Pozostałe kategorie

Zaobserwuj nas na FB aby być zawsze na bieżąco

dachówka ceramiczna

DACHÓWKA CERAMICZNA

Dachówki ceramiczne są energooszczędne, wytrzymałe, bezpieczne dla zdrowia i eleganckie zarazem. To wyjaśnia dlaczego są najczęściej wybieranym przez inwestorów materiałem na pokrycia dachowe.  Oferta rynkowa obfituje w rozmaitych producentów dachówek, dlatego docelowy zakup odpowiedniego produktu wcale nie jest oczywisty. Dachówki muszą wytrzymać wiele lat niezależnie od warunków atmosferycznych. Na szczęście ułatwiliśmy Państwu zadanie i zbudowaliśmy ofertę w oparciu o kilku zaufanych producentów, których dachówki są najwyższej jakości. Ich wieloletnia obecność na rynku potwierdza to z roku na rok.

Wszystkie produkty w tej kategorii:

Skorzystaj z filtrów

Sprawdź wszystkie produkty w tej kategorii lub skorzystaj z filtrów poniżej aby wybrać te najbardziej pasujące do Twoich wymagań.

Dachówka ceramiczna – jak powstaje

Kilkusetletnia tradycja wytwarzania dachówek ceramicznych przekłada się na to, że jest to obecnie najlepiej znane i przetestowane pokrycie dachowe, którego konstrukcja i technologie produkcyjne rozwinięte zostały do perfekcji. Dlatego właśnie ceramika dachowa, którą można znaleźć obecnie na rynku to nie tylko trwałe i solidne, ale też niezwykle efektowne wizualnie pokrycie dachowe, którego najwyższa jakość utrzymana zostanie przez długie dziesięciolecia. Wytwarzane obecnie dachówki ceramiczne to olbrzymi wybór kształtów, kolorów i sposobów wykończenia, dlatego można wśród nich znaleźć rozwiązania dopasowane do każdego gustu i preferencji, stylu architektonicznego oraz konstrukcji dachu skośnego.

 

Dachówki ceramiczne od stuleci powstają w niemal ten sam sposób, który uległ jedynie pewnym ulepszeniom, aby poszczególne elementy zapewniały jak najwyższą szczelność gotowego pokrycia oraz były jeszcze bardziej odporne na niezliczoną ilość czynników, z którymi na co dzień musi zmagać się pokrycie dachowe. Dachówka ceramiczna wytwarzana jest z naturalnej gliny, a do produkcji tych najlepszych wybierane są kontrolowane złoża, w których znaleźć można surowiec o niskim uziarnieniu. Glina poddawana jest procesom sezonowania, co pozytywnie wpływa na jej właściwości i poprawia wytrzymałość gotowego produktu. Niektórzy producenci usuwają z surowca węglan wapnia, który obniża trwałość, zastępując go węglanem baru, który wpływa na wygładzenie powierzchni gliny po wypaleniu dachówki. Niekiedy stosuje się także dodatek piasku kwarcowego, wpływającego na poprawę wytrzymałości i skrócenie czasu schnięcia gliny.

 

Niegdyś wytwarzano jedynie dachówki naturalne, nieposiadające powłok, o klasycznej, ceglastej barwie. Dziś ceramika dachowa może być wykończona angobą lub glazurą, które tworzą gładką powierzchnię, nadają połysk i umożliwiają nadawanie niemal dowolnego koloru. Dzięki powłokom dachówki nie nasiąkają wodą, są także zabezpieczone przed mchem i porostami, co będzie miało szczególne znaczenie w przypadku domów zlokalizowanych w pobliżu dużych skupisk drzew. Powłoki te powstają poprzez zmieszanie glinek szlachetnych oraz pigmentów nieorganicznych, które nakładane są na glinianą dachówkę jeszcze przed końcowym wypaleniem. Powłoka glazurowana, poza sproszkowaną gliną zawiera jeszcze rozdrobnione szkliwo, które w procesie wypalania stapia się z dachówką i tworzy krystaliczną, trwałą powłokę o wyrazistym połysku. Powłoka angobowana i glazurowana różnią się między sobą głównie pod względem intensywności połysku oraz tego, że glazura będzie stanowić skuteczniejsze zabezpieczenie przed zabrudzeniami, mchem i porostami, co ma znaczenie głównie w przypadku domów zlokalizowanych przy lasach czy parkach. Obie te powierzchnie posiadają w pewnym stopniu zdolność do samooczyszczenia się pod wpływem deszczu, jednak w przypadku glazury działa to o wiele skuteczniej.

Dachówki ceramiczne – kształty i wymiary

dachówki ceramiczne

Dachówka ceramiczna nie ma sobie równych w zakresie różnorodności estetycznej i technicznej. Kształty dachówek to gama na tyle szeroka, że znajdą się w niej rozwiązania odpowiednie dla budynków zabytkowych i sakralnych, tradycyjnego budownictwa jednorodzinnego i wielorodzinnego aż po bardzo nowoczesne projekty domów, w których przeważa prostota i minimalizm. Najpopularniejsze modele kształtowe dachówek ceramicznych będą do tego wytwarzane w dziesiątkach kolorów (w przypadku mniej popularnych modeli kolorów może być kilka – kilkanaście). Pod względem technicznym zaś dachówki można dopasować do każdego rodzaju konstrukcji dachu skośnego, w przypadku tych o wyjątkowo małym kącie nachylenia można zastosować specjalistyczne rozwiązania wspomagające szczelność. Dachówki ceramiczne można dopasować do konstrukcji dachowej także pod względem skomplikowania jego budowy w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać materiał i ułatwić prace dachowe. Dachy, w których budowie występuje wiele elementów dodatkowych, jak lukarny czy wole oka, najlepiej pokrywać dachówką o niewielkich rozmiarach, które znacznie łatwiej pokryją wszelkie zaokrąglenia czy niewielkie płaszczyzny. Dachy o konstrukcji prostej i dużej powierzchni najłatwiej i najbardziej ekonomiczne będzie pokryć dachówką wielkoformatową, której wybór znacząco przyspieszy prace dachowe.

 

Rodzaje dachówek ceramicznych podzielić można na kilka kategorii kształtowych, które ułatwiają odnalezienie odpowiedniego rozwiązania. Zdecydowanie najszerszą kategorią są dachówki zakładkowe, ponieważ właśnie ich wytwarza się obecnie najwięcej.

 

Dachówki ceramiczne zakładkowe wyposażone są w całkiem spore, precyzyjnie wyprofilowane górne i boczne zakładki a także wyprofilowane spody. Całość tworzy zamki, których rolą jest stabilizacja montażu, zapewnienie szczelności i trwałości pokrycia dachowego. Wśród dachówek ceramicznych określanych jako zakładkowe można znaleźć takie kształty, jak klasyczne holenderki (dachówka „esówka”) i holenderki płaskie, marsylki, czy dachówki reńskie.

 

Kolejną kategorię – to co prawda także dachówki zakładkowe – wymienia się jednak osobno z uwagi na szczególną popularność, jaką cieszą się od wielu lat w budownictwie o nowoczesnym charakterze. Mowa o dachówce płaskiej, która doskonale wpisuje się w minimalistyczną stylistykę nowoczesnego budownictwa, do tego wytwarzana jest w najmodniejszych kolorach – odcieniach szarości, czerni czy kolorze antracytowym. Dachówki płaskie znaleźć można w wielu rozmiarach, od niewielkich po wielkoformatowe, dlatego łatwo dopasować je do różnych typów dachów skośnych. Niektóre modele będą przy tym odpowiednie do zastosowania zarówno na dachu, jak i na elewacji.

 

Dachówki karpiówki to chyba najbardziej klasyczny kształt, który mimo posiadania kilkusetletniej historii nadal bardzo często pojawia się na dachach w niemal niezmienionej formie. Jest to kształt o tyle wyjątkowy, że jego urok odnajduje zastosowanie zarówno w przypadku estetyki budowli sakralnych, zabytków, jak i w tradycyjnym budownictwie jednorodzinnym. Współcześnie wytwarza się kilka wariantów karpiówek – o wykończeniu naturalnym lub w powłokach z angoby lub glazury, dzięki czemu mogą mieć różnorodne kolory. Poza najbardziej klasycznym kształtem znaleźć można karpiówki ze żłobieniami, o zaokrąglonym lub prostym a nawet zaostrzonym zakończeniu.

zalety dachówek ceramicznych
wymiary dachówek

Największe korzyści z wyboru dachówek ceramicznych na dach

Tak ogromna i niesłabnąca popularność dachówek ceramicznych nie bierze się znikąd. Ten rodzaj pokrycia dachowego ma wiele zalet, których próżno szukać w innych materiałach na dach. Chociaż technologie produkcji nie zmieniły się niemal w ogóle na przestrzeni stuleci a zostały jedynie udoskonalone i rozwinięte, dachówki ceramiczne nadal stanowią najbardziej praktyczne pokrycie dachowe, będące przy tym synonimem jakości i elegancji. To jednak absolutnie nie wszystko, co charakteryzuje to najbardziej popularne pokrycie dachowe – każdy kto ma jeszcze jakiekolwiek wątpliwości co do wyboru swojego przyszłego pokrycia na dach, o ceramice dachowej powinien wiedzieć, że:

 

Tworzą stabilne i szczelne pokrycie dachu – wytwarzane obecnie dachówki zakładkowe zapewniają maksymalną szczelność i bezpieczeństwo dla dachu. Dzięki temu, że ceramika dachowa jest bardzo ciężka a kolejne dachówki zachodzą na siebie i dociskają te poprzednie, układ ten jest wytrzymały i stabilny, niezależnie od warunków pogodowych.

 

Zapewniają ogromny wybór estetyczny – dachówka ceramiczna wytwarzana jest w dziesiątkach kształtów, kolorów i rozmiarów. Można wśród nich znaleźć modele, które idealnie wpisują się w estetykę tradycyjnego budownictwa czy budowli zabytkowych oraz takie, które w nietuzinkowy sposób dopełnią styl domów nowoczesnych i minimalistycznych. Wykończenie dachówek ceramicznych może być naturalne, o satynowym lub kryształowym połysku.

 

Przetrwają ponad 100 lat – niezależnie czy naturalne, czy w glazurze lub angobie, trwałość dachówek ceramicznych osiąga nawet więcej niż 100 lat. Oznacza to, że raz położone dadzą o sobie zapomnieć może nawet aż do przyszłego pokolenia mieszkańców. Dachówki w powłokach zachowają ponadto swoją estetykę i bardzo rzadko będą wymagały zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Są uniwersalne – Różne rodzaje konstrukcji zamków oraz wymiary pojedynczych dachówek pozwalają na dopasowanie dokładnie takich parametrów technicznych, aby możliwe było pokrycie każdego typu dachu skośnego. Dachówki ceramiczne mogą stanowić niewielkie elementy, ale znaleźć można również tzw. dachówki wielkoformatowe, dlatego sprawdzą się one zarówno w kryciu dachów o skomplikowanej budowie, z lukarnami i wolimi okami, jak i w przypadku wielkopowierzchniowych i prostych połaci dachowych.

 

Powstają z naturalnych surowców – dachówki ceramiczne są w pełni bezpieczne dla zdrowia mieszkańców oraz dla środowiska naturalnego – zarówno dachówka bazowa powstająca z naturalnej gliny, jak i powłoki dachówek wytwarzane ze szlachetnych glinek, kwarcu oraz tlenków metali w roli barwników.

 

Chronią poddasze przed hałasem – ceramika dachowa to bardzo skuteczna izolacja akustyczna, co będzie szczególnie istotne w przypadku poddaszy zaadaptowanych do celów mieszkalnych. Dachówki to ciężkie pokrycie dachu, które wygłusza odgłosy deszczu czy gradu nieporównywalnie lepiej, niż pokrycia określane jako lekkie, np. blachodachówka.

 

Stworzysz z nimi kompletny dach – większość modeli dachówek ceramicznych od znanych producentów wytwarzana jest jako kompletne systemy dachowe, zawierające nie tylko dachówki podstawowe, ale także różnego rodzaju elementy kształtowe – dachówki połówkowe, gąsiory, dachówki wentylacyjne i skrajne, czasem także systemy przeciwśniegowe czy komunikację dachową. Dzięki produkcji systemowej wszystkie elementy dachu będą do siebie dopasowane zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i materiału, dlatego zapewnią maksymalną szczelność oraz w dokładnie taki sam sposób będą reagować na warunki pogodowe oraz starzenie.

Cart
Your cart is currently empty.