poradnik okna dachowe jakie wybrac na co zwrócić uwagę

Jak wybrać odpowiednie okna dachowe

Strona główna » Poradniki » Okna dachowe – poradnik jak wybrać okna na poddasze

Wybór odpowiedniego okna dachowego zazwyczaj zależy od projektu budowlanego – to w nim określone są wymiary okien oraz parametry które muszą spełniać. Aktualnie wszyscy najwięksi producenci okien dachowych czyli roofART, FAKRO i VELUX produkują okna w jednakowych rozmiarach – najbardziej popularne to okna dachowe 78×118 lub 78×140 – okna takie zapewniają bardzo dużą ilość naturalnego światła które wypełnia pomieszczenie. Jeżeli nie mamy w projekcie budowlanym wskazanego dokładnego modelu lub parametrów jakie mają spełniać okna dachowe, należy zapoznać się z charakterystyką okien i dobrać odpowiednie okno dostosowane do naszych wymagań. Poniżej przedstawiamy Państw najpopularniejsze kryteria którymi należy się kierować przy wyborze okien razem z poradnikami.

Sprawdź ofertę na okna dachowe najlepszych producentów:

VELUX – ciesz się komfortem na lata. Rozwiązania VELUX to najwyższej jakości produkty i usługi które pomagają tworzyć klimat wewnętrzny.

roofART – produkowane z materiałów najwyższej  jakości z gwarancją aż do 25lat! Przekonaj się sam

Nowoczesne poddasze – zaawansowane i proekologiczne produkty o szybkim i łatwym montażu. Trwałe, funkcjonalne i bezpieczne

Nie wiesz jakiemu producentowi powierzyć swoje okna dachowe? Sprawdź nasz poradnik zobacz czym wyróżnia się każdy z nich i zdecyduj które okna będą dla Ciebie najlepsze. 

Dowiedz się więcej na temat akcesoriów na okna dachowe. Zobacz róznice między roletami zaciemniającymi oraz przyciemniającymi, wewnętrznymi oraz zewnętrznymi.

Pakiet szybowy, to obok szczelnej konstrukcji okna dachowego, kluczowy czynnik odpowiadający za parametry termoizolacyjne i ochronę przed stratami energii grzewczej we wnętrzach. Szyby stanowią nawet więcej niż 70% całej powierzchni okna dachowego i to właśnie tą drogą dochodzi do wymiany cieplnej pomiędzy wnętrzem poddasza a otoczeniem zewnętrznym.
Okna dachowe FAKRO wykonane z PVC mają szerokie zastosowanie na poddaszu. Co więcej są produktem ekologicznym, ponieważ profile ościeżnicy wykonane są aż w 63% z surowca powtórnie przetworzonego. W produkcji okien aluminiowo-tworzywowych wykorzystanie komponentów z recyklingu ma ogromny wpływ na ochronę środowiska.
Potrzeba wymiany starych okien dachowych na nowe może pojawić się zarówno w związku z planami przeprowadzenia termomodernizacji domu, jak i gdy widoczne i odczuwalne są poważniejsze uszkodzenia, które obniżają parametry izolacyjne czy też zagrażają bezpieczeństwu

Sprawdź nasz poradnik o wymianie okien dachowych razem z programem czyste powietrze – sprawdź gdzie i na co uzyskać można dofinansowanie 

Zdecydowanie najczęściej wybierane, drewniane okna dachowe to z jednej strony wyjątkowa trwałość i bardzo dobre parametry izolacji termicznej, ale także charakterystyczna, ciepła i przyjazna estetyka naturalnego drewna. Wśród drewnianych okien dachowych znajdziesz idealne rozwiązania do salonu, sypialni i pokoju dziennego na poddaszu, niezależnie od tego, czy szukasz produktów ekonomicznych, czy też supertermoizolacyjnych okien z mnóstwem dodatkowych funkcjonalności podnoszących komfort użytkowania. To także wiele modeli o niestandardowej konstrukcji, dopasowanej do nietypowego układu w pomieszczeniu czy wysokości montażu okien.
Okna dachowe nazywane potocznie plastikowymi mają profile z PVC oraz aluminium, o charakterystycznym, białym wykończeniu, chociaż wielu producentów proponuje także wykończenie okleiną przypominającą drewno. Okna plastikowe cieszą się bardzo dużą popularnością, ponieważ tworzywo sztuczne jest trwałe i odporne na wiele czynników atmosferycznych, a szczególnie na wilgoć, także tę występującą w kuchniach i łazienkach na poddaszu. W tej kategorii okien dachowych z łatwością można dopasować rozwiązania zarówno w niskich cenach i o podstawowym zakresie funkcji, jak i nowoczesne okna dachowe dla wymagających.
Okna dachowe z dwuszybowym pakietem to najtańsza i najbardziej podstawowa grupa produktów, przeznaczona do poddaszy z przeznaczeniem mieszkalnym. Zapewniają odpowiednie dla celów mieszkaniowych parametry izolacyjności termicznej, są przy tym wytrzymałe i bardzo trwałe. Wśród okien z dwuszybowym pakietem pojawiają się okna o konstrukcji obrotowej (środkowa oś obrotu), których profile mogą być wykonane zarówno z naturalnego drewna czy drewna w odpornej na wodę powłoce poliuretanowej, jak i te z profilami PVC, dlatego można spośród nich wybrać rozwiązania odpowiednie do salonu czy pokoju dziennego, ale też do kuchni i łazienki.
Dla wszystkich, którzy szukają okien dachowych o wyższych parametrach izolacyjności termicznej i oszczędności na wydatkach związanych z ogrzewaniem poddaszy mieszkalnych, najlepszym rozwiązaniem będą okna trzyszybowe. Jest to szeroka kategoria produktów, zawierająca zarówno tradycyjne, obrotowe okna w przystępnych cenach, jak i okna o znacząco podwyższonych parametrach, a także różne rodzaje profili okiennych, odpowiednich do innych typów pomieszczeń poddasza – do pokoi dziennych oraz kuchni i łazienek. To także okna wysokoosiowe czy klapowo-obrotowe oraz wiele modeli okien wyposażonych w sterowanie elektryczne lub solarne.
Okna dachowe mogą mieć różne rodzaje konstrukcji, co dotyczy także możliwości otwierania. Niektórzy producenci w swoich ofertach proponują zarówno okna z klamką znajdującą się u dołu konstrukcji, jak i z górnym uchwytem otwierającym. Dzięki tym możliwościom można lepiej dostosować wybierane okno do wysokości montażu lub też do układu w danym pomieszczeniu – okna z dolnym otwieraniem będą wygodniejsze w przypadku wyższego montażu i otwartego dostępu do klamki, zaś górny uchwyt sprawdzi się wszędzie tam, gdzie okno musi być zamontowane dość nisko, a także gdy ustawione są pod nim meble lub sprzęty, jak np. wanna.
Wymiary okien dachowych to u większości producentów nawet kilkanaście wariantów dla każdego modelu okna. Producenci mają też właściwe dla siebie kombinacje wysokości z szerokościami, które będą inne dla różnych marek okien dachowych, dlatego podczas wymiany okien na nowe warto o tym pamiętać. Planując okna dachowe podczas adaptacji poddasza należy wybrać ich rozmiary, aby powierzchnia przeszklenia miała odpowiednie proporcje do wielkości pomieszczenia i aby okno było w stanie zapewnić odpowiednią intensywność światła dziennego. Wymagane doświetlenie można uzyskać zarówno za sprawą większego okna, jak i dwóch lub więcej okien w zestawach.
Cart
Your cart is currently empty.