To najbardziej uniwersalny i cieszący się największą popularnością typ okien dachowych. Środkowa oś obrotu oznacza, że zawias znajduje się w połowie wysokości skrzydła okiennego. Oś umożliwia obrót skrzydła o 180°, posiada też blokadę, która zatrzymuje je w wybranej pozycji. Dzięki temu okno nie sprawia też trudności podczas mycia z zewnętrznej strony. Tę standardową konstrukcję wykorzystuje się najczęściej w typowych poddaszach, w których okno może być zamontowane na takiej wysokości, aby oś obrotu znajdowała się mniej więcej na wysokości od 1,5 do 1,7 m, chyba że wybrany model będzie posiadał klamkę w górnej części skrzydła. Standardowa konstrukcja obrotowa będzie odpowiednia do dachów, w których kąt nachylenia połaci mieści się w przedziale od 15° do 90°. Okna tej konstrukcji mogą być wykonywane właściwie we wszystkich wariantach – od ekonomicznych po superenergooszczędne z dodatkowymi funkcjonalnościami, zarówno w drewnie, jak i z PVC. Można ja też znaleźć w ofercie wszystkich producentów okien dachowych dostępnych w naszym kraju.
Mechanizm okien o podwyższonej osi obrotu jest bardzo podobny, jak w przypadku okien, w których zlokalizowana jest ona na środku, jednak umieszczony jest on na wysokości ok. 2/3 skrzydła. Dzięki temu rozwiązaniu korzystanie z okna jest wygodniejsze dla osób wyższego wzrostu lub gdy okno zamontowane jest nieco niżej niż standardowo. Przy wyższym montażu, korzystanie z okna można porównać do okna klapowego, w którym górna część stanowi dodatkowy element doświetlający. Okna o konstrukcji wysokoosiowej umożliwiają obrót skrzydła do max. 45°, a jego utrzymanie w pozycji otwartej możliwe jest dzięki mechanizmowi wspomagającemu. Okna tego typu będą miały nieco mniejszy zakres montażu, nie są odpowiednie do dachów o zbyt dużym lub zbyt niewielkim kącie nachylenia i powinien mieścić się on w zakresie 30° – 45°, poza niektórymi modelami, w których producent określa inne preferencje, dlatego zawsze trzeba upewnić się co do tych wartości przed zakupem. Okna o konstrukcji z podwyższoną osią obrotu bardzo często dostępne są zarówno w wariantach drewnianych, jak i drewniano-poliuretanowych lub PVC, często też należą do wyższych klas jakościowych, dlatego bez trudu można znaleźć je w opcji superenergooszczędnej czy z dodatkowymi rozwiązaniami funkcjonalnymi.
Okna uchylno-obrotowe lub też klapowo-obrotowe są to zaawansowane konstrukcyjnie okna dachowe, w których funkcjonują dwa, niezależne mechanizmy otwierania. Jednym z nich jest centralna oś obrotu, która umożliwia standardowy obrót skrzydła o 180°, drugi jest mechanizmem uchylnym, zlokalizowanym u góry okna. Mechanizmy te zabezpiecza blokada, umożliwiająca działanie tylko jednego z nich w danym momencie, a przechodzenie pomiędzy każdym z nich umożliwia przełącznik. Rozwiązanie to zapewnia dużą wygodę użytkowania, ale ze względu na złożoność należy także do najdroższych typów konstrukcji okien. Okna uchylno-obrotowe mogą być montowane w dachach o maksymalnym kącie nachylenia do 55°. Wytwarzane są z różnych materiałów i w związku z klasą produktu, bez trudu znajdą się wśród nich okna o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych czy też okna antywłamaniowe. Mimo złożonej konstrukcji, nie ma najmniejszego problemu, aby dobrać do nich akcesoria okienne.
Okna dachowe wyłazowe lub też uchylne to rozwiązanie, w którym zawiasy pozwalają na podniesienie skrzydła do 90°. Umożliwia to swobodny dostęp do otwartego okna oraz tworzy niczym niezakłócony widok na zewnątrz. Konstrukcja ta wykorzystywana jest często w przypadku okien wyłazowych, które będą dodatkowo posiadały zabezpieczenia przed przypadkowym zatrzaśnięciem się na dachu czy też warstwy antypoślizgowe na zewnętrznych brzegach ramy. Okna z funkcją wyłazu dachowego do doskonałe rozwiązanie w przypadku konieczności zapewnienia dostępu do dachu na poddaszach użytkowych, ponieważ w przeciwieństwie do standardowych wyłazów mają wysokie parametry termoizolacyjne oraz estetykę odpowiednią do mieszkalnych wnętrz. W zakresie materiałów z jakich mogą być zbudowane, najpowszechniejsze są okna uchylne o profilach drewnianych lub drewniano-poliuretanowych, dlatego można dopasować je zarówno do standardowych pomieszczeń, jak i do kuchni czy łazienek.