VELUX ochrona przed nagrzewaniem/upałem na poddaszu

Urządzając mieszkanie na poddaszu wcale nie trzeba być skazanym na wysokie temperatury. Ograniczenie nagrzewania się tych przestrzeni nie jest trudne i warto pomyśleć o tym jeszcze przed początkiem upalnego lata. Istnieje wiele sprawdzonych rozwiązań, które będą pomocne w walce z tym uciążliwym problemem a działania te warto zacząć od odpowiedniego osłonięcia okien dachowych, ponieważ zarówno ich lokalizacja, jak i kąt nachylenia względem padania światła słonecznego mają spory udział w nagrzewaniu się poddaszy. Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na ograniczenie wysokich temperatur na poddaszu a wszystkie spośród nich można z łatwością znaleźć w ofercie Velux.

Osłona okien dachowych przed promieniowaniem słonecznym – możliwości z Velux

Gdy tylko pojawiają się pierwsze fale upałów, wielu spośród zamieszkujących przestrzenie na poddaszu zastanawia się nad skutecznymi metodami na walkę z nagrzewającymi się pomieszczeniami. Sam montaż klimatyzacji nie będzie aż tak skuteczny, a do tego spożytkuje znacznie więcej energii, jeżeli okna dachowe nieustannie będą dostarczać do wnętrz nagrzewające promieniowanie słoneczne. Pierwszym krokiem w walce z uciążliwym gorącem na poddaszu będzie więc ograniczenie dostępu dla promieni słonecznych, a najlepiej jeszcze przed kontaktem z szybą, aby energia cieplna nie przedostała się do wnętrza. W bardzo wielu przypadkach okazuje się, że taka zewnętrzna bariera pomiędzy słońcem a powierzchnią okna dachowego będzie na tyle skuteczna, że okaże się wystarczająca i nie będzie już konieczności montażu klimatyzacji.


Do najskuteczniejszych metod na walkę z upałem na poddaszu należą niewątpliwie markizy do okien dachowych Velux, stosowane po zewnętrznej stronie okna. Mechanizm ich działania opiera się na transparentnej siateczce, która przechwytuje promienie słoneczne jeszcze zanim dotrą one do szyby, dlatego tak skutecznie chronią przed transportowaniem energii cieplnej. Jednocześnie konstrukcja siateczki, która tworzy markizy do okien dachowych Velux nie powoduje nadmiernego zaciemnienia wnętrza – samo światło nadal dociera do środka, podobnie też w drugą stronę, ponieważ markiza nie blokuje widoku na zewnątrz.

Niższa temperatura na poddaszu – markizy do okien dachowych Velux

Markizy do okien dachowych Velux to przede wszystkim częściowo prześwitująca siateczka, która rozwijana jest po zewnętrznej stronie okna, stanowiąc jego osłonę. Siateczka ta absorbuje promieniowanie podczerwone, które odpowiedzialne jest za wysoką temperaturę – rezultat to nawet o 76% mniej ciepła wpadającego do pomieszczenia. Siateczka zbudowana jest w taki sposób, że nie przysłania jednocześnie widoku z okien, dlatego nie ma się wrażenia odcięcia od otoczenia, do wnętrza nadal też przedostaje się światło, dlatego nie trzeba będzie spędzać całego lata „po ciemku”. 

 

Sporą wygodę stanowi też fakt, że dzięki tym właściwościom, markizy do okien dachowych Velux mogą być rozwinięte na oknie przez cały sezon i nie trzeba codziennie o nich pamiętać a pomieszczenie nie nagrzeje się również podczas nieobecności mieszkańców, jeżeli danego dnia nie byłoby okazji na rozwinięcie markizy. Siateczka tworząca markizę jest przy tym trwała i odporna na różnorodne czynniki atmosferyczne, dlatego z powodzeniem posłuży przez wiele intensywnych, upalnych sezonów. Z kolei w czasie jesieni i zimy, markiza Velux czeka na swój czas zwinięta w kasetonie powyżej okna dachowego i pozostaje całkowicie niewidoczna.

Nowoczesna, czyli skuteczna i wygodna markiza do okien dachowych SSS Velux

rolety i sposob na upał na poddaszu (1)
Jedną z najpopularniejszych markiz do okien dachowych produkcji Velux jest solarna markiza SSS, której skuteczność jest wyjątkowo wysoka, a obsługa – równie łatwa. Solarna, czyli jej montaż nie wymaga doprowadzania okablowania, ponieważ zasilanie pochodzi z energii słonecznej. Sedno skuteczności to mocna i wyjątkowo trwała siateczka z poliestru, która świetnie sprawdza się w zakresie przechwytywania promieniowania podczerwonego, nawet gdy jest ono wyjątkowo intensywne.
rolety i sposob na upał na poddaszu (2)
W testach przeprowadzanych przez firmę Velux wykazano nawet do 93% ochrony przed nagrzewaniem się poddasza, łatwo więc wyobrazić sobie różnicę pomiędzy warunkami na poddaszu, na którym została ona zamontowana w oknach dachowych. Markiza SSS skutecznie zaciemnia wnętrza, tworząc dzięki temu dodatkową izolację termiczną. Wyróżnia ją też nowoczesny design, który z powodzeniem wpisuje się w stylistykę współczesnego budownictwa jednorodzinnego, stanowiąc zewnętrzną ozdobę okien.
rolety i sposob na upał na poddaszu (3)
Mechanika markizy SSS zasilana jest energią solarną, co oznacza, że jest ona całkowicie samowystarczalna. Dzięki akumulatorowi oraz niewielkiej podaży energii, bez żadnych problemów działa ona nawet w te bardziej pochmurne dni. Bardzo wielu użytkowników ceni markizę SSS Velux również za wyjątkową cichą oraz niezawodną pracę, co ma spore znaczenie np. w przypadku pokoi dziecięcych. Podobnie jak wszystkie akcesoria okienne Velux, także markiza solarna SSS do okien dachowych wyposażona jest w wiele ułatwień montażowych, dlatego jej instalacja z powodzeniem może zostać przeprowadzona samodzielnie i nie wymaga specjalistycznych umiejętności.

Rolety zewnętrzne Velux w walce z nagrzewaniem się poddasza

Innym rozwiązaniem, które również sprawdzi się w zakresie ograniczania nagrzewania się poddaszy, są rolety zewnętrzne, które także odgradzają powierzchnię okna od promieni słonecznych, co ogranicza nagrzewanie. To metoda wybierana częściej do takich pomieszczeń, jak sypialnia czy pokój dziecka, ponieważ gwarantują one dodatkowo pełne zaciemnienie, niezależnie od pory dnia. Co ważne, zarówno markizy, jak i rolety zewnętrzne do okien dachowych produkcji Velux to różne sposoby obsługi do wyboru – od manualnej, przez elektryczną i solarną, za pośrednictwem pilota, przycisku czy aplikacji w telefonie. Rolety zewnętrzne Velux do okien dachowych mają po swojej stronie wiele zalet a korzyści z ich wyboru nie ograniczają się jedynie do ochrony przed nagrzewaniem. Wielu użytkowników wybiera je także ze względu na zwiększone bezpieczeństwo. Po pierwsze, stanowią one dodatkową barierę do sforsowania przez potencjalnego włamywacza, dlatego bardzo często same w sobie stanowią czynnik zniechęcający do takich właśnie działań. Zewnętrzne rolety Velux stanowią przy tym realną ochronę okna, przed wszystkimi możliwymi uszkodzeniami mechanicznymi, dlatego są tak samo ważne podczas lata, jak i jesienią i zimą. Przyczyniają się przy tym do ograniczenia hałasów z zewnątrz, dbając o komfort ciszy w pomieszczeniach poddasza.
Cart
Your cart is currently empty.