Okna dachowe to bardzo szeroka kategoria – dostępne są różne typy, konstrukcje i rozmiary a w dodatku, specyfika poddasza ze skosami nie narzuca zbytnio, gdzie i w jakich odstępach powinny być zamontowane. Można więc użyć w tym zakresie nie tylko niemal nieograniczonej wyobraźni, ale i wiedzy na temat, w jaki sposób wykorzystać najskuteczniej potencjał tego typu okien. Istnieją także specjalistyczne zalecenia, które określają, w jaki sposób obliczyć zapotrzebowanie na powierzchnię przeszklenia względem wymiarów pomieszczenia, aby skutecznie je oświetlić w naturalny sposób. I jest to pierwsza kwestia, którą należy wziąć pod uwagę na etapie projektu poddasza – wielkość i rozmieszczenie okien dachowych. A zasada, której trzeba się trzymać jest niezwykle prosta – stosunek powierzchni przeszklenia do wielkości pomieszczenia, najlepiej liczonej po podłodze, powinien wynosić 1:8. Jest to zalecana wartość minimalna, nic wiec nie stoi na przeszkodzie, aby przeszklenia było więcej. W przypadku niewielkich pokoi można tę proporcję osiągnąć stosując zaledwie jedno, odpowiednich rozmiarów okno, jednak gdy pomieszczenie jest większe, o wiele skuteczniejszy będzie wybór kilku mniejszych okien dachowych, rozmieszczonych w taki sposób, aby światło słoneczne zostało doprowadzone równomiernie we wszystkie zakamarki. Interesującym rozwiązaniem może być także łączenie okien dachowych w zestawy, w konfiguracjach poziomych i pionowych.
Rozmieszczenie okien dachowych – wielu specjalistów podkreśla, że dla skutecznego oświetlenia poddasza warto wziąć pod uwagę, że im mniejszy jest kąt nachylenia dachu, tym wyższe lub wyżej zamontowane powinno być okno połaciowe. Niezależnie zresztą od nachylenia połaci, im wyżej znajduje się okno, tym więcej światła doprowadzi do wnętrza. W większych pomieszczeniach kilka mniejszych okien wpuści do wnętrza więcej światła niż jedno duże okno o takiej samej powierzchni przeszklenia, co ma także związek z rozmieszczeniem – ich równomierne ułożenie w połaci dachu doprowadzi światło w każdy zakątek wnętrza. Spore znaczenie ma także kształt wnęki wokółokiennej od wewnątrz – więcej światła dotrze do wnętrza, jeżeli dolna szpaleta będzie ustawiona prostopadle do podłogi a górna – równolegle.
Montaż okien dachowych powinien także zostać przeprowadzony zgodnie z zaleceniami budowlanymi – w tym przypadku należy pamiętać o tym, że dolna krawędź okna dachowego z możliwością otwarcia powinna znajdować się minimum 85 cm nad podłogą, w przypadku budynków z kondygnacjami poniżej 25 m powyżej terenu a zarazem nie niżej niż 110 cm, gdy kondygnacja znajduje się powyżej 25 m nad terenem.