okna dachowe FAKRO do domu pasywnego i z rekuperacją

Budynki, które można określić mianem pasywnych to takie, w których bilans energetyczny jest minimalny, bliski zeru, niezależnie od pory roku. Idea domów pasywnych sprowadza się do założenia, że budynek jest tak dobrze zaizolowany, że nie wymaga dodatkowego dogrzewania, wystarczające jest zaś to, co pozyskane zostało pasywnie, tzn. z energii słonecznej oraz w wyniku użytkowania generujących ciepło sprzętów w domu a także samego człowieka. Aby mogło się to udać, budynek powinien być całkowicie szczelny, dlatego wymaga także dodatkowych metod wymiany powietrza na świeże, w czym pomocne są rekuperatory.
okna dachowe fakro do domu pasywnego

Okna dachowe Fakro do domu pasywnego i z rekuperacją – jakie rozwiązania wybrać

fakro okna dachowe do domu z rekuperacja (1)
Szczególnie istotne dla całego systemu pasywnego są okna, w tym te dachowe, które powinny nie tylko nie dopuszczać do zbytnich strat energii cieplnej, ale także umożliwiać efektywne pozyskiwanie ciepła poprzez przeszklenie. Z kolei domy z samą tylko rekuperacją zużywają nieco więcej energii, ale także i w ich przypadku istotne są szczelność i jak najskuteczniejsze ograniczenie zużywanej energii. Rekuperatory mają za zadanie wymianę powietrza w domu, zastępując je świeżym, oczyszczonym z zanieczyszczeń oraz alergenów. Odpowiedzą na zapotrzebowanie, jakie wynika z wymogów budownictwa pasywnego, energooszczędnego i domów z rekuperacją są najwyższej jakości okna dachowe o wyjątkowo zaawansowanych cechach i bardzo wysokich parametrach termoizolacyjnych. Okna superenergooszczędne i pasywne Fakro to jednak przede wszystkim dążenie do ograniczenia kosztów eksploatacji budynków, a co za tym idzie – do ochrony środowiska naturalnego. Aby dany budynek mógł osiągnąć status pasywnego, zastosowanych musi zostać wiele rozwiązań, które będą się wzajemnie uzupełniały.
fakro okna dachowe do domu z rekuperacja (2)
Odpowiednia izolacja budynku to nie wszystko, ponieważ dość sporym wyzwaniem są okna, zarówno pionowe, jak i dachowe, które nie tylko mają za zadanie nie dopuszczać do nadmiernych strat energii, ale także powinny zapewniać skuteczne jej pozyskiwanie. Dom można określić pasywnym, jeżeli jego całkowity pobór energii w skali roku nie przekracza 15 kWh/(m2*rok). Jest to więc poprzeczka zawieszona dość wysoko, a normy te są znacznie bardziej rygorystyczne niż np. w przypadku domów „zwyczajnie” energooszczędnych, dla których normy ograniczają zużycie energii do maksymalnie 40 kWh/(m2*rok). W związku z tym dom pasywny będzie musiał zostać wyposażony w okna, które nie będą powodowały strat ciepła, a do tego pozyskają odpowiednią jego ilość z energii słonecznej, co pomoże w ogrzaniu pomieszczenia. Okna pionowe oraz okna dachowe będą musiały mieć inne parametry termoizolacyjne, aby skutecznie pełnić tę rolę – w przypadku tych drugich, lokalizacja w dachu, pod skosem powoduje, że tą drogą ucieka więcej ciepła, dlatego okna połaciowe muszą być naprawdę skuteczne pod kątem izolacji termicznej.
fakro okna dachowe do domu z rekuperacja (3)
W przypadku rekuperacji, która tworzy zamknięty obieg powietrza, także niezwykle ważne będzie, aby zastosowane okna dachowe były odpowiednio dostosowane. Dom z rekuperacją powinien mieć okna dachowe, które umożliwią zachowanie idealnej szczelności i bardzo wysokiej izolacyjności cieplnej. Wykluczone są okna, które posiadają jakąkolwiek wentylację, mikrowentylację, nawiewniki czy napowietrzaki. Ważna jest także dopracowana stolarka okienna, która zapewni perfekcyjną szczelność. Najlepiej sprawdzą się w tej roli okna dachowe z dość wysokimi parametrami izolacji termicznej, ponieważ będzie to oznaczało odpowiedni stopień szczelności. Zarówno w przypadku budownictwa pasywnego, jak i rekuperacji najlepszym rozwiązaniem będą okna trzyszybowe lub czteroszybowe, z tym że w przypadku domów pasywnych parametry izolacyjności termicznej powinny być bardzo wysokie. Takich propozycji w ofercie okien dachowych Fakro znajdzie się kilka, a niektóre posiadają nawet stosowne certyfikaty budownictwa pasywnego, które czasem wymagane są przez inwestorów. Nie bez znaczenia pozostaje także specjalistyczny montaż okien dachowych, w którym zastosowane zostaną zestawy docieplające i uszczelniające, oraz sama precyzja wykonania wszystkich tych prac, aby wykluczyć jakiekolwiek ryzyko powstawania mostków termicznych.

Sprawdź wybrane przez nas najlepsze okna na Twoje poddasze:

Najcieplejsze okna dachowe Fakro do domów pasywnych i z rekuperacją

okna dachowe fakro do domu pasywnego (2)
Fakro posiada w swojej ofercie wybór specjalistycznych okien dachowych, które z powodzeniem mogą zostać zastosowane zarówno w budownictwie energooszczędnym, pasywnym, jak i w przypadku rekuperacji. W specjalistycznej linii okien dachowych FTT o której mowa, zastosowano wiele rozwiązań zapewniających niezwykle skuteczne ograniczanie strat energii cieplnej z wnętrz, umożliwiając tym samym efektywne pozyskiwanie ciepła z promieni słonecznych. W oknach tych zastosowano zarówno specjalistyczne, bardzo ciepłe pakiety szybowe, jak i ulepszone ramy okienne, w których poszerzono profile drewniane. Okna FTT posiadają przy tym aż pięć uszczelek, dzięki czemu parametry termoizolacyjne są na najwyższym poziomie, a przy zastosowaniu odpowiednio precyzyjnego montażu okna w połaci dachu, ryzyko powstawania mostków termicznych jest właściwie całkowicie wyeliminowane. Okna dachowe Fakro z linii FTT wykonane są z drewna sosnowego, standardowo dla tego producenta – klejonego warstwowo i impregnowanego metodą próżniową. Drewno pokryte jest dwiema warstwami bezbarwnego lakieru ekologicznego.
okna dachowe fakro do domu pasywnego (1)
W konstrukcji tych okien zastosowano system topSafe, który podwyższa ich odporność na włamanie oraz na skrajne warunki pogodowe, jak np. wichury. Konstrukcja okien dachowych FTT pozwala na montaż w połaciach dachowych o nachyleniu od 15° do 70°. Okna Fakro FTT mają obrotową konstrukcję z nieco podwyższoną osią obrotu, czyli zawiasem umieszczonym powyżej połowy wysokości skrzydła. Jest to rozwiązanie, które zwiększa zakres widoczności przy otwartym oknie oraz umożliwia wygodniejsze użytkowanie nawet osobom o wyższym wzroście. Okna FTT mają klamkę z dwustronnym ryglowaniem, zlokalizowaną w dolnej części skrzydła. Obrotowe skrzydło okienne można obrócić o 180° i bezpiecznie zablokować z użyciem zasuwki, co bywa bardzo przydatne podczas mycia czy montażu markizy zewnętrznej. Okna FTT Fakro to trzy propozycje, które mają taką samą budowę i nieco inne parametry, przez co każde z nich znajdzie zastosowanie w innym rodzaju budownictwa:
To najcieplejsze okno dachowe z pojedynczym pakietem szybowym na świecie. Zastosowano w nim czteroszybowy pakiet, całość zapewnia współczynnik przewodzenia ciepła na naprawdę imponującym poziomie – Uw = 0,58 W/m2K. Okno to spełnia rygorystyczne wymogi przewidziane dla budownictwa pasywnego, co potwierdza certyfikat Passive House. Okno FTT U8 z powodzeniem może zostać zastosowane także w przypadku budynków z rekuperacją, ponieważ poza zapewnieniem najwyższej izolacyjności cieplnej, nie posiada wentylacji ani nawiewników.
fakro okna dachowe ftt
Obie te propozycje okien mają niemal identyczne parametry, a tym co je różni jest izolacyjność akustyczna – okno FTT R3 jest oknem wyciszającym z szybą akustyczną, które zapewnia współczynnik Rw równy aż 42 dB, co jest wynikiem naprawdę bardzo wysokim. Poza tym, oba te modele zapewniają bardzo wysokie parametry w zakresie izolacji termicznej – 0,8 W/m2K (FTT U6) oraz 0,81 W/m2K (FTT R3). Nie zastosowano w nich nawiewnika ani wentylacji, dlatego mogą być stosowane zarówno w przypadku budownictwa energooszczędnego, jak i w domach z rekuperacją.
Cart
Your cart is currently empty.