Strona główna » Poradniki » Okna dachowe – poradnik jak wybrać okna na poddasze » Kolory okien dachowych – na zewnątrz i wewnątrz

Kolory okien dachowych – na zewnątrz i wewnątrz

Strona główna » Poradniki » Okna dachowe – poradnik jak wybrać okna na poddasze » Kolory okien dachowych – na zewnątrz i wewnątrz

Wybierając okna dachowe na poddasze mamy obecnie znacznie szerszy zakres możliwości estetycznych, niż miało to miejsce kilka lat temu. Na współczesnym rynku okien do poddasza znaleźć można znacznie więcej propozycji, zarówno w znaczeniu oblachowania, czyli tego, co widoczne będzie na zewnątrz, jak i od strony pomieszczeń na poddaszu. Wśród drewnianych okien dachowych do wyboru pozostaje naturalny lub biały kolor drewna oraz niemal nieograniczony zakres kolorów, dostepnych na indywidualne życzenie klienta, najczęściej za dodatkową opłatą. Podobnie jest w przypadku oblachowania okien oraz koloru kołnierzy uszczelniających, które mogą zostać wykonane w bardzo wielu odcieniach. Z kolei w przypadku okien dachowych z PVC możliwości jest najczęściej nieco mniej, ponieważ w ich przypadku stosowana jest okleina. W ostatnim czasie, ze względu na nowoczesne budownictwo i zmieniające się w związku z nim trendy, producenci okien dachowych proponują nowe, modne rozwiązania, jakimi są okna dachowe w kolorze antracytowym (RAL 7016) i grafitowym (RAL 7024), jednak zdecydowanie nie jest to wszystko, co ma do zaoferowania rynek w tym zakresie.
kolor okien dachowych antracyt

Okna dachowe w niestandardowych kolorach – oblachowanie

Oblachowanie okien dachowych to obecnie kwestia, w której producenci pozostawiają klientom spory wybór. Przez wiele lat, okna dachowe wyróżniały się w płaszczyźnie dachu czarnymi obramówkami i nikt zbytnio nie przejmował się, czy współgra to z kolorem pokrycia czy też elewacji. Obecnie możliwości jest tak dużo, oblachowanie okien można dobierać zarówno tak, aby zlały się one z dachem, jak i w celu utworzenia kontrastu bądź nawiązania do innych elementów budynku. Obecnie, ze względu na ogromną popularność pokryć dachowych w odcieniach szarości aż po czerń, podobną tendencję zauważyć można w zakresie oblachowania okien dachowych – najczęściej wybierane jest oblachowanie w kolorach takich, jak antracyt i grafit, a także odcień szarobrązowy i czarny. Dodatkowo, więksi producenci okien dachowych i w przypadku oblachowania proponują możliwość wyboru (zamówienia na indywidualne życzenie), kolorów spośród całego bogactwa palety RAL, co dotyczyć może nie tylko samego oblachownia, ale także kołnierza uszczelniającego.
kolor oblachowania okien dachowych

Okna dachowe w niestandardowych kolorach - wnętrze

okna dachowe wnętrze kolor
Chociaż nie da się ukryć, że w zakresie okien dachowych najczęściej w domach mieszkalnych widywane są takie w kolorze naturalnego drewna, zaraz po nich zaś pojawiają się białe okna z PVC lub okna drewniano-poliuretanowe, także w białym wykończeniu. Rzadziej mamy do czynienia z oknami w innych kolorach , ale tych możliwości jest tak naprawdę całkiem sporo, tak samo w przypadku okien PVC, w obrębie których istnieje możliwość zastosowania wielu rodzajów okleiny, jak i w zakresie okien drewnianych. Najwięksi producenci okien dachowych oferują możliwość zamówienia (na specjalne życzenie klienta, czasem z dodatkową opłatą) drewnianych elementów okien dachowych pomalowanych na wiele kolorów, np. w przypadku firmy Fakro może to być dowolny kolor z palety RAL – lakier taki jest całkowicie kryjący i posiada dodatkowo właściwości ochronne.
Nieco inną możliwością jest wybór lakieru lazur, z którym drewno sosnowe, z którego zrobione jest okno, zostaje pomalowane w taki sposób, aby udawać inny rodzaj drewna, np. jasny dąb, mahoń czy orzech. Z kolei w przypadku okien PVC (aluminiowo-tworzywowych), dla uzyskania niestandardowych kolorów stosowane są okleiny, jednak paleta barw nie jest zwykle tak bogata, jak w przypadku możliwości wyboru farby na drewno. Najczęściej spotykane są okna PVC w okleinie koloru złoty dąb czy sosna, a ostatnimi czasy wielu popularnych producentów okien dachowych wprowadza do swojej oferty także okleiny w kolorze antracytu czy grafitu. Te dwa ostatnie odcienie pojawiają się w ofertach producentów w odpowiedzi na zapotrzebowanie, wynikające ze stylistyki nowoczesnego budownictwa, dlatego od momentu pojawienia się w sprzedaży cieszą się one olbrzymią popularnością.

Sprawdź wybrane przez nas najlepsze okna na Twoje poddasze:

Dopasowanie wewnętrznego koloru okien dachowych do pomieszczeń

wybór koloru okien dachowych wenątrz i na zewnątrz
Okna dachowe drewniane w naturalnym kolorze, czy też wykończone na biało wraz z białymi oknami PVC są na tyle neutralne w swojej estetyce, że pasują do dosłownie każdego rodzaju wnętrza. Co jednak z oknami o niestandardowych kolorach? Czy jest to rozwiązanie tylko dla odważnych? Niewątpliwie wymaga to bardzo przemyślanej koncepcji. Kolor okna dachowego ma naprawdę ogromne znaczenie dla charakteru pomieszczenia, co łatwo można dostrzec porównując wnętrza z oknami w kolorze naturalnej sosny, ciemnego dębu oraz o białym wykończeniu. Wykończenie okna w kolorze jaskrawym może być rozwiązaniem, które będzie mocno ograniczać przyszły wystrój wnętrza, w znaczącym stopniu go determinując. Warto wiec zdawać sobie sprawę, że taki krok może się za kilka lat wiązać z chęcią przemalowania okna na inny kolor, jeżeli ten istniejący nie będzie dobrze się komponował z planowanymi w związku z remontem zmianami. Jednak kolory bardziej surowe lub te, które imitują inne rodzaje drewna nie będą aż tak zobowiązujące. Efekt ciemnego drewna, jak mahoń czy orzech, sprawdzi się z całą pewnością we wnętrzach o klasycznym, eleganckim charakterze, dodając całości dodatkowej elegancji. Podobny efekt pojawi się także w mniej klasycznych pomieszczeniach – zawsze będzie to element dodający nieco szyku lub przytulności. Inaczej z kolei sprawa przedstawiać się będzie w przypadku najnowszej propozycji producentów okien dachowych, czyli wykończenia w odcieniach szarości, jak na przykład antracyt. Ten niezwykle modny kolor będzie bardzo dobrze prezentował się we wnętrzach tradycyjnych, inspirowanych skandynawską surowością, gdzie świetnie skomponuje się z elementami drewnianymi, bielą oraz czernią. Domyślnie jednak okna dachowe w kolorze antracytu powstały z myślą o wnętrzach nowoczesnych, w których zdecydowanie podkreślą ten charakter, z zastrzeżeniem, że dodatkowe elementy wystroju będą równie surowe, pozbawione jaskrawości. W każdym z tych przypadków przełamanie kolorem w najbezpieczniejszym wydaniu to zdecydowanie naturalne rośliny doniczkowe, które dodają wnętrzom lekkości i życia, bez dominowania stylu aranżacji.
okna dachowe

Chciałbyś wymienić okna dachowe na nowe? Nasz sklep internetowy to doskonały wybór! Okna dachowe, które sprzedajemy, są bezpieczne, trwałe i pochodzą od najlepszych producentów na rynku, tj. Fakro, Velux czy roofART. Proponujemy najbardziej modne kolory na rynku! Dysponujemy również wszelkimi akcesoriami do dachów, co sprawia, że możesz dokonać u nas prawdziwie kompleksowego zamówienia. Nasi fachowcy pomogą Ci w doborze odpowiedniego asortymentu! Posiadamy oddziały na terenie całego kraju, dlatego żadna dostawa nie stanowi dla nas wyzwania. Skontaktuj się za pomocą formularza, aby zapytać o dostępność lub czas realizacji.

Cart
Your cart is currently empty.

Tylko do końca października lub do wyczerpania zapasów! Rabat 50% od cen katalogowych na trzy najpopularniejsze dachówki Creaton – płaska Simpla, falista Titania oraz nowoczesna Koda. Do tego jak zawsze darmowa wycena całego dachu!