Okna dachowe VELUX do domu pasywnego i z rekuperacją

Coraz silniejszym trendem w budownictwie, a także w świadomości inwestorów i użytkowników indywidualnych jest konieczność ochrony środowiska naturalnego. Jednym z aspektów dbałości o naturę jest ograniczenie zużycia energii, zarówno elektrycznej, jak i paliw wykorzystywanych do ogrzewania wnętrz domów. Dlatego właśnie budownictwo pasywne tak bardzo zyskuje ostatnio na popularności, a wraz z nim rozwiązania z zakresu materiałów budowlanych i okien dachowych, które umożliwiają zapewnienie budynkom niemal samowystarczalnego obiegu energetycznego. Sprawdź, które produkty marki Velux przygotowane zostały z myślą o najwyższym wymiarze energooszczędności i mogą zostać zastosowane w domach pasywnych i z rekuperatorem.
velux okna dachowe do domu pasywnego

Dom pasywny i z rekuperacją – jak to działa

okno dachowe do domu pasywnego velux termoizolacyjne (1)
Domy pasywne to najwyższy wymiar energooszczędności – w budynkach, które można określić tym mianem, ogólny bilans energetyczny przez cały rok jest bardzo niski – w skali roku nie przekracza 15 kWh/(m2*rok). Jest to bardzo niewielkie zużycie, szczególnie gdy porównać je do wymogów określających zużycie energii w budynkach energooszczędnych, które wynosić może do 40 kWh/(m2*rok). Budynek pasywny posiada na tyle skuteczną izolację (ścian, dachu i okien), że nie ma konieczności, aby dodatkowo go dogrzewać, ponieważ w zupełności wystarczające jest ciepło pozyskiwanie pasywnie poprzez okna, czy też to wytwarzane przez sprzęty elektryczne, gotowanie czy nawet ludzkie ciało. Wymaga to jednak pełnej szczelności wszystkich elementów oraz specjalistycznego systemu wymiany powietrza na świeże, bez efektu wychładzania jak przy wietrzeniu, czyli rekuperacji. Niezwykle istotną rolę w sprawnym funkcjonowania pasywnego systemu są okna, zarówno pionowe, jak i dachowe. Okna, które odpowiednio dobrze spełnią swoją rolę w budownictwie pasywnym mają trzy najważniejsze zadania – jak najskuteczniej ograniczyć straty energii cieplnej z wnętrza, efektywnie pozyskiwać energię ze światła słonecznego a także zapewnić całkowitą szczelność, przy czym nie mogą posiadać jakichkolwiek wywietrzników, wentylacji.
okno dachowe do domu pasywnego velux termoizolacyjne (2)
Z kolei w przypadku domów z rekuperacją, na pierwszym miejscu jest co prawda energooszczędność, ale nie w tak radykalnym wydaniu, jak w budownictwie pasywnym. Rekuperacja ma stanowić zamknięty obieg powietrza, do którego dociera wyłącznie czyste, przefiltrowane powietrze, wolne od alergenów i zanieczyszczeń. Zarówno w przypadku budownictwa pasywnego, jak i domów z rekuperacją, szczególnie istotna jest najwyższej jakości, szczelna i dopracowana stolarka okienna. Jeżeli jednak okno dachowe ma bardzo wysokie parametry w zakresie izolacyjności termicznej, oznacza to pośrednio, że rama i skrzydło okienne także są odpowiednio dostosowane do ochrony przed utratą ciepła. Nie mniej istotny będzie w tym przypadku także sam montaż – zastosowanie odpowiednich kołnierzy uszczelniających i dodatkowych materiałów izolacyjnych, wykonanie prac przez specjalistów, aby całkowicie wykluczyć ryzyko powstawania tzw. mostków termicznych.

Sprawdź wybrane przez nas najlepsze okna na Twoje poddasze:

Najcieplejsze okna dachowe Fakro do domów pasywnych i z rekuperacją

velux okno dachowe do domu z rekuperacja (1)
Fakro posiada w swojej ofercie wybór specjalistycznych okien dachowych, które z powodzeniem mogą zostać zastosowane zarówno w budownictwie energooszczędnym, pasywnym, jak i w przypadku rekuperacji. W specjalistycznej linii okien dachowych FTT o której mowa, zastosowano wiele rozwiązań zapewniających niezwykle skuteczne ograniczanie strat energii cieplnej z wnętrz, umożliwiając tym samym efektywne pozyskiwanie ciepła z promieni słonecznych. W oknach tych zastosowano zarówno specjalistyczne, bardzo ciepłe pakiety szybowe, jak i ulepszone ramy okienne, w których poszerzono profile drewniane. Okna FTT posiadają przy tym aż pięć uszczelek, dzięki czemu parametry termoizolacyjne są na najwyższym poziomie, a przy zastosowaniu odpowiednio precyzyjnego montażu okna w połaci dachu, ryzyko powstawania mostków termicznych jest właściwie całkowicie wyeliminowane. Okna dachowe Fakro z linii FTT wykonane są z drewna sosnowego, standardowo dla tego producenta – klejonego warstwowo i impregnowanego metodą próżniową. Drewno pokryte jest dwiema warstwami bezbarwnego lakieru ekologicznego.
velux okno dachowe do domu z rekuperacja (2)
W konstrukcji tych okien zastosowano system topSafe, który podwyższa ich odporność na włamanie oraz na skrajne warunki pogodowe, jak np. wichury. Konstrukcja okien dachowych FTT pozwala na montaż w połaciach dachowych o nachyleniu od 15° do 70°. Okna Fakro FTT mają obrotową konstrukcję z nieco podwyższoną osią obrotu, czyli zawiasem umieszczonym powyżej połowy wysokości skrzydła. Jest to rozwiązanie, które zwiększa zakres widoczności przy otwartym oknie oraz umożliwia wygodniejsze użytkowanie nawet osobom o wyższym wzroście. Okna FTT mają klamkę z dwustronnym ryglowaniem, zlokalizowaną w dolnej części skrzydła. Obrotowe skrzydło okienne można obrócić o 180° i bezpiecznie zablokować z użyciem zasuwki, co bywa bardzo przydatne podczas mycia czy montażu markizy zewnętrznej. Okna FTT Fakro to trzy propozycje, które mają taką samą budowę i nieco inne parametry, przez co każde z nich znajdzie zastosowanie w innym rodzaju budownictwa:

Jakie okna dachowe Velux do domu pasywnego i z rekuperacją

velux okno dachowe do domu z rekuperacja (1)
Odpowiednio wysokie parametry w zakresie ochrony przed utratą ciepła uzyskać można z zastosowaniem m.in. najwyższej jakości okien trzyszybowych, w których zastosowano dodatkowe rozwiązania dla poprawy izolacyjności. Im skuteczniejsza będzie ta ochrona, tym mniej energii zużyje dane gospodarstwo domowe na przestrzeni roku. Takich propozycji w ofercie okien Velux znajdzie się kilka, w tym jedno z nich stworzone zostało dokładnie z przeznaczeniem do budownictwa pasywnego i posiada na to stosowny certyfikat, wymagany przez niektórych inwestorów. Inne propozycje mają z kolei parametry na tyle skuteczne, że wybierane są do przez prywatnych użytkowników, tworzących domy pasywne niecertyfikowane. Okna dachowe o właściwościach supertermoizolacyjnych mogą także z powodzeniem być zastosowane w przypadku domów z rekuperacją, z tym zastrzeżeniem, że nie powinny posiadać one wywietrzników, wentylacji czy jakichkolwiek napowietrzników, lub ewentualnie posiadać takie z możliwością zamknięcia.

Okno dachowe Velux GGU 008230 – certyfikowane okno pasywne

velux okno dachowe do domu z rekuperacja (2)
Jest to okno drewniano-poliuretanowe, co sprawia, że może być stosowane w każdym typie pomieszczeń, łącznie z kuchniami i łazienkami. Okno GGU jest dostosowane do budownictwa pasywnego, posiada certyfikat Instytutu Domu Pasywnego, dla polskiej strefy klimatycznej. Certyfikat ten dowodzi realizacji najbardziej rygorystycznych norm w zakresie parametrów izolacji cieplnej. Jest to jednocześnie najcieplejsze okno dachowe pasywne, którego przenikalność cieplna wynosi imponujące, (Uw) 0,51 W/m2K, według normy EN ISO 12567-2. Dodatkowo można tę wartość podwyższyć, jeżeli okno zostanie zamontowane o 4 cm głębiej, z zastosowaniem specjalistycznego kołnierza EDN albo EDJ wraz z ramą izolacyjną BDX – współczynnik Uw osiągnie wtedy znacznie wyższe niż wymagane – 0,48 W/m2K. Jest to okno o specjalistycznej budowie, posiadające dodatkowy pakiet szybowy – od strony zewnętrznej znajduje się pakiet trzyszybowy, od wewnątrz – dwuszybowy. Jest to przy tym okno sterowane elektrycznie, działające w systemie Velux INTEGRA®, wyposażone w czujnik deszczu. Dostępne jest także w wariancie z zasilaniem solarnym.

Velux – wentylacja z rekuperatorem do okien dachowych

W ofercie Velux pojawia się także zupełnie innowacyjne rozwiązanie – energooszczędna i zaawansowana technologicznie, naokienna wentylacja z rekuperatorem, która odzyskuje ciepło i zapewnia bardzo wysoką wydajność wymiany powietrza, przy bardzo cichej i energooszczędnej pracy. Wentylacja naokienna z rekuperatorem Velux ZOV jest rozwiązaniem, które wymienia „zużyte” powietrze z wnętrza domu, zastępując je świeżym, ogrzanym i przefiltrowanym. Dzięki temu urządzeniu zachodzi rekuperacja na poziomie ok. 75%, a ubytki energii pozostają minimalne. Wymiana powietrza zachodzi więc nawet bez otwierania okien i bez straty ciepła z wnętrza oraz bez przeciągów. Urządzenie odprowadza także nadmiar wilgoci, dbając o optymalny stan powietrza. Naokienna wentylacja z rekuperatorem instalowana jest w bardzo prosty sposób, na zewnątrz, ponad oknem dachowym i nie zaburza estetyki dachu. Może zostać zamontowana w dowolnym momencie użytkowania okna. Warto zaznaczyć, że pracuje niezwykle cicho, nie powoduje dyskomfortu, dzięki czemu może być stosowana w sypialniach czy pokojach dziecięcych, nie ogranicza także normalnego użytkowania okna.
Cart
Your cart is currently empty.

Tylko do końca października lub do wyczerpania zapasów! Rabat 50% od cen katalogowych na trzy najpopularniejsze dachówki Creaton – płaska Simpla, falista Titania oraz nowoczesna Koda. Do tego jak zawsze darmowa wycena całego dachu!