OKNA DACHOWE – RODZAJE KONSTRUKCJI

Okna dachowe to niezastąpiony element poddaszy adaptowanych do celów mieszkalnych, a zarazem najlepszy sposób na skuteczne doświetlenie wnętrz. Za ich sprawą uzyskuje się ponadto możliwość przewietrzenia, często też ciągłej wymiany powietrza, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów izolacji termicznej, a więc bez narażania się na wysokie koszty ogrzewania wnętrz. Okna połaciowe stanowią jednak dość szeroką kategorię produktów, gdzie znaleźć można bardzo wiele rozwiązań technicznych, za sprawą których można optymalnie wykorzystać przestrzeń poddasza oraz uzyskać najwyższą wygodę obsługi oraz komfort we wnętrzach. Rodzaje konstrukcji okien dachowych to bogate zagadnienie, dlatego warto poznać wszystkie dostępne możliwości, aby móc jak najlepiej dopasować je do swoich preferencji.
konstrukcje okien dachowych sposoby otwierania

Okna dachowe – konstrukcje dopasowane do potrzeb

obrotowe okna dachowe konstrukcja (1)
Dzięki mnogości typów konstrukcji okien dachowych istnieje możliwość dopasowania odpowiedniego rodzaju do każdego dachu, ale także maksymalizacja komfortu użytkowania oraz wykorzystania potencjału poddasza w pełnym wymiarze. Nie ma przy tym większego znaczenia, czy okna będą miały być zamontowane w nowym budynku podczas tworzenia dachu, czy też w dachu istniejącym, w którym nie było wcześniej okien. Nie ma też zbytnich ograniczeń w zakresie kąta nachylenia połaci, ponieważ za sprawą akcesoriów montażowych mogą być one montowane nawet w płaskich dachach.
okna dachowe konstrukcja uchylno obrotowa
W kategorii, jaką są okna dachowe znajdziemy nie tylko standardowe, obrotowe okna, ale także wiele innowacyjnych rozwiązań o nietypowej budowie i wymiarach, wśród których pewne będą skomplikowane i bogate, jak np. okna balkonowe, a drugie proste, jak elementy doświetlające czy okna kolankowe. Okna połaciowe mogą różnić się między sobą ponadto w zakresie różnego stopnia izolacji termicznej czy tworzyw, odpowiednich zarówno do standardowych pomieszczeń jak i tych o zwiększonej wilgotności, ale mogą mieć też różnorodne funkcje dodatkowe, jak sterowanie elektryczne oraz możliwości doposażenia w akcesoria okienne. Warto więc znać pełen zakres możliwości, aby wybrać jak najlepiej i stworzyć idealnie skomponowane wnętrze poddasza.

Okna obrotowe o środkowej osi obrotu

To najbardziej uniwersalny i cieszący się największą popularnością typ okien dachowych. Środkowa oś obrotu oznacza, że zawias znajduje się w połowie wysokości skrzydła okiennego. Oś umożliwia obrót skrzydła o 180°, posiada też blokadę, która zatrzymuje je w wybranej pozycji. Dzięki temu okno nie sprawia też trudności podczas mycia z zewnętrznej strony. Tę standardową konstrukcję wykorzystuje się najczęściej w typowych poddaszach, w których okno może być zamontowane na takiej wysokości, aby oś obrotu znajdowała się mniej więcej na wysokości od 1,5 do 1,7 m, chyba że wybrany model będzie posiadał klamkę w górnej części skrzydła. Standardowa konstrukcja obrotowa będzie odpowiednia do dachów, w których kąt nachylenia połaci mieści się w przedziale od 15° do 90°. Okna tej konstrukcji mogą być wykonywane właściwie we wszystkich wariantach – od ekonomicznych po superenergooszczędne z dodatkowymi funkcjonalnościami, zarówno w drewnie, jak i z PVC. Można ja też znaleźć w ofercie wszystkich producentów okien dachowych dostępnych w naszym kraju.

Poznaj ceny okien obrotowych wybranego producenta

Okna obrotowe o podwyższonej osi obrotu

Mechanizm okien o podwyższonej osi obrotu jest bardzo podobny, jak w przypadku okien, w których zlokalizowana jest ona na środku, jednak umieszczony jest on na wysokości ok. 2/3 skrzydła. Dzięki temu rozwiązaniu korzystanie z okna jest wygodniejsze dla osób wyższego wzrostu lub gdy okno zamontowane jest nieco niżej niż standardowo. Przy wyższym montażu, korzystanie z okna można porównać do okna klapowego, w którym górna część stanowi dodatkowy element doświetlający. Okna o konstrukcji wysokoosiowej umożliwiają obrót skrzydła do max. 45°, a jego utrzymanie w pozycji otwartej możliwe jest dzięki mechanizmowi wspomagającemu. Okna tego typu będą miały nieco mniejszy zakres montażu, nie są odpowiednie do dachów o zbyt dużym lub zbyt niewielkim kącie nachylenia i powinien mieścić się on w zakresie 30° – 45°, poza niektórymi modelami, w których producent określa inne preferencje, dlatego zawsze trzeba upewnić się co do tych wartości przed zakupem. Okna o konstrukcji z podwyższoną osią obrotu bardzo często dostępne są zarówno w wariantach drewnianych, jak i drewniano-poliuretanowych lub PVC, często też należą do wyższych klas jakościowych, dlatego bez trudu można znaleźć je w opcji superenergooszczędnej czy z dodatkowymi rozwiązaniami funkcjonalnymi.

Okna dachowe o konstrukcji uchylno-obrotowej

Okna uchylno-obrotowe lub też klapowo-obrotowe są to zaawansowane konstrukcyjnie okna dachowe, w których funkcjonują dwa, niezależne mechanizmy otwierania. Jednym z nich jest centralna oś obrotu, która umożliwia standardowy obrót skrzydła o 180°, drugi jest mechanizmem uchylnym, zlokalizowanym u góry okna. Mechanizmy te zabezpiecza blokada, umożliwiająca działanie tylko jednego z nich w danym momencie, a przechodzenie pomiędzy każdym z nich umożliwia przełącznik. Rozwiązanie to zapewnia dużą wygodę użytkowania, ale ze względu na złożoność należy także do najdroższych typów konstrukcji okien. Okna uchylno-obrotowe mogą być montowane w dachach o maksymalnym kącie nachylenia do 55°. Wytwarzane są z różnych materiałów i w związku z klasą produktu, bez trudu znajdą się wśród nich okna o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych czy też okna antywłamaniowe. Mimo złożonej konstrukcji, nie ma najmniejszego problemu, aby dobrać do nich akcesoria okienne.

Sprawdź modele i ceny uchylno obrotowych okien dachowych

Okna dachowe wyłazowe (klapowe)

Okna dachowe wyłazowe lub też uchylne to rozwiązanie, w którym zawiasy pozwalają na podniesienie skrzydła do 90°. Umożliwia to swobodny dostęp do otwartego okna oraz tworzy niczym niezakłócony widok na zewnątrz. Konstrukcja ta wykorzystywana jest często w przypadku okien wyłazowych, które będą dodatkowo posiadały zabezpieczenia przed przypadkowym zatrzaśnięciem się na dachu czy też warstwy antypoślizgowe na zewnętrznych brzegach ramy. Okna z funkcją wyłazu dachowego do doskonałe rozwiązanie w przypadku konieczności zapewnienia dostępu do dachu na poddaszach użytkowych, ponieważ w przeciwieństwie do standardowych wyłazów mają wysokie parametry termoizolacyjne oraz estetykę odpowiednią do mieszkalnych wnętrz. W zakresie materiałów z jakich mogą być zbudowane, najpowszechniejsze są okna uchylne o profilach drewnianych lub drewniano-poliuretanowych, dlatego można dopasować je zarówno do standardowych pomieszczeń, jak i do kuchni czy łazienek.

Sprawdź co jeszcze oferują producenci okien dachowych - wybierz swojego ulubionego i sprawdź więcej możliwości

okna dachowe

Nasz sklep internetowy to doskonały wybór! Okna dachowe, które sprzedajemy, są bezpieczne, trwałe i występują we wszystkich dostępnych konstrukcjach. Dysponujemy również wszelkimi akcesoriami do dachów, co sprawia, że możesz dokonać u nas prawdziwie kompleksowego zamówienia. Nasi fachowcy pomogą Ci w doborze odpowiedniego asortymentu! Posiadamy oddziały na terenie całego kraju, dlatego żadna dostawa nie stanowi dla nas wyzwania. Skontaktuj się za pomocą formularza, aby zapytać o dostępność lub czas realizacji.

Cart
Your cart is currently empty.

Tylko do końca października lub do wyczerpania zapasów! Rabat 50% od cen katalogowych na trzy najpopularniejsze dachówki Creaton – płaska Simpla, falista Titania oraz nowoczesna Koda. Do tego jak zawsze darmowa wycena całego dachu!