Jak odpowiednio doświetlić poddasze - okna dachowe

doświetlanie poddasza

W domach ze skośnymi dachami poddasza coraz częściej adaptowane są już do celów mieszkalnych. Jest to dodatkowa, wyjątkowo urokliwa przestrzeń ze skosami, która może stanowić kolejną kondygnację do codziennego użytku. Aby jednak przyjemnie spędzało się w niej czas, wymaga na pewno odpowiedniego docieplenia i doprowadzenia odpowiedniej ilości światła słonecznego. Ten drugi wymóg sprowadza się do wybrania okien, ich rodzaju i rozmieszczenia, powinien być też rozpatrywany pod kilkoma względami, ponieważ światło słoneczne to nie jedyne, co powinny zapewnić okna dachowe. Podpowiadamy, w jaki sposób zaprojektować układ okien dachowych na poddaszu, zadbać o ich właściwe rozmieszczenie oraz na co jeszcze warto zwrócić uwagę, aby mieszkanie pod dachem skośnym było nie tylko komfortowe, ale też praktyczne i ekonomiczne!

Odpowiednie doświetlenie poddasza mieszkalnego – dlaczego jest tak istotne

Pomieszczenia, w których spędza się codziennie wiele godzin powinny być jasne i mieć dostęp do świeżego powietrza, aby móc regularnie je wietrzyć. Światłem, które najlepiej wpływa na wzrok i samopoczucie jest naturalne światło słoneczne, najlepiej w optymalnych dawkach. Jak wiadomo, niedobór światła, który obserwować można w okresie jesienno-zimowym, wpływa na nastrój szczególnie niekorzystnie, wywołując chandrę, senność i brak energii a nawet zaburzenia snu i stany sezonowego obniżenia nastroju. Dlatego tak ważne jest, aby w naszych własnych domach wyciągać od słońca i panującej w danym okresie aury tak dużo, jak tylko się da, w czym niewątpliwie pomocne będą okna dachowe. Tak naprawdę to właśnie poddasze stanowi tę część domu, która ze światła słonecznego może skorzystać najlepiej, ponieważ okna, które są zamontowane w skośnym dachu, ze względu na swój kąt nachylenia względem nieba dostarczają do wnętrza znacznie więcej promieni słonecznych niż okna pionowe – nawet o połowę!

 

Warto wspomnieć, że odpowiednie doświetlenie wnętrz poddasza naturalnym światłem korzystnie wpływa na stan domowego budżetu, gdyż pomieszczeń nie trzeba w ciągu dnia doświetlać sztucznymi źródłami światła.

Skuteczne oświetlenie poddasza z oknami dachowymi

Okna dachowe to bardzo szeroka kategoria – dostępne są różne typy, konstrukcje i rozmiary a w dodatku, specyfika poddasza ze skosami nie narzuca zbytnio, gdzie i w jakich odstępach powinny być zamontowane. Można więc użyć w tym zakresie nie tylko niemal nieograniczonej wyobraźni, ale i wiedzy na temat, w jaki sposób wykorzystać najskuteczniej potencjał tego typu okien. Istnieją także specjalistyczne zalecenia, które określają, w jaki sposób obliczyć zapotrzebowanie na powierzchnię przeszklenia względem wymiarów pomieszczenia, aby skutecznie je oświetlić w naturalny sposób. I jest to pierwsza kwestia, którą należy wziąć pod uwagę na etapie projektu poddasza – wielkość i rozmieszczenie okien dachowych. A zasada, której trzeba się trzymać jest niezwykle prosta – stosunek powierzchni przeszklenia do wielkości pomieszczenia, najlepiej liczonej po podłodze, powinien wynosić 1:8. Jest to zalecana wartość minimalna, nic wiec nie stoi na przeszkodzie, aby przeszklenia było więcej. W przypadku niewielkich pokoi można tę proporcję osiągnąć stosując zaledwie jedno, odpowiednich rozmiarów okno, jednak gdy pomieszczenie jest większe, o wiele skuteczniejszy będzie wybór kilku mniejszych okien dachowych, rozmieszczonych w taki sposób, aby światło słoneczne zostało doprowadzone równomiernie we wszystkie zakamarki. Interesującym rozwiązaniem może być także łączenie okien dachowych w zestawy, w konfiguracjach poziomych i pionowych.

 

Rozmieszczenie okien dachowych – wielu specjalistów podkreśla, że dla skutecznego oświetlenia poddasza warto wziąć pod uwagę, że im mniejszy jest kąt nachylenia dachu, tym wyższe lub wyżej zamontowane powinno być okno połaciowe. Niezależnie zresztą od nachylenia połaci, im wyżej znajduje się okno, tym więcej światła doprowadzi do wnętrza. W większych pomieszczeniach kilka mniejszych okien wpuści do wnętrza więcej światła niż jedno duże okno o takiej samej powierzchni przeszklenia, co ma także związek z rozmieszczeniem – ich równomierne ułożenie w połaci dachu doprowadzi światło w każdy zakątek wnętrza. Spore znaczenie ma także kształt wnęki wokółokiennej od wewnątrz – więcej światła dotrze do wnętrza, jeżeli dolna szpaleta będzie ustawiona prostopadle do podłogi a górna – równolegle.

 

Montaż okien dachowych powinien także zostać przeprowadzony zgodnie z zaleceniami budowlanymi – w tym przypadku należy pamiętać o tym, że dolna krawędź okna dachowego z możliwością otwarcia powinna znajdować się minimum 85 cm nad podłogą, w przypadku budynków z kondygnacjami poniżej 25 m powyżej terenu a zarazem nie niżej niż 110 cm, gdy kondygnacja znajduje się powyżej 25 m nad terenem.

światło na poddaszu

Jak doświetlić poddasze z oknami dachowymi – o czym jeszcze warto pamiętać

Poddasza mają różną budowę, jeżeli wiec ich kształt obejmuje ściankę kolankową to warto zastanowić się nad dolnym przedłużeniem okna dachowego właśnie za sprawą okien kolankowych, które mogą być zarówno otwierane jak i nieotwierane. Okna kolankowe zapewniają światło słoneczne już nad podłogą i stanowią łatwy sposób na zwiększenie powierzchni przeszklenia.

 

Jeżeli martwisz się o to, że bardzo duża powierzchnia przeszklenia przełoży się także na zbyt intensywne nagrzewanie się poddasza w upalne dni to pamiętaj, że w ofertach producentów okien dachowych znaleźć można niezwykle praktyczne rolety zaciemniające oraz zewnętrzne markizy, które skutecznie ograniczają nagrzewanie się poddaszy.

 

Pamiętaj o doborze najwygodniejszego dla swojego poddasza typu okien dachowych – aby ich obsługa i użytkowanie były jak najlepiej dostosowane do specyfiki pomieszczeń. W sprzedaży znaleźć można okna z otwieraniem górnym lub dolnym, co warto dostosować do wysokości montażu okna. W wielu przypadkach wygodne okazują się być okna klapowo-obrotowe, które zapewniają dwa sposoby otwierania a także okna o podwyższonej osi obrotu, które ułatwiają korzystanie z okien zamontowanych nisko lub gdy użytkownicy są wysokiego wzrostu.

 

Wybierając okna dachowe nie można także zapomnieć o dostosowaniu ich właściwości do rodzaju pomieszczenia, np. aby w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności pojawiły się okna o profilach odpornych na wilgoć (PVC lub drewniano-poliuretanowe) a także o zwróceniu uwagi na ich parametry w zakresie izolacji termicznej, akustycznej a także odporności antywłamaniowej.

okna dachowe

Odpowiednie doświetlenie pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu to priorytet na etapie projektowania! Okna dachowe, które sprzedajemy, są najwyższej jakości i pochodzą od najlepszych producentów na rynku, tj. Fakro, Velux czy roofART. Dysponujemy również wszelkimi akcesoriami do dachów, co sprawia, że możesz dokonać u nas prawdziwie kompleksowego zamówienia. Nasi fachowcy pomogą Ci w doborze odpowiedniego asortymentu! Posiadamy oddziały na terenie całego kraju, dlatego żadna dostawa nie stanowi dla nas wyzwania. Zapytaj nas o dostępność lub czas realizacji za pomocą formularza!

Cart
Your cart is currently empty.