Membrana dachowa – czy zawsze jest potrzebna/kiedy nie kłaść membrany dachowej

Strona główna » Poradniki » Akcesoria dachowe – poradniki » Jaką membranę wybrać na dach – wybór membrany – na co zwrócić uwagę » Membrana dachowa – czy zawsze jest potrzebna/kiedy nie kłaść membrany dachowej

Czasem mogą pojawić się takie okoliczności, zwykle zewnętrzne, w związku z którymi należy zachować szczególną ostrożność podczas układania membrany dachowej a nawet całkowicie zmienić plany związane z pracami dachowymi. Przy czym są to sytuacje, których nie warto bagatelizować, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem mogą przyczyniać się one do postawania uszkodzeń, osłabienia sprawności membrany czy wręcz do uniemożliwienia poprawnego przeprowadzenia i zakończenia prac. Świadomość, czego należy unikać oraz w jakich sytuacjach trzeba zachować szczególną ostrożność pomoże zaoszczędzić wielu niepotrzebnych kosztów czy też uniknąć skrócenia czasu użytkowania membrany oraz wielu innych komplikacji.
czy warto kłaść membranę dachową kiedy

Membrana dachowa a promieniowanie UV – jak ochronić materiał przed przedwczesnym uszkodzeniem

Co prawda, zdecydowana większość dobrej jakości membran dachowych jest zabezpieczona (w mniejszym lub większym stopniu) przed niekorzystnymi skutkami oddziaływania promieni UV, nie oznacza to jednak, że można tę kwestię bagatelizować i pozostawiać membranę bez pokrycia dachowego na całe miesiące. Najczęściej producenci podają określony czas, przez jaki ich materiał może zostać wystawiony na intensywne promieniowanie słoneczne, ale zawsze im której będzie trwała ta ekspozycja, tym lepiej. Z drugiej strony, przekroczenie zalecanego czasu skutkuje najczęściej zniszczeniem folii – utratą jej właściwości, przez co nie będzie pełniła odpowiednio swojej funkcji i w szybszym czasie może przyczynić się do powstania poważniejszych problemów w strukturach pokrycia dachowego.

Sprawdź ceny wybranych membran dachowych:

Jakie temperatury otoczenia sprzyjają membranie

kiedy stosować membranę dachowa (1)

Informacji na temat zalecanych temperatur stosowania także należy szukać na karcie produktu – zawsze będzie to dokładnie opisane przez producenta. Zdecydowana większość membran dachowych wykonana jest jednak z włókniny polipropylenowej, dla której najwyższą możliwą temperaturą, w której będzie odpowiednio się sprawować są okolice 100st. C. Warto przy tym zaznaczyć, że jest to wartość całkowicie wystarczająca dla standardowych warunków, z jakimi mamy do czynienia w naszej szerokości geograficznej, ponieważ dach w którym wykonano prawidłową wentylację nie powinien generować pod pokryciem wartości wyższych, niż ok. 80st. C.

Warunki pogodowe podczas kładzenia membrany dachowej

kiedy stosować membranę dachowa (2)
Dla jednych być może będzie to oczywiste a dla innych nie, jednak prace dachowe związane z kładzeniem membrany warto będzie przełożyć podczas silnych wiatrów i opadów deszczu. Wiatr nie tylko będzie utrudniał prace i stwarzał zagrożenie bezpieczeństwa dla pracujących osób, ale także uniemożliwi ocenę, czy materiał jest odpowiednio naciągnięty, może spowodować większe lub mniejsze uszkodzenia i rozdarcia. Także deszcz stanowi spore utrudnienie – co prawa membrany są odporne na opady deszczu i chronią przed przeciekami, to jednak deszcz stwarza ogromne zagrożenie dla ludzi przebywających na dachu oraz może zakłócić przebieg prac oraz ocenę poprawności ich wykonania.

Rodzaje impregnatów więźby dachowej a właściwości membrany

kiedy stosować membranę dachowa (3)
Wiele substancji chemicznych stosowanych do zabezpieczania więźby dachowej budzi uzasadnione wątpliwości co do wpływu na strukturę i właściwości membrany. Z całą pewnością nie należy martwić się o impregnaty na bazie soli, ponieważ nie wywierają one wpływu na membrany dachowe. Niestety, przeciwnie będzie w przypadku substancji impregnujących, które w swoim składzie zawierają związki siarki. Niezależnie od zastosowanego środka, zawsze warto odczekać odpowiednio długi czas pomiędzy potraktowaniem drewna impregnatem a kładzeniem folii, aby dać substancjom impregnującym odpowiednio dużo czasu na wchłoniecie się i wyschniecie.

Uwaga na pośpiech oraz niedoświadczonych wykonawców

Tak, ostatnią z okoliczności, które wykluczają zasadność kładzenia membrany w danym momencie jest kwestia niezwykle istotna, czyli brak doświadczenia i wiedzy na temat specyfiki kładzenia membrany na dach a nawet ograniczony czas na wykonanie tych prac. Ponieważ w tej dziedzinie nietrudno jest o popełnienie błędów, dobrze jest zaufać specjalistom. Niedoświadczeni dekarze potrafią zapomnieć na przykład o utworzeniu dwucentymetrowego zwisu membrany między krokwiami, a jest to bardzo ważne, ponieważ konstrukcja dachowa stale pracuje i wykonuje ruchy, dlatego zbyt mocno napięta membrana prędzej czy później mogłaby ulec uszkodzeniu. Drobnym ruchom podlega też sama membrana, np. w ciągu lata, gdy panują wysokie temperatury, membrana może się rozszerzać, zimą natomiast nieco się kurczy. Zbyt naprężony materiał, przez lata podlegania takim zmianom może wytworzyć początkowo mikrouszkodzenia, następnie zaś – poważniejsze, które będą grozić poważnymi problemami dla dachu oraz warstw ocieplenia. Wspomniany wcześniej pośpiech może z kolei popychać do prac w nieodpowiednich warunkach pogodowych, grozi większą liczbą drobnych błędów i przeoczeń.
Warto jednak pamiętać przede wszystkim o tym, że z uwagi na różnorodność membran, ich specyfiki oraz właściwości, zawsze najważniejsze jest, aby bardzo dokładnie zapoznać się z kartą produktu oraz zaleceniami producenta, ponieważ właśnie tam znaleźć można kluczowe informacje na temat ich cech, ograniczeń czy zalecenia dotyczące montażu i eksploatacji.
Cart
Your cart is currently empty.