poradnik okna dachowe jakie wybrac na co zwrócić uwagę

Jak wybrać odpowiednie okna dachowe

Strona główna » Poradniki » Okna dachowe – poradnik jak wybrać okna na poddasze

Wybór odpowiedniego okna dachowego zazwyczaj zależy od projektu budowlanego – to w nim określone są wymiary okien oraz parametry które muszą spełniać. Aktualnie wszyscy najwięksi producenci okien dachowych czyli roofART, FAKRO i VELUX produkują okna w jednakowych rozmiarach – najbardziej popularne to okna dachowe 78×118 lub 78×140 – okna takie zapewniają bardzo dużą ilość naturalnego światła które wypełnia pomieszczenie. Jeżeli nie mamy w projekcie budowlanym wskazanego dokładnego modelu lub parametrów jakie mają spełniać okna dachowe, należy zapoznać się z charakterystyką okien i dobrać odpowiednie okno dostosowane do naszych wymagań. Poniżej przedstawiamy Państw najpopularniejsze kryteria którymi należy się kierować przy wyborze okien razem z poradnikami.

Sprawdź ofertę na okna dachowe najlepszych producentów:

VELUX – ciesz się komfortem na lata. Rozwiązania VELUX to najwyższej jakości produkty i usługi które pomagają tworzyć klimat wewnętrzny.

roofART – produkowane z materiałów najwyższej  jakości z gwarancją aż do 25lat! Przekonaj się sam

Nowoczesne poddasze – zaawansowane i proekologiczne produkty o szybkim i łatwym montażu. Trwałe, funkcjonalne i bezpieczne

Wszystkie nasze poradniki dotyczące okien dachowych

Wymiana okien dachowych

Potrzeba wymiany starych okien dachowych na nowe może pojawić się zarówno w związku z planami przeprowadzenia termomodernizacji domu, jak i gdy widoczne i odczuwalne są poważniejsze uszkodzenia, które obniżają parametry izolacyjne czy też zagrażają bezpieczeństwu

Akcesoria na okna dachowe

Dowiedz się więcej na temat akcesoriów na okna dachowe. Zobacz róznice między roletami zaciemniającymi oraz przyciemniającymi, wewnętrznymi oraz zewnętrznymi.

Pakiety szybowe w oknach dachowych

Pakiet szybowy, to obok szczelnej konstrukcji okna dachowego, kluczowy czynnik odpowiadający za parametry termoizolacyjne i ochronę przed stratami energii grzewczej we wnętrzach. Szyby stanowią nawet więcej niż 70% całej powierzchni okna dachowego i to właśnie tą drogą dochodzi do wymiany cieplnej pomiędzy wnętrzem poddasza a otoczeniem zewnętrznym.

FAKRO ekologiczne okna plastikowe

Okna dachowe FAKRO wykonane z PVC mają szerokie zastosowanie na poddaszu. Co więcej są produktem ekologicznym, ponieważ profile ościeżnicy wykonane są aż w 63% z surowca powtórnie przetworzonego. W produkcji okien aluminiowo-tworzywowych wykorzystanie komponentów z recyklingu ma ogromny wpływ na ochronę środowiska.

Producenci okien dachowych

Nie wiesz jakiemu producentowi powierzyć swoje okna dachowe? Sprawdź nasz poradnik zobacz czym wyróżnia się każdy z nich i zdecyduj które okna będą dla Ciebie najlepsze. 

Program czyste powietrze

Sprawdź nasz poradnik o wymianie okien dachowych razem z programem czyste powietrze – sprawdź gdzie i na co uzyskać można dofinansowanie 

Drewniane okna dachowe

Zdecydowanie najczęściej wybierane, drewniane okna dachowe to z jednej strony wyjątkowa trwałość i bardzo dobre parametry izolacji termicznej, ale także charakterystyczna, ciepła i przyjazna estetyka naturalnego drewna. Wśród drewnianych okien dachowych znajdziesz idealne rozwiązania do salonu, sypialni i pokoju dziennego na poddaszu, niezależnie od tego, czy szukasz produktów ekonomicznych, czy też supertermoizolacyjnych okien z mnóstwem dodatkowych funkcjonalności podnoszących komfort użytkowania. To także wiele modeli o niestandardowej konstrukcji, dopasowanej do nietypowego układu w pomieszczeniu czy wysokości montażu okien.

Plastikowe okna dachowe

Okna dachowe nazywane potocznie plastikowymi mają profile z PVC oraz aluminium, o charakterystycznym, białym wykończeniu, chociaż wielu producentów proponuje także wykończenie okleiną przypominającą drewno. Okna plastikowe cieszą się bardzo dużą popularnością, ponieważ tworzywo sztuczne jest trwałe i odporne na wiele czynników atmosferycznych, a szczególnie na wilgoć, także tę występującą w kuchniach i łazienkach na poddaszu. W tej kategorii okien dachowych z łatwością można dopasować rozwiązania zarówno w niskich cenach i o podstawowym zakresie funkcji, jak i nowoczesne okna dachowe dla wymagających.

Dwuszybowe okna dachowe

Okna dachowe z dwuszybowym pakietem to najtańsza i najbardziej podstawowa grupa produktów, przeznaczona do poddaszy z przeznaczeniem mieszkalnym. Zapewniają odpowiednie dla celów mieszkaniowych parametry izolacyjności termicznej, są przy tym wytrzymałe i bardzo trwałe. Wśród okien z dwuszybowym pakietem pojawiają się okna o konstrukcji obrotowej (środkowa oś obrotu), których profile mogą być wykonane zarówno z naturalnego drewna czy drewna w odpornej na wodę powłoce poliuretanowej, jak i te z profilami PVC, dlatego można spośród nich wybrać rozwiązania odpowiednie do salonu czy pokoju dziennego, ale też do kuchni i łazienki.

Trzyszybowe okna dachowe

Dla wszystkich, którzy szukają okien dachowych o wyższych parametrach izolacyjności termicznej i oszczędności na wydatkach związanych z ogrzewaniem poddaszy mieszkalnych, najlepszym rozwiązaniem będą okna trzyszybowe. Jest to szeroka kategoria produktów, zawierająca zarówno tradycyjne, obrotowe okna w przystępnych cenach, jak i okna o znacząco podwyższonych parametrach, a także różne rodzaje profili okiennych, odpowiednich do innych typów pomieszczeń poddasza – do pokoi dziennych oraz kuchni i łazienek. To także okna wysokoosiowe czy klapowo-obrotowe oraz wiele modeli okien wyposażonych w sterowanie elektryczne lub solarne.

Górne i dolne otwieranie okien

Okna dachowe mogą mieć różne rodzaje konstrukcji, co dotyczy także możliwości otwierania. Niektórzy producenci w swoich ofertach proponują zarówno okna z klamką znajdującą się u dołu konstrukcji, jak i z górnym uchwytem otwierającym. Dzięki tym możliwościom można lepiej dostosować wybierane okno do wysokości montażu lub też do układu w danym pomieszczeniu – okna z dolnym otwieraniem będą wygodniejsze w przypadku wyższego montażu i otwartego dostępu do klamki, zaś górny uchwyt sprawdzi się wszędzie tam, gdzie okno musi być zamontowane dość nisko, a także gdy ustawione są pod nim meble lub sprzęty, jak np. wanna.

Okna dachowe - wymiary

Wymiary okien dachowych to u większości producentów nawet kilkanaście wariantów dla każdego modelu okna. Producenci mają też właściwe dla siebie kombinacje wysokości z szerokościami, które będą inne dla różnych marek okien dachowych, dlatego podczas wymiany okien na nowe warto o tym pamiętać. Planując okna dachowe podczas adaptacji poddasza należy wybrać ich rozmiary, aby powierzchnia przeszklenia miała odpowiednie proporcje do wielkości pomieszczenia i aby okno było w stanie zapewnić odpowiednią intensywność światła dziennego. Wymagane doświetlenie można uzyskać zarówno za sprawą większego okna, jak i dwóch lub więcej okien w zestawach.

Konstrukcje okien dachowych

Okna dachowe to niezastąpiony element poddaszy adaptowanych do celów użytkowych czy też mieszkalnych, a zarazem najlepszy sposób na skuteczne doświetlenie wnętrz. Z ich pomocą otrzymuje się ponadto możliwość przewietrzenia pomieszczeń przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów izolacji termicznej.

Elektryczne sterowanie

Elektryczne sterowanie oknami dachowymi jest to zarówno gotowe już rozwiązanie – czyli okna z fabrycznie zamontowanymi elementami odpowiedzialnymi za zdalną obsługę – jak i możliwe do dokupienia osobne systemy, które można zainstalować oddzielnie. W przypadku okien dachowych spod szyldu największych producentów, zwykle w sprzedaży dostępne są oba te rozwiązania.

Fakro aluminiowo-tworzywowe okna dachowe

Ochrona nieodnawialnych zasobów Ziemi – poprzez szukanie rozmaitych sposobów nienaruszających równowagi ekologicznej naszej planety – to filozofia towarzysząca firmie FAKRO od wielu lat. Planowanie oraz produkcja z najwyższą dbałością o nasze środowisko naturalnie przyczynia się do  rosnącej oferty produktów tworzonych w filozofii GO Green. Okna aluminiowo-tworzywowe to produkty wpisujące się w ekologiczne rozwiązania przyjazne naszej planecie.

Gwarancje na okna dachowe - rękojmia, gwarancje, warunki

Okna dachowe w znacznie większym stopniu niż okna standardowe narażone są na wpływ czynników atmosferycznych, dlatego podczas ich wybierania warto przyjrzeć się nie tylko ich parametrom, ale również warunkom gwarancyjnym. Możliwość wymiany czy naprawy okien w przypadku wystąpienia ewentualnych problemów może być bardzo pomocna i niewątpliwie pozwala na spokojniejszy sen.

Ile kosztują okna dachowe FAKRO w 2023?

W ofercie okien dachowych Fakro każdy może odnaleźć rozwiązanie dedykowane dla siebie, czy to pod względem technicznym, czy też cenowym. To również mnogość dodatkowych rozwiązań, z którymi można znacząco podwyższyć komfort użytkowania okien dachowych oraz mieszkania na poddaszu, np. rolety wewnętrzne lub zewnętrzne, markizy a nawet moskitiery oraz wiele, wiele innych…

Jakie okna dachowe - FAKRO czy Velux?

Na polskim rynku okien dachowych dostępna jest bardzo bogata i różnorodna oferta produktów spod szyldu wielu producentów. Nie ma żadnych wątpliwości, że do najbardziej popularnych – a jednocześnie sprawdzonych – należą w szczególności okna dachowe Fakro oraz Velux. Jeżeli zastanawiasz się którego producenta wybrać, podejmując wydatek na okna dachowe dla swojego poddasza, sprawdź, które z propozycji sprawdzą się  lepiej właśnie w Twoim przypadku.

Kolory okien dachowych – na zewnątrz oraz wewnątrz

Decydując się na okna dachowe na poddasze, mamy obecnie znacznie szerszy zakres możliwości estetycznych aniżeli miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Obecnie na rynku okien na poddasza odszukać można znacznie więcej propozycji, zarówno w znaczeniu oblachowania, czyli tego, co widoczne będzie na zewnątrz, jak i od strony pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu. W ostatnim czasie, z uwagi na współczesne budownictwo oraz bez przerwy zmieniające się w związku z nim trendy, producenci okien dachowych proponują nowe, modne rozwiązania, jakimi są okna dachowe w kolorze antracytowym (RAL 7016) i grafitowym (RAL 7024). To jednak zdecydowanie nie jest wszystko, co ma do zaoferowania rynek.

Okna dachowe FAKRO GreenView - nowa linia okien

Firma Fakro już od wielu lat rozwija się w kierunku świadomej i zrównoważonej produkcji, działającej w zgodzie ze środowiskiem naturalnym – zarówno poprzez ograniczanie szkodliwości procesów produkcji, jak i za sprawą wspomagania posiadaczy domów w jak najbardziej skutecznym zmniejszaniu zużycia energii potrzebnej na ogrzanie wnętrz. Nowa filozofia Fakro – GoGreen – zakłada, że wszelkie wdrażane rozwiązania mają służyć środowisku naturalnemu.

Ranking okien dachowych - najlepsze okna dachowe na polskim rynku

Monitorowanie rynku okien dachowych jest dość kłopotliwe, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że z roku na rok pojawia się wiele nowych modeli okien i technologii, jak i nowe regulacje w zakresie prawa budowlanego – a co za tym idzie, płynnie zmieniają się także oferty producentów. W niniejszym poradniku pragniemy przedstawić Ranking najlepszych okien dachowych, aby trochę ułatwić zadanie, z którym przyszło lub przyjdzie się Państwu zmierzyć. Zapraszamy do lektury.

Okna dachowe do domu pasywnego i domu z rekuperacją

Domy pasywne to takie, w których wykorzystane materiały. jak i rozwiązania technologiczne, pozwalają uzyskać jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię grzewczą do uzyskiwania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Rozwiązania do budownictwa pasywnego skupiają się w głównej mierze na zastosowaniu takich materiałów budowlanych, jakie zapewnią największą izolacyjność cieplną, a więc pozwolą zachować we wnętrzach maksimum ciepła – przy jednoczesnym, pasywnym pozyskiwaniu energii słonecznej, czy magazynowaniu tej, która powstaje w budynku np. podczas użytkowania różnych sprzętów.

Okna dachowe kolankowe - szeroki wybór

Okna kolankowe stanowią nowoczesne zestawienie okna dachowego z oknem tradycyjnym. Sprawdzają się bardzo dobrze w budynkach, które mają dach bez okapu, tworząc nietuzinkowe uzupełnienie wyglądu całego budynku. Ważną zaletą takich okien jest poszerzenie perspektywy widzenia, umożliwiające swobodne podziwianie panoramy, które często ograniczone jest przy wyborze tradycyjnych okien dachowych.

Okna dachowe w kolorze grafitowym / antracytowym

Szare okna dachowe wykończone w kolorze antracytu i grafitu są bardzo interesującym rozwiązaniem dla wszystkich, który marzą o czymś znacznie ciekawszym, niż klasyczna biel i standardowe oblachowanie okien. Wnętrze z oknami o tak niestandardowych, ale coraz bardziej modnych kolorach, nabiera zupełnie innego charakteru. Chociaż są to odcienie dość podobne, to jednak nie można mylić antracytu z grafitem. Antracyt jest ciemnym odcieniem szarości, można określić go wręcz jako najciemniejszy w skali. Grafit będzie z kolei jaśniejszym i cieplejszym odcieniem antracytu. Nazwy obu tych kolorów pochodzą od skały, która jest odmianą węgla kopalnego.

Okna VELUX do dachu płaskiego

Dzięki oknom do płaskiego dachu od Velux przed właścicielami i projektantami domów otwiera się mnóstwo nowych możliwości aranżacyjnych, z którymi można jeszcze efektywniej (i bardziej efektownie!) wykorzystać przestrzeń do celów użytkowych. To zarówno możliwość zagospodarowania przestrzeni pod dachem płaskim lub tarasem, jak i sposób na dodatkowe doświetlenie zbyt mrocznego wnętrza. To również szansa na dostarczenie światła słonecznego do wewnętrznych części domu oraz brak konieczności rozbudowy dachu. Poznaj możliwości, jakie zapewniają rozwiązania z zakresu okien do dachów płaskich od Velux.

Tanie okna dachowe

Budowa domu to gigantyczne wydatki, a materiałów, akcesoriów i elementów wykończeniowych, które będzie trzeba kupić jest naprawdę wiele. Nie ma więc niczego zaskakującego w tym, że bardzo wielu z nas szuka tanich a nawet najtańszych rozwiązań, aby chociaż odrobinę zminimalizować te olbrzymie wydatki. Wybór tańszych rozwiązań podczas budowy domu nie zawsze jednak musi oznaczać słabą jakość, a szczególnie w przypadku okien dachowych. Dlatego z jednej strony warto jest wiedzieć, na jakie elementy czy cechy okien dachowych warto zwrócić uwagę, bo są istotne i świadczą o dobrej jakości produktu, a które zaś nie są koniecznością i śmiało można z nich zrezygnować.

Łączenie okien dachowych w zestawy kombi

Zdarza się, że jedno okno dachowe to zdecydowanie za mało, aby doświetlić wnętrze poddasza, zwłaszcza gdy ma znaczną powierzchnię. Łączenie kilku okien dachowych w zestawy może być dużo lepszym rozwiązaniem aniżeli montaż np. jednego dużego okna. Okna dachowe w zestawach to niemal nieograniczone pole manewru, gdyż można je ze sobą łączyć na rozmaite sposoby i kombinacje – trzeba pamiętać jedynie o kilku podstawowych zasadach. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o zestawach okien dachowych oraz jakie są zalety i ograniczenia tego rozwiązania.

Jak odpowiednio doświetlić poddasze - okna dachowe

W domach ze skośnymi dachami poddasza coraz częściej adaptowane są już do celów mieszkalnych. Jest to dodatkowa, wyjątkowo urokliwa przestrzeń ze skosami, która może stanowić kolejną kondygnację do codziennego użytku. Aby jednak przyjemnie spędzało się w niej czas, wymaga na pewno odpowiedniego docieplenia i doprowadzenia odpowiedniej ilości światła słonecznego. Ten drugi wymóg sprowadza się do wybrania okien, ich rodzaju i rozmieszczenia, powinien być też rozpatrywany pod kilkoma względami, ponieważ światło słoneczne to nie jedyne, co powinny zapewnić okna dachowe.

Jakie okna dachowe na poddasze?

Aby komfort mieszkania na poddaszu był wysoki, okna dachowe powinny zostać wybrane w przemyślany sposób, zarówno pod kątem ich wymiarów i rozmieszczenia, jak materiału, parametrów, konstrukcji oraz kilku innych czynników. Oferty producentów okien dachowych są niezwykle szerokie, przez co nietrudno jest zgubić się w gąszczu możliwości, dlatego podpowiadamy, od czego zacząć poszukiwania idealnych dla siebie okien dachowych, na jakie właściwości warto koniecznie zwrócić uwagę oraz czy są kwestie, których trzeba unikać bądź zachować w związku z nimi ostrożność.

Wentylacja w oknach dachowych

Nawiewniki okienne to dość prosta, acz bardzo skuteczna konstrukcja, która pomaga zachować równowagę pomiędzy całkowitą szczelnością okien a potrzebą dostarczania do wnętrz świeżego powietrza. Bez potrzeby otwierania okien dachowych, w sposób kontrolowany i w zależności od potrzeb zachodzi dzięki nim optymalna wymiana powierza, dbając o zachowanie zdrowego balansu. Nawiewniki montowane fabrycznie w oknach dachowych znajdują się w otworze w ramie ościeżnicy lub skrzydła okiennego.

Ile okien dachowych na poddasze?

We współczesnym budownictwie poddasza zaadaptowane do celów mieszkalnych są już właściwie standardem, jednocześnie w powszechnej świadomości na stałe zagościła już wiedza o ogromnym znaczeniu, jakie naturalne, słoneczne światło ma dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. Dlatego właśnie projektowanie poddasza użytkowego musi obejmować także odpowiednie rozmieszczenie okien dachowych, w takiej liczbie i o takiej powierzchni przeszklenia, aby wnętrze było odpowiednio nasłonecznione i aby zapewniły one komfortowe funkcjonowanie mieszkańcom.

Wyłaz dachowy "zimny" - zastosowanie

Wyłazy dachowe określane jako zimne są idealnym sposobem na jednoczesne oświetlenie strychu światłem słonecznym oraz zapewnienie wygodnego i bezpiecznego dostępu do dachu. Wyjście na dach od czasu do czasu będzie konieczne w każdym domu, dlatego zawsze warto pomyśleć o tym znacznie wcześniej, jeszcze na etapie projektowym a posiadanie odpowiedniego wyłazu prędzej czy później odwdzięczy się, gdy tylko dach będzie wymagał prac konserwacyjnych lub pojawi się potrzeba instalacji na nim sprzętów.
Cart
Your cart is currently empty.