Okna dachowe kombi - łączenie okien w zestawy

łączenie okien dachowych w zestawy kombi

Często jedno okno dachowe to zdecydowanie za mało, aby doświetlić wnętrze poddasza, szczególnie gdy ma dużą powierzchnię. Łączenie kilku okien dachowych w zestaw może być także znacznie ciekawszym rozwiązaniem niż zastosowanie np. jednego dużego okna. Okna dachowe w zestawach to niemal nieograniczone pole manewru, ponieważ można je właściwie łączyć na dowolne sposoby i kombinacje, trzeba pamiętać jedynie o kilku podstawowych zasadach. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o zestawach okien dachowych oraz jakie są zalety i ograniczenia tego rozwiązania.

okna dachowe w zestawie

Okna dachowe w zespoleniach – podstawowe informacje

Zestawy okien dachowych to możliwość, którą można zastosować w przypadku dachu o kącie nachylenia mieszczącym się w przedziale od 15 stopni do 90, więc właściwie wszędzie tam, gdzie można mówić o dachach skośnych. Jedynie w niektórych przypadkach, np. gdy dach pokryty jest materiałem płaskim, którego grubość osiąga do 38 mm, jak chociażby dachówka karpiówka, zalecane jest ograniczenie do 25 stopni nachylenia połaci dachowej. Pozostałe zasady są dość proste – okna w zespoleniu poziomym będą musiały mieć taką samą wysokość, z kolei pionowe muszą zachować taką samą szerokość. Zaleca się także, aby łączyć ze sobą okna wykonane z takiego samego materiału – PVC do PVC i drewno do drewna. To samo dotyczy estetyki, chociaż to bardziej kwestia indywidualnych preferencji, jednak dość oczywistych. Pod względem parametrów, niby nie ma tu ograniczeń, jednak łatwo wywnioskować, że nie będzie miało większego sensu połączenie okien supertermoizolacyjnych z takimi, które maja przeciętne parametry bo słabsze pod tym względem okno zaniży izolacyjność zapewnianą przez to lepsze okno. Podobnie w przypadku akustyki czy właściwości wytrzymałościowych. Jak więc łączyć okna w zespoleniach?

Jak wybrać odpowiednie okna dachowe do zespoleń?

Do łączenia okien dachowych w zestawy najczęściej wybiera się okna o tradycyjnej, obrotowej budowie, nieco rzadziej zaś okna uchylno-obrotowe. Przy czym nic nie stoi na przeszkodzie, by w łatwiej dostępnym miejscu pojawiło się okno uchylno-obrotowe a tuż obok, w miejscu trudniej dostępnym – nieco tańsze, obrotowe. Dodatkowo, doświetlenie zespolonych okien dachowych można jeszcze zwielokrotnić stosując np. górne lub dolne elementy doświetlające bez możliwości otwierania. To, czy elementy takie powinny się znaleźć na górze czy na dole okien zespolonych powinno zależeć przede wszystkim od wysokości montażu okien głównych oraz od wysokości i budowy samego poddasza. Niektóre poddasza będą posiadały tzw. ściankę kolankową, do której przeznaczone są specjalne okna kolankowe, stanowiące dolne przedłużenie okna dachowego. Takie rozwiązania to nie tylko większe przeszklenie, które przekłada się na więcej światła, ale także niezwykły efekt wizualny, który doda uroku każdemu wnętrzu.

 

Jeżeli w zespoleniu na górze pojawiają się elementy bez możliwości otwarcia, pod nimi musi znaleźć się okno otwierane, co umożliwi mycie wszystkich przeszkleń. Jeżeli łączy się w pionowy zestaw dwa okna o wysokości 140 cm, co często wybierane jest w przypadku wysokich pomieszczeń korytarzowych czy eleganckich salonów, wtedy prawdopodobnie to górne znajdzie się poza swobodnym zasięgiem, dlatego będzie wymagało używania drążka teleskopowego lub nawet wyboru elektrycznego sterowania za pośrednictwem pilota. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w zespoleniu znalazły się okna dachowe o odmiennych sposobach otwierania i najlepiej będzie zadecydować indywidualnie, którą metodę zastosować w danym położeniu. Podobnie jest zresztą ze wspomnianą już konstrukcją okna, dzięki czemu można połączyć ze sobą nieco droższe rozwiązania z tańszymi i ograniczyć koszt całej inwestycji. Szczególnie interesującym rozwiązaniem może być połączenie okien balkonowych wraz ze zwykłym oknem i jego przedłużeniem, np. dolnym.

okna dachowe kombi fakro

Kołnierze do połączeń okien kombi

Zestawy okien kombi to różnorodne możliwości łączenia okien dachowych w niemal dowolne układy, które pozwalają uzyskać niepowtarzalne, efektowne wykończenie budynku i urozmaicenie wnętrz. Rozwiązanie to gwarantuje bardzo intensywne doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym. Wielkim atutem zestawów kombi jest także niepowtarzalny, panoramiczny widok na zewnątrz, jaki będzie zachwycał wszystkich domowników i gości.

 

Chcąc stworzyć zestaw okien dachowych w zespoleniu trzeba pomyśleć także o ich montażu. W zakresie kołnierzy uszczelniających, wielu producentów proponuje specjalnie przeznaczone do tego celu kołnierze do zespoleń. Jest to układ dopasowanych wzajemnie elementów, które można skonfigurować w zależności od potrzeb, czyli układu i liczby okien. Aby okna połączone w zespoleniu zachowały przy tym jak najwyższe parametry izolacji termicznej, warto dodatkowo zastosować przeznaczone do tego celu elementy ocieplające i izolację przeciwwilgociową. Warto jednak zaplanować takie działania odpowiednio wcześniej, ponieważ zastosowanie takiej dodatkowej izolacji termicznej wymaga pozostawienia przynajmniej 3 dodatkowych centymetrów po każdej ze stron okna. Warto pamiętać także, że rozstawienie rynienek powinno zostać rozplanowane na grubość krokwi plus dodatkowe 6 cm.

 

Jeżeli grubość krokwi okaże się niestandardowa, istnieje możliwość zamówienia odpowiedniego kołnierza, w którym poszczególne elementy zostaną indywidualnie dopracowane. Ponadto odpowiedni kołnierz do montażu okien dachowych w zespoleniu powinien zostać dopasowany jeszcze do wymiarów samych okien, jak również do rodzaju pokrycia dachu a nawet głębokości, na jakiej zostaną osadzone okna. W zespolonych oknach dachowych stosuje się także środkowe i boczne rynienki odwadniające.

Okna dachowe w zespoleniu – kołnierz uszczelniający

Kołnierze do okien dachowych kombi

Standardowo okna dachowe kombi montowane są w połączeniu poziomym dwóch lub trzech okien obok siebie. I dla takego połączenia przygotowaliśmy dla Państwa ofertę kołnierzy dachowych:

fakro okna dachowe logo
roofart okna dachowe
projekt okien dachowych w zespoleniu

Jak przygotować projekt okien dachowych w zespoleniu?

W przypadku bardziej skomplikowanych kombinacji okien dachowych połączonych w zestawy, często cały projekt powinien powstać znacznie wcześniej, jeszcze na etapie tworzenia projektu dachu, aby jego konstrukcja została odpowiednio przygotowana. W projekcie takim trzeba z odpowiednim wyprzedzeniem uwzględnić wymiary okien, szczególnie ich szerokość, do tego dochodzi grubość krokwi a także warstwa izolacji termicznej wokół okna. W kołnierzu uszczelniającym znajdzie się rynienka, której szerokość musi być dostosowana do grubości krokwi wraz z dodatkowymi 6 cm wolnej przestrzeni, która wykorzystana zostanie na systemową ramę izolacyjną, ew. termoizolację własnej roboty.


W przypadku standardowych kołnierzy uszczelniających przeznaczonych do łączenia okien w poziome zestawy, najczęściej stosowanymi rynienkami są takie o szerokości 10 cm, możliwe jest jednak zamówienie indywidualne na inną szerokość, np. 12, 14 czy 16 cm. Zestawy pionowe mają najczęściej rynienki na szerokość 10 albo 25 cm. Warto brać jednak pod uwagę, że gdy okna w zestawie połączone są dość ciasno, nie będzie możliwe zastosowanie zewnętrznych akcesoriów do okien dachowych, takich jak rolety czy markizy. Aby było to możliwe, konieczne będzie pozostawienie odstępu na szerokość przynajmniej 25 cm, co będzie wymagało także zastosowania dostosowanego kołnierza ze znacznie szerszym rozstawem elementów.


Istotna jest także perspektywa od wewnątrz. W pomieszczeniu zespolone okna dachowe najczęściej zabudowuje się dokładnie tak samo, jak w przypadku okien pojedynczych. W ofertach niemal wszystkich producentów okien dachowych znaleźć można gotowe szpalety, wielu użytkowników decyduje się także na samodzielne wykonanie obudowy z płyty gipsowo-kartonowej. Znaczącym ułatwieniem takiego zadania będzie z pewnością zastosowanie przeznaczonych do tworzenia obudów wewnętrznych, specjalnych stelaży wykonanych z elementów stalowych, do których łatwiej i pewniej będzie można przymocować płyty g-k.

Schematy zestawów kombi:

okna kombi – dwa obok siebie

połączenie okien dachowych – trzy na raz

cztery okna dachowe obok siebie

okna dachowe jedno nad drugim

okna dachowe kombi pionowe

okna dachowe kombi pionowe – trzy okna

okna połączone kombi dachowe

okna można łączyć dowolnie – poniżej 12 okien połączonych na raz

okna połaciowe kombi
okna dachowe

Rozważasz pomysł zamontowania okien dachowych w zestawie kombi? Nasz sklep internetowy to doskonały wybór! Okna dachowe, które sprzedajemy, są bezpieczne, trwałe i pochodzą od najlepszych producentów na rynku, tj. Fakro, Velux czy roofART. Dysponujemy również wszelkimi akcesoriami do dachów, co sprawia, że możesz dokonać u nas prawdziwie kompleksowego zamówienia. Nasi fachowcy pomogą Ci w doborze odpowiedniego asortymentu! Posiadamy oddziały na terenie całego kraju, dlatego żadna dostawa nie stanowi dla nas wyzwania. Zapytaj nas o dostępność lub czas realizacji za pomocą formularza!

Cart
Your cart is currently empty.

Tylko do końca października lub do wyczerpania zapasów! Rabat 50% od cen katalogowych na trzy najpopularniejsze dachówki Creaton – płaska Simpla, falista Titania oraz nowoczesna Koda. Do tego jak zawsze darmowa wycena całego dachu!