Membrana dachowa - jakich błędów unikać przy doborze i kładzeniu

Strona główna » Poradniki » Akcesoria dachowe – poradniki » Jaką membranę wybrać na dach – wybór membrany – na co zwrócić uwagę » Membrana dachowa – jakich błędów unikać przy doborze i kładzeniu

To, czy membrana dachowa zostanie zamontowana w odpowiedni sposób nie jest wcale mniej istotne niż odpowiednio dobrane parametry tego materiału. Nieszczelności czy uszkodzenia powstałe w trakcie prac dachowych mogą bowiem spowodować, że nie będzie odpowiednio pełniła swojej roli, czyli nie ochroni w odpowiedni sposób warstw ocieplenia ani konstrukcji dachu przed zamakaniem – poniekąd więc tak, jak gdyby w ogóle jej nie zastosować.
Z kolei brak odpowiedniego zabezpieczenia dachu w postaci membrany dachowej to wiele potencjalnych zagrożeń dla dachu – od uszkodzeń elementów konstrukcyjnych z drewna, przez rozwój grzybów i pleśni w strukturze dachu, aż po utratę właściwości termoizolacyjnych materiału ociepleniowego, który nie będzie pełnił swojej roli, gdy jest mokry.
na co zwrócić uwagę przy wyborze membrany dachowej

Sprawdź ceny wybranych membran dachowych:

Membrana dachowa, czyli inaczej folia wysokoparoprzepuszczalna ma z jednej strony za zadanie ochronę głębszych struktur dachu przed możliwymi przeciekami w pokryciu dachowym, z drugiej – musi umożliwiać odprowadzanie na zewnątrz budynku pary wodnej, która powstaje we wnętrzach, aby nie osiadała ona w postaci skroplin na elementach drewnianych i w ociepleniu.

Jakich błędów unikać wybierając membranę dachową

Nie jest to błąd, który łatwo popełnić, ponieważ większość hurtowni budowlanych pomaga w odpowiednim doborze produktu, zawsze warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Przede wszystkim i na samym początku trzeba dokonać rozróżnienia pomiędzy folią paroizolacyjną a paroprzepuszczalną, ponieważ są to dwa, zupełnie odmienne materiały, mające różne funkcje. Folia paroizolacyjna stosowana jest od wewnątrz poddasza, ograniczając przedostawanie się pary wodnej do izolacji i elementów drewnianych, z kolei membrana dachowa (folia wstępnego krycia), w przeciwieństwie to paroizolacji, musi mieć zdolność skutecznego przepuszczania pary wodnej i usuwania jej poza konstrukcje dachu, dlatego montowana jest tuż pod pokryciem. Gdyby pomylić ze sobą te dwa produkty i zamontować je w odwrotnym ustawieniu, w dość szybkim czasie mogłoby dojść do zawilgocenia wełny mineralnej i utraty jej właściwości izolacyjnych, zamakania drewnianych elementów konstrukcyjnych a tym samym także ich osłabienia. Nie można zapominać też o sporym ryzyku rozwoju grzybów i pleśni, które są wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia mieszkańców.

Na co uważać podczas montażu membrany dachowej

Niestety, z braku doświadczenia osób wykonujących prace dachowe może dość do bardzo poważnego błędu, jakim jest położenie membrany dachowej odwrotnie niż zaleca to producent. Strona, którą układa się membranę ma ogromne znaczenie, ponieważ sama membrana dachowa ma dwie, oddzielne funkcje, za które odpowiadają poszczególne strony materiału. Spodnia powierzchnia musi mieć zdolność do wypuszczania pary wodnej z poniższych warstw dachu, górna z kolei ma za zadanie ochronę przed przeciekającą wodą deszczową, która czasem przedostaje się pod pokrycie dachowe lub się pod nim skrapla. Gdyby więc położyć membranę odwrotnie, realizacja tych funkcji byłaby niemożliwa. Jednak tak naprawdę popełnienie tego błędu nie jest wcale takie łatwe, ponieważ strony membrany są zazwyczaj w różnych kolorach lub jedna ze stron posiada nadruki, dzięki czemu łatwo jest rozpoznać właściwy sposób układania, tym bardziej że szczegóły znaleźć można w dołączonej do każdego produktu instrukcji montażu.
na co zwrócić uwagę przy montazu membrany dachowej (1)
W zakresie montażu membran istotne jest także to, w jaki sposób przeprowadzone będzie mocowanie do krokwi dachowych. Najczęściej mocuje się ją z użyciem gwoździ o szerokich łebkach, ew. zszywek dekarskich. Rozmiar łbów gwoździ jest istotny, ponieważ zbyt małe mogą stwarzać zagrożenie przerwania folii i powstania nieszczelności a nawet oderwania od krokwi. Dodatkowo wskazane jest, aby podczas układania i mocowania membrany pomiędzy krokwiami utworzyć nieznaczny zwis, w taki sposób, aby nie była ona naciągnięta. Jest to istotne, ponieważ dzięki temu woda będzie mogła swobodnie spływać po membranie a nie po krokwiach, które z uwagi na mocowanie nie są idealnie szczelne.
Podczas montażu trzeba pamiętać także o utworzeniu zakładów pomiędzy kolejnymi pasami kładzionej membrany. Najłatwiej będzie, jeżeli prace rozpocznie się od układania membrany na dole okapu, kładzenie jej od góry umożliwiłoby wodzie wnikanie pod cały układ oraz do warstw ocieplenia. Zakłady wzdłużne umożliwiają z kolei sklejenie pasów i zachowanie idealnej szczelności. Szerokość tych zakładów powinna być dostosowana do kąta nachylenia dachu – im mniejszy kąt tym większe zakłady. W przypadku niektórych produktów, odpowiednie zakłady są wyznaczone na górnej powierzchni membrany.
Podczas montażu trzeba pamiętać także o utworzeniu zakładów pomiędzy kolejnymi pasami kładzionej membrany. Najłatwiej będzie, jeżeli prace rozpocznie się od układania membrany na dole okapu, kładzenie jej od góry umożliwiłoby wodzie wnikanie pod cały układ oraz do warstw ocieplenia. Zakłady wzdłużne umożliwiają z kolei sklejenie pasów i zachowanie idealnej szczelności. Szerokość tych zakładów powinna być dostosowana do kąta nachylenia dachu – im mniejszy kąt tym większe zakłady. W przypadku niektórych produktów, odpowiednie zakłady są wyznaczone na górnej powierzchni membrany
Istnieje również coś takiego, jak typowe uszkodzenia powstające podczas kładzenia membrany, dlatego też wiedząc o nich łatwiej można uniknąć powielania niekorzystnych schematów. Istnieją takie trzy miejsca, w których uszkodzenia pojawiają się najczęściej – tam, gdzie membrana styka się z krokwiami, w przypadku, gdy są one nieoszlifowane i mają zadziory, a materiał przesuwany był po nich zbyt energicznie. Gdy uszkodzenia te są znaczące, najlepiej będzie wymienić cały pas membrany na nowy, gdy zaś jedynie niewielkie i miejscowe, można spróbować naprawić je z użyciem taśmy do membran. Drugą z często pojawiających się komplikacji jest wspomniane wcześniej uszkodzenie w wyniku użycia gwoździ lub zszywek, gdy robi się to nieostrożnie lub gdy gwoździe są źle dopasowane. Problemy pojawiają się także podczas operowania większymi pasami membrany oraz w wyniku nieumiejętnego poruszania się po dachu, co często grozi rozerwaniem, zaczepianiem materiału o różne ostre elementy. Dlatego właśnie montaż membrany dachowej zawsze najlepiej jest zlecić specjalistom, a jeżeli decydujemy się na to samodzielnie, warto postawić na brak pośpiechu, precyzję oraz delikatność.
Cart
Your cart is currently empty.