Strona główna » Poradniki » Okna dachowe – poradnik jak wybrać okna na poddasze » Okna dachowe do domu pasywnego i domu z rekuperacją

Okna dachowe do domu pasywnego i domu z rekuperacją

Strona główna » Poradniki » Okna dachowe – poradnik jak wybrać okna na poddasze » Okna dachowe do domu pasywnego i domu z rekuperacją

Domy pasywne to takie, w których zastosowane materiały oraz rozwiązania technologiczne pozwalają uzyskać jak najniższe zapotrzebowanie na energię grzewczą do uzyskiwania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Rozwiązania do budownictwa pasywnego opierają się w głównej mierze na zastosowaniu takich materiałów budowlanych, które zapewnią jak największą izolacyjność cieplną, a więc pozwolą zachować we wnętrzach jak najwięcej ciepła, przy jednoczesnym, pasywnym pozyskiwaniu energii słonecznej, czy magazynowaniu tej, która powstaje w budynku np. podczas użytkowania różnych sprzętów.
okna dachowe do domu pasywnego i domu z rekuperacją

Sprawdź modele okien do domów pasywnych poszczególnych producentów:

Jednym z ważniejszych elementów zapewniających ograniczenie utraty oraz pasywne pozyskiwanie energii są okna, w tym te dachowe, które muszą w tym wypadu być specjalistyczne i perfekcyjnie dostosowane. Trochę inaczej przedstawia się sytuacja w związku z rekuperacją budynku. Rekuperacja jest to rodzaj mechanicznej wentylacji, która ma za zadanie wymianę „zużytego” powietrza na świeże. Mechanizm filtruje przy tym nawiewane powietrze z zanieczyszczeń jak kurz, alergeny i inne szkodliwe czynniki. Istotną cechą rekuperacji jest także to, że mechanizm wentylacji odbywa się bez zużywania energii, dlatego jest to rozwiązanie energooszczędne.
okna dachowe do budownictwa pasywnego energooszczędne (2)

Budownictwo pasywne a okna dachowe

okna dachowe do domu pasywnego (3)
Na budownictwo pasywne składa się wiele rozwiązań w zakresie materiałów budowlanych, jednak odpowiednio dobrane okna dachowe pełnią jedno z najważniejszych zadań w tym zakresie. Dom pasywny to budynek o takim standardzie, którego pobór energii nie przekracza 15 kWh/(m2*rok). Są to znacznie bardziej rygorystyczne standardy niż w przypadku budownictwa energooszczędnego, dla którego domy mogą wykorzystywać do maksymalnie 40 kWh/(m2*rok). Dlatego właśnie w budynku o statusie pasywnego, wszystkie okna, w tym okna dachowe, będą miały za zadanie nie tylko zachowanie jak największej ilości ciepła we wnętrzu, ale także pozyskanie w sposób pasywny energii słonecznej, która zostanie wykorzystana do ogrzania wnętrz. W przypadku okien pionowych i okien dachowych zalecane parametry termoizolacyjne będą różne, ponieważ specyfika lokalizacji okien dachowych wymusza uzyskanie wyższych parametrów – tą drogą łatwiej wytraca się z pomieszczeń energia grzewcza.
okna dachowe do domu pasywnego (1)
Odpowiednie parametry można uzyskać w przypadku okien dachowych posiadających pakiet przynajmniej trzyszybowy, które muszą też dodatkowo posiadać nowoczesne rozwiązania w zakresie ograniczenia strat ciepła. Maksymalne wartości można natomiast uzyskać poprzez połączenie okna np. czteroszybowego, które będzie miało do tego odpowiednio ciepłą ramę wspomaganą dodatkowymi rozwiązaniami podnoszącymi izolacyjność (wypełnienia w komorach PVC lub drewno łączone z tworzywem izolacyjnym). Warto także wiedzieć, że w przypadku budownictwa pasywnego i w związku z bardzo rygorystycznymi normami w zakresie izolacyjności, okna dachowe odpowiednie do tego typu budownictwa nie będą wyposażone w żadnego rodzaju nawiewniki. Najlepszym przykładem okna dachowego, które idealnie sprawdzi się w przypadku domu pasywnego jest okno Fakro – FTT U8. Jest to okno czteroszybowe, obecnie uznawane za najcieplejsze okno dachowe z pojedynczym pakietem szybowym, które osiąga imponujące parametry przenikalności cieplnej – Uw = 0,58 W/m2K.
okna dachowe do domu pasywnego (2)
Poza samymi parametrami termoizolacyjnymi okien istotny jest także ich rozmiar oraz umiejscowienie, które zapewni większy zysk energetyczny. Np. jeżeli okna skierowane będą na stronę południową, wtedy dom będzie skutecznie nagrzewał się w ciągu dnia. Niezwykle istotne będzie też zastosowanie odpowiedniej stolarki okiennej, która będzie zapewniała znacznie podwyższone parametry w zakresie izolacyjności cieplnej.

Sprawdź wybrane przez nas najlepsze okna na Twoje poddasze:

Specyfika montażu okien dachowych w domu pasywnym

okna dachowe do domu z rekuperacją (3)
Do najważniejszych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę podczas montażu okna dachowego w domu spełniającym wymogi budownictwa pasywnego należą m.in. perfekcyjne przyleganie skrzydeł okiennych do uszczelek, zabezpieczenie właściwej pozycji otwartych skrzydeł oraz jakość samej ramy okiennej (drewnianej lub PVC). Odpowiednie przeprowadzenie montażu jest w tym przypadku tak samo istotne, jak wybór okna spełniającego wymagane parametry i cechy jakościowe. By jak najskuteczniej ograniczyć straty ciepła, okno dachowe powinno zostać odpowiednio uszczelnione. Przeznaczone są do tego specjalistyczne kołnierze uszczelniające, które nie tylko usprawniają montaż, ale podnoszą całościowe parametry w zakresie izolacji termicznej okna, zapobiegając m.in. powstawaniu mostków termicznych. Kołnierze uszczelniające i termoizolacyjne tego typu potrafią podwyższyć parametry termoizolacyjne okna o kilka punktów i można je obecnie znaleźć w ofercie największych, dostępnych w Polsce producentów okien dachowych. W zakresie montażu okna dachowego w domu pasywnym nie powinno się także zapomnieć o gotowych wnękach okiennych, które są rozwiązaniem znacząco ułatwiającym prace i podnoszącym estetykę, z dodatkową korzyścią w postaci zmniejszenia ryzyka powstawania mostków termicznych, dlatego warto zastanowić się także i nad tym aspektem.

Dom z rekuperacją
a okna dachowe

okna dachowe do domu z rekuperacją (2)
Rekuperacja jako zamknięty obieg powietrza także wymaga zastosowania wielu, specjalistycznych rozwiązań, także w zakresie okien dachowych. Dom z rekuperacją nie powinien mieć okien z mikrowentylacją czy nawiewnikami lub napowietrzakami. Istotnym zaleceniem jest także, aby stolarka okienna zachowała należytą szczelność. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór okien o wysokich parametrach energooszczędności, czyli posiadających trzy lub czteroszybowy pakiet oraz dopracowane, termoizolacyjne profile okienne o jak najniższym współczynniku przenikalności cieplnej. Podobnie również, jak w przypadku budownictwa pasywnego, niebagatelną rolę odgrywa ciepły, precyzyjny montaż okna w dachu, z zastosowaniem zestawów docieplających (ciepły montaż) i innych rozwiązań zmniejszających ryzyko powstawania mostków termicznych. Zalecenia dla parametrów okien dachowych w przypadku domów z rekuperacją (tzw. Wymagania Techniczne 2021) określają, że dom musi być wyposażony w szczelne okna, które zapobiegają stratom energii cieplnej, powinny to więc być okna zaawansowane, przynajmniej trzyszybowe, określane jako supertermoizolacyjne.

Jak wybrać okna dachowe do domu pasywnego lub z rekuperatorem

okna dachowe do domu z rekuperacją (1)
Okno pasywne nie może być jedynie standardowym, termoizolacyjnym oknem dachowym. Aby dom spełniał wymogi budownictwa pasywnego, zastosowane w nim okna dachowe muszą w możliwie największym stopniu ograniczać straty energii. Niektórzy inwestorzy wymagają wręcz, aby w przypadku budownictwa pasywnego okna pionowe oraz dachowe opatrzone były odpowiednimi certyfikatami budownictwa pasywnego, które przyznawane są wyłącznie najwyższej jakości, wysokotermoizolacyjnym produktom. Tego typu okna dachowe znaleźć można w ofercie przede wszystkim firmy Velux oraz Fakro, jak chociażby wspomniane wyżej okno dachowe FTT U8, które posiada specjalistyczny certyfikat PassiveHouse.
W zakresie rekuperacji, bardzo interesującą możliwością jest pojawiająca się w ofercie Velux, naokienna wentylacja z rekuperatorem. Jej zadaniem jest m.in. ogrzewanie świeżego powietrza docierającego do domu, do czego wykorzystywane jest ciepło z powietrza, które jest z wnętrza wywiewane. Działanie mechanizmu jest na tyle skuteczne, że jego wydajność rekuperacyjna określana jest na ok. 75%. Dzięki temu straty energii grzewczej są minimalne, a świeże powietrze dociera do wnętrz przez cały czas. W systemie zastosowany jest także wymienny filtr powietrza. Urządzenie to może zostać zamontowane w oknach dachowych na każdym etapie użytkowania okna, nie wymaga specjalistycznych zabiegów i nie jest kłopotliwe.
okna dachowe

Chciałbyś wymienić okna dachowe na nowe? Nasz sklep internetowy to doskonały wybór! Okna dachowe, które sprzedajemy, są bezpieczne, trwałe i pochodzą od najlepszych producentów na rynku, tj. Fakro, Velux czy roofART. Dysponujemy również wszelkimi akcesoriami do dachów, co sprawia, że możesz dokonać u nas prawdziwie kompleksowego zamówienia. Nasi fachowcy pomogą Ci w doborze odpowiedniego asortymentu! Posiadamy oddziały na terenie całego kraju, dlatego żadna dostawa nie stanowi dla nas wyzwania. Skontaktuj się za pomocą formularza, aby zapytać o dostępność lub czas realizacji.

Cart
Your cart is currently empty.

Tylko do końca października lub do wyczerpania zapasów! Rabat 50% od cen katalogowych na trzy najpopularniejsze dachówki Creaton – płaska Simpla, falista Titania oraz nowoczesna Koda. Do tego jak zawsze darmowa wycena całego dachu!