczne, podobną trwałość, ale są przede wszystkim sporo lżejsze i w niższej cenie. Płaskie dachówki to elegancka, minimalistyczna forma, która sprawdza się w przypadku nowoczesnego budownictwa.

Proces produkcji dachówek betonowych to również zdecydowanie mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego, co w dzisiejszych czasach jest szczególnie istotne.

Wszystkie produkty w tej kategorii:

Skorzystaj z filtrów

Sprawdź wszystkie produkty w tej kategorii lub skorzystaj z filtrów poniżej aby wybrać te najbardziej pasujące do Twoich wymagań.

Co warto wiedzieć o dachówkach betonowych

Dachówki cementowe oraz dachówki betonowe to dwie nazwy, które odnoszą się do tego samego produktu, używane są zamiennie, także u różnych producentów. Popularność dachówki betonowej wzrasta z roku na rok, a powodów tego zjawiska można się doszukiwać przede wszystkim w atrakcyjnym stosunku jakości do ceny. Są one zdecydowanie bardziej ekonomiczne niż dachówki tradycyjne, mimo, że pod względem jakości nie odstają od nich w żaden znaczący sposób. Dla większości osób, szczególnie niemających do czynienia na co dzień z materiałami budowlanymi, dachówka betonowa jest w zasadzie nieodróżnialna od ceramicznej, dach prezentuje się tak samo elegancko i stylowo. I nie ma tym niczego dziwnego – dachówka betonowa inspirowana jest swoim ceramicznym odpowiednikiem, jednak niekoniecznie trzeba przy tym odbierać ją jako tańszy zamiennik. Jest to materiał, który pod paroma względami zyskuje przewagę i bardzo często może okazać się nawet tym lepszym wyborem.
dachówki betonowe i cementowe
Pokrycie dachowe wykonane z dachówki betonowej bardzo skutecznie chroni dach przed czynnikami atmosferycznymi – jest szczelne, mrozoodporne, zabezpieczone przed porastaniem mchem a przy tym wykazują one bardzo wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wszystkie te cechy sprawiają, że pokrycie dachowe zbudowane z dachówki betonowej osiąga bardzo długą trwałość, sięgającą ok. 80 lat. Dachówka betonowa wytwarzana jest z naturalnych, bezpiecznych surowców a proces jej produkcji jest właściwie mniej skomplikowany i z pewnością też mniej kosztowny niż w przypadku ceramiki. Beton na dachówki to unikalna mieszanka drobnoziarnistego piasku oraz cementu portlandzkiego, do których dla poprawy właściwości dodaje się niekiedy mączkę skalną i tlenki metali, których rolą jest nadawanie dachówkom pożądanego koloru. Są to więc w większości komponenty, z których wytwarza się produkty do budowy ścian oraz fundamentów, co samo w sobie bardzo trafnie obrazuje, jak trwałym i wytrzymałym materiałem są dachówki betonowe.
Beton opracowany do produkcji dachówek jest dodatkowo zagęszczany i odpowietrzany, aby uzyskana struktura zapewniała odpowiednią gładkość. Uformowane w prasie ciągnionej dachówki betonowe zostają pokryte warstwą akrylu, który wiąże się z mokrym jeszcze betonem. Kolejnym etapem jest suszenie i dojrzewanie, które ma ogromne znaczenie dla trwałości gotowego materiału. Przed ostatecznym suszeniem i utwardzaniem, dachówki pokrywane są kolejną warstwą akrylu a produkt będzie gotowy po ok. 28 dniach. Suszenie dachówek betonowych w stałej, niezbyt wysokiej temperaturze i kontrolowanej wilgotności jest znacznie mniej energochłonne, niż wpalanie ceramiki dachowej w temperaturach rzędu 1200C, nie wymaga spalania i jest dzięki temu znacznie bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego a przy tym mniej kosztowne. Warto podkreślić, że niższe koszty produkcji dachówek betonowych stanowią jeden z głównych czynników ich niższej ceny. Dachówki betonowe mogą być także barwione w masie, co oznacza, że dany kolor nie dotyczy jedynie powierzchni dachówki, ale będzie widoczny także w przekroju. Barwienie w masie będzie więc miało znaczenie pod względem przeprowadzania prac dachowych oraz ogólnej eksploatacji dachu, ponieważ wszelkie odpryski i pęknięcia nie są w ich przypadku widoczne.

Czym różni się dachówka betonowa od tradycyjnej ceramiki

betonowe dachówki płaskie i faliste (1)
W jakim stopniu różnica w cenie oraz zastosowanym surowcu przekłada się na jakość i czy różnice te mają większe znaczenie? Odpowiedź brzmi – to zależy. Różnice, które można podkreślić pomiędzy dachówką betonową oraz ceramiczną to w dużej mierze takie cechy, które w jednych okolicznościach można uznać za wady, ale w innych wręcz przeciwnie – za zalety, które mogą przekonać przyszłego inwestora właśnie do wyboru dachówki betonowej. Wszystko zależy od możliwości i ograniczeń konstrukcji dachowej, budynku itp. W przypadku niektórych budynków największą zaletą dachówki betonowej może być jej waga – znacznie niższa niż ceramiki, co będzie miało znaczenie w przypadku wymiany dachu na starych budynkach o osłabionej więźbie, ale także dla domów które mają dopiero powstać i są na etapie projektowym. Gdy dach ma zostać pokryty dachówką betonową, jego projekt może zakładać znacznie mniejsze obciążenie, dlatego elementy konstrukcyjne mogą być lżejsze a co za tym idzie, również tańsze.
betonowe dachówki płaskie i faliste (2)
Dachówki betonowe pokrywane są zupełnie innymi powłokami niż dachówki ceramiczne, w przypadku których jest to angoba lub glazura. Powłoki te często są specyficzne dla poszczególnych producentów, najczęściej jednak są to w głównej mierze powłoki polimerowo-akrylowe o wysokiej gładkości. Niemniej jednak, powierzchnie dachówek betonowych także będą odporne na promieniowanie UV i blaknięcie a także wchłanianie zabrudzeń czy porastanie mchem, co razem oznacza bardzo skuteczną ochronę przed efektem wizualnego starzenia się dachu. Wśród dachówek betonowych można znaleźć wiele modeli, które mają wykończenie matowe, o co trudno wśród dachówek ceramicznych. Chociaż dachówki betonowe wytwarzane są już od dawna, to jednak jest to produkt zdecydowanie nowszy niż tradycyjna ceramika i wytwarzany przez nie tak wielu producentów. W związku z tym wśród dachówek betonowych jest nieco mniejszy wybór kształtów, chociaż trzeba przy tym zaznaczyć, że te, które powstają to niewątpliwie takie wzory, które cieszą się największym zainteresowaniem klientów i z pewnością nie zabraknie tu takich klasyków, jak dachówka esówka (holenderka i holenderka płaska) czy też najmodniejsze ostatnio, dachówki płaskie.

W jakich przypadkach dachówka betonowa jest najlepszym wyborem

Ponieważ dachówki betonowe zawsze są tańsze niż ceramiczne, dlatego powinny zainteresować każdego, kto chce bezpiecznie i rozsądnie ograniczyć koszty budowy dachu, bez rezygnacji z eleganckiego wyglądu i kilkudziesięcioletniej trwałości. Dachówki betonowe pod względem technicznym będą odpowiednie w przypadku dachów, których kąt nachylenia wynosi przynajmniej 10, chociaż niektóre modele mogą wymagać wyższych wartości, jak 15 czy nawet 30 nachylenia połaci (nie wolno zapominać o dokładnym sprawdzeniu specyfikacji wybieranego modelu dachówki betonowej). Wiele modeli dachówki betonowej produkowanych jest w formie kompletnych systemów dachowych, co zawsze będzie lepszym wyborem niż próby skompletowania pokrycia z osobnych elementów. Kompletne systemy dachowe obejmują wszystkie elementy – podstawowe, kształtowe oraz akcesoria, które będą konieczne do stworzenia kompletnego pokrycia dachowego. Wybór pełnego systemu dachowego to wiele zalet – poszczególne elementy są do siebie dopasowane zarówno pod względem konstrukcyjnym jak i tworzywa, dlatego uzyskuje się w ten sposób najwyższą szczelność pokrycia dachowego a wszystko będzie w taki sam sposób reagowało na warunki atmosferyczne na przestrzeni czasu. Istotne jest także idealne dopasowanie estetyczne – kolorystyka oraz sposób wykończenia, np. stopień połysku. Nie należy też zapominać o wspomnianej już niewielkiej wadze dachówek betonowych, która sprawia, że będą najlepszym wyborem w przypadku remontu starego dachu.

Dachówki betonowe – budowa i właściwości

Dachówki betonowe najczęściej wytwarzane są w większych rozmiarach niż ceramiczne, można wśród nich znaleźć także wiele modeli wielkoformatowych, z którymi pokrycie dachu przebiega znacznie szybciej i sprawniej, szczególnie gdy dach ma prostą i nieskomplikowaną budowę. Większość dachówek betonowych w swojej konstrukcji posiada dodatkowe zabezpieczenia przeciwwodne, np. w formie wyżłobień, dzięki którym pokrycie dachowe zachowuje maksymalną szczelność. Dachówki betonowe nie są co prawda zaliczane do kategorii lekkich pokryć dachowych, jednak niewątpliwie będą ważyły mniej niż dachówki ceramiczne. Waga tych pierwszych rzadko kiedy jest wyższa niż ok. 45 kg/m2, co daje nawet o 1/3 mniejsze obciążenie dla całego dachu. Dzięki temu sprawdzą się one znakomicie w roli nowego pokrycia na budynkach zabytkowych, starych, o osłabionej konstrukcji dachowej.
Kształty dachówek betonowych są dokładnie takie same, jak w przypadku tych ceramicznych, mogą różnić się w niewielkim stopniu, co wynika jedynie ze wzornictwa producentów. Najbardziej popularne, dlatego też produkowane w największych ilościach są dachówki betonowe o kształcie esówki (zwanej też holenderką), z podwójną lub pojedynczą falą. Z kolei w przypadku nowoczesnego budownictwa ogromnym zainteresowaniem cieszą się betonowe dachówki płaskie, których minimalistyczna forma znakomicie wpisuje się w nowoczesną estetykę.
Specyfika betonu stosowanego do produkcji dachówek a także ich powłoki sprawiają, że mają one znikomą nasiąkliwość, dzięki czemu są mrozoodporne i odporne wpływ czynników atmosferycznych a nawet szkodników. Jest to przy tym materiał całkowicie niepalny i bezpieczny, nie wykazuje także żadnej rozszerzalności termicznej, co ma szczególne znaczenie dla szczelności pokrycia dachowego.
Pokrycie dachowe z dachówki betonowej jest bardzo skuteczną warstwą izolującą, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku poddaszy zaadaptowanych do celów mieszkalnych. Z punktu widzenia mieszkańców istotne są takie właściwości tego pokrycia, jak przede wszystkim bardzo wysoka izolacja akustyczna, zapewniająca komfortową ciszę a także izolacja termiczna, czyli z jednej strony ochrona przed stratami ciepła w okresie grzewczym, jak i to, że dachówka betonowa nie powoduje zbytniego nagrzewania się wnętrz w czasie upałów. Dachówki betonowe można z powodzeniem odświeżyć wtedy, kiedy ich estetyka ulegnie pogorszeniu – można je wtedy oczyścić i pomalować specjalnie do tego celu opracowaną farbą (preparaty takie dostępne są w ofertach wielu procentów). Farby do dachówek betonowych nie tylko odświeżą kolorystykę, ale także zapewnią połysk na kolejne lata użytkowania. Jeżeli zaś malowanie nie jest jeszcze konieczne, powierzchnię betonowego pokrycia dachowego można raz na kilka lat wyczyścić – gdy osadzi się na nich zbyt wiele zanieczyszczeń lub osadów. Używa się do tego celu wody z dodatkiem detergentu, dobrze sprawdzi się także woda pod ciśnieniem.
Cart
Your cart is currently empty.