Pozostałe kategorie

Zaobserwuj nas na FB aby być zawsze na bieżąco

OKNA DACHOWE OBROTOWE FAKRO FTU-V U5 DO ŁAZIENKI LUB KUCHNI

Okna dachowe do kuchni i łazienki FAKRO FTP-V U5 – proces produkcyjny

Słowem wstępu - okna dachowe FAKRO

Na samym początku okna konstruowane są w programach inżynierów. Zanim zostaną ostatecznie wytworzone, przechodzą bardzo skomplikowany proces projektowo-produkcyjny. Każde okno składa się z ponad 150 elementów a samo wykonanie obejmuje około 100 rozmaitych operacji. W nowoczesnym ośrodku badań w Nowym Sączu pracuje ponad 100 inżynierów, którzy wykorzystują najbardziej innowacyjną technologię, aby tworzyć wysokiej jakości okna dachowe. FAKRO wyznacza kierunki rozwoju branży na całym świecie. Firma ma na swoim koncie ponad 140 zgłoszeń patentowych. Wiele zastosowanych rozwiązań znacząco podniosło jakość oraz funkcjonalność okien dachowych.

Jak powstają obrotowe okna dachowe FAKRO FTP-V U5?

Produkcja okien FAKRO FTP-V U5 rozpoczyna się od pozyskania dobrego gatunkowo drewna sosnowego, którego wartość jako ekologicznego i najbardziej bezpiecznego dla zdrowia materiału budowlanego znana jest już od pokoleń. Firma pobiera drewno z rejonów, w których prowadzona jest planowana gospodarka leśna, co oznacza, że ilość przyrostu masy drzewnej jest większa od ilości drewna pozyskiwanego.

 

Do specjalnych wiat trafia tzw. tarcica, czyli asortyment drzewny powstały w wyniku przetarcia drewna okrągłego na dedykowanych pilarkach. Drewno jest pod zadaszeniem sezonowane i jednocześnie chronione przed deszczem. Następne skomputeryzowane suszarnie wdrażają proces suszenia tarcicy, gdzie drewno jest stopniowo podgrzewane a jego wilgotność kontrolowana. Po wysuszeniu materiał poddawany jest szczegółowej kontroli, którą przeprowadzają wyspecjalizowani w tym eksperci firmy FAKRO.

 

Po pozytywnej kontroli, drewno trafia do obróbki. Usuwane są z niego wszelkie ewentualne wady, np. sęki czy przebarwienia. W dalszym etapie produkcji kawałki tarcicy rozcinane są poprzecznie. Wynikiem tych działań jest powstawanie pełnowartościowych elementów drewnianych, tzw. graniaków, z których wykonane są później ościeżnice i skrzydła okien dachowych.

 

Kolejnym etapem produkcji po wstępnej obróbce drewna jest klejenie doczołowe. Krótkie elementy łączone są w dłuższe za pomocą mikrowczepów a następnie przycinane na określony wymiar. Później drewno klejone jest wzdłużnie. W porównaniu z drewnem litym, tak przygotowane elementy drewniane wykazują wiele niepowtarzalnych zalet. Oprócz wysokich walorów estetycznych są bardziej wytrzymałe i mniej podatne na odkształcenia. Skutecznie ograniczają także pęknięcia powierzchniowe. Przygotowane w ten sposób drewno trafia do dalszej obróbki mechanicznej, m.in. w celu tzw. czopowania (wykonania specjalnych nacięć, które pozwalają łączyć elementy w jednolite ramy). Proces obróbki i skrawania drewna jest w pełni zautomatyzowany, co zapewnia najwyższą jakość, precyzję oraz pełną powtarzalność wszystkich okien dachowych FAKRO FTP-V U5.

 

Zanim elementy drewniane zostaną połączone w pełne ramy, poddaje się je jeszcze bardzo ważnemu procesowi impregnacji próżniowej. W procesie tym, impregnat wtłaczany jest w strukturę drewna pod wysokim ciśnieniem w specjalnych komorach. Działanie to zabezpieczy docelowe okno przed wilgocią i grzybami. Tak zaimpregnowane drewno charakteryzuje się nieporównywalnie większą trwałością.

 

Następnym krokiem produkcyjnym jest szlifowanie drewna, co pozwala uzyskać całkowicie gładkie, idealne elementy, które są później kilkukrotnie malowane specjalnym lakierem poliuretanowym. To jeszcze bardziej zabezpiecza drewno przed wilgocią i przygotowane w taki sposób mogą być wówczas wykorzystywane w takich pomieszczeniach, jak łazienki czy kuchnie.

okna na poddasze FAKRO FTU-V U5
FAKRO FTU-V U5 okna dachowe plastikowe

Okna dachowe FAKRO FTP-V U5 a kwestie pro-ekologiczne

Młody drzewostan absorbuje kilkakrotnie więcej dwutlenku węgla od starodrzewu, stąd celowym jest odnawianie lasu. Preferowanie wyrobów z drewna, pozyskiwanego w racjonalny sposób, przyczynia się do wzrostu powierzchni lasów, jak również daje nam szansę życia w ekologicznej atmosferze.


Używane do produkcji drewno jest sezonowane oraz suszone w automatycznie sterowanych komorach do wilgotności 12%.


Dzięki ekologicznym piecom, zespół nowoczesnych suszarni jest ogrzewany ciepłem uzyskiwanym ze spalania poprodukcyjnych odpadów drzewnych oraz wysokoenergetycznej wierzby pochodzącej z plantacji FAKRO. Wykorzystywanie i przetwarzanie zasobów naturalnych nakłada na nas szczególną odpowiedzialność względem środowiska naturalnego.


Firma FAKRO realizuje ochronę przyrody poprzez następujące obszary:


• rozwój i wdrażanie wyrobów przyjaznych dla środowiska
• stosowanie ekologicznych technologii
• minimalizację, utylizację odpadów
• zmniejszanie emisji zanieczyszczeń
• ograniczanie hałasu i wibracji

 

Firma FAKRO w związku z tym, iż jest posiadaczem certyfikatu FSC® CoC ma prawo do oznaczania produktów certyfikowanych logo FSC. Certyfikacja FSC CoC dotyczy Kontroli Pochodzenia Produktu wzdłuż łańcucha dostaw materiału drzewnego. Kupując produkty certyfikowane przyczyniają się Państwo do odpowiedzialnej gospodarki leśnej na świecie.

Cart
Your cart is currently empty.