Strona główna » Poradniki » Okna dachowe – poradnik jak wybrać okna na poddasze » Pakiety szybowe w oknach dachowych – poradnik

PAKIETY SZYBOWE W OKNACH DACHOWYCH

Strona główna » Poradniki » Okna dachowe – poradnik jak wybrać okna na poddasze » Pakiety szybowe w oknach dachowych – poradnik

Pakiet szybowy, to obok szczelnej konstrukcji okna dachowego, kluczowy czynnik odpowiadający za parametry termoizolacyjne i ochronę przed stratami energii grzewczej we wnętrzach. Szyby stanowią nawet więcej niż 70% całej powierzchni okna dachowego i to właśnie tą drogą dochodzi do wymiany cieplnej pomiędzy wnętrzem poddasza a otoczeniem zewnętrznym. Dlatego właśnie to, w jaki sposób zbudowany jest pakiet szybowy i jakie zastosowano w nim sposoby ograniczania strat ciepła, przekłada się bezpośrednio na stopień energooszczędności okien dachowych. Producenci okien dachowych stale rozwijają możliwości pakietów szybowych, dlatego oferowane produkty są coraz bardziej energooszczędne, co przyczynia się do znaczącego ograniczenia wydatków związanych z ogrzewaniem oraz skuteczniejszego, pasywnego pozyskiwania cieplnej energii słonecznej.

Sprawdź ofertę na okna dachowe najlepszych producentów:

VELUX – ciesz się komfortem na lata. Rozwiązania VELUX to najwyższej jakości produkty i usługi które pomagają tworzyć klimat wewnętrzny.

roofART – produkowane z materiałów najwyższej  jakości z gwarancją aż do 25lat! Przekonaj się sam

Nowoczesne poddasze – zaawansowane i proekologiczne produkty o szybkim i łatwym montażu. Trwałe, funkcjonalne i bezpieczne

Pakiety szybowe okien dachowych – najważniejsze informacje

Przeglądając oferty nowoczesnych okien dachowych można zauważyć, że poza konstrukcją czy budulcem różnią je zastosowane pakiety szybowe – czasem składają się z dwóch, trzech, a czasem nawet z czterech szyb o różnych właściwościach. Wiąże się nie tylko z finalną ceną danego modelu okna, ale także, a właściwie przede wszystkim, z parametrami w zakresie termoizolacyjności, jakie wykazuje. Rodzaj pakietu szybowego może wpływać także na stopień izolacji akustycznej okna oraz stanowić o jego bezpieczeństwie antywłamaniowym. Istnieją także inne, pomniejsze funkcjonalności, jakie może zapewniać dobry pakiet szybowy, jak m.in. ochrona przed osadzaniem się zabrudzeń wraz z łatwiejszym myciem. Na co więc zwrócić największą uwagę chcąc wybrać komfortowe i ciepłe okna dachowe, a co z kolei może być zbytecznym luksusem?

Ilość szyb w pakiecie

pakiety szybowe w oknach dachowych
nie sposób znaleźć obecnie na rynku okien dachowych z przeznaczeniem do budownictwa mieszkalnego, które miałyby mniej, niż dwie szyby. Właściwie nawet podwójne pakiety szybowe odchodzą stopniowo do lamusa, ponieważ nie spełniają już minimalnych norm dla nowo stawianych budynków i można je zastosować jedynie w kilku przypadkach. Termoizolacyjne okna dachowe mają więc teraz minimum trzyszybowy pakiet, jednak w rozwiązaniach PREMIUM znaleźć można i pakiety czteroszybowe. Jednak chociaż ilość szyb w pakiecie ma ogromne znaczenie dla wskaźników termoizolacyjności, to ważne są także inne czynniki.

Rodzaje szyb

rodzaje szyb w oknach dachowych
w dobrym pakiecie szybowym, dla zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa, od strony zewnętrznej stosuje się szybę hartowaną, która będzie w stanie poradzić sobie z obciążeniami wynikającymi z warunków atmosferycznych. Z kolei pod względem bezpieczeństwa mieszkańców, od wewnątrz często stosuje się tzw. bezpieczne szyby klejone, ponieważ w przypadku stłuczenia nie rozbijają się one na mnóstwo ostrych kawałków, a pozostają w miejscu utrzymywane przez folię i nie stwarzają zagrożenia. W oknach o właściwościach antywłamaniowych stosuje się szyby klejone oraz certyfikowane szyby o klasach odporności antywłamaniowej.

Ramka dystansowa

ramka dystansowa w oknach dachowych
jest to materiał, który oddziela szyby pakietu, ograniczając przewodzenie ciepła na narożach i chroniąc przed powstawaniem produktów skraplania. Najprostsze są ramki dystansowe wykonane z aluminium, jednak ten materiał jest zbyt dobrym przewodnikiem ciepła i nie wspiera oszczędności energii grzewczej. Energooszczędne pakiety szybowe posiadają więc tzw. ciepłe ramki dystansowe oparte na tworzywach o słabym stopniu przewodzenia ciepła. Ten mały detal w naprawdę ogromnym stopniu wpływa na parametry termoizolacyjne okna.

Gaz szlachetny

pakiet szybowy w oknach dachowych (2)
Wypełnienie komór międzyszybowych – zastosowanie takich gazów szlachetnych jak argon lub krypton także odgrywa ważną rolę w procesie ograniczania przewodzenia cieplnego. Gazy te mają większą gęstość niż powietrze, dlatego ograniczają wymianę energii cieplnej z otoczeniem. Argon, stosowany w tańszych pakietach, ogranicza straty energii o ok. 10%. Z kolei krypton stosowany jest w oknach najwyższej klasy i osiąga nawet dwukrotnie wyższe wyniki (w porównaniu do komór wypełnionych jedynie powietrzem).

Powłoki na szybach

pakiet szybowy w oknach dachowych (1)
pojawiają się najczęściej w produktach wyższej klasy i mogą to być zarówno powłoki niskoemisyjne, które ograniczają wymianę temperatur, także w zakresie nagrzewania się wnętrz latem, czy też powłoki łatwozmywalne, usprawniające mycie i zapewniające dłuższą czystość. Istotne z perspektywy komfortu użytkowania są także powłoki wyciszające, dzięki którym ograniczony jest hałas, np. wywołany ulewnym deszczem, co może być szczególnie warte uwagi w przypadku okien dachowych wybieranych do sypialni czy pokoju dziecka.
rodzaje-pakietow-w-oknach-dachowych
Sama liczba szyb w pakiecie nie stanowi bezpośrednio o skuteczności w zakresie termoizolacji. Trzyszybowy pakiet w oknach z niższej półki cenowej będzie zupełnie inny, niż w oknach klasy PREMIUM i przyglądając się im bliżej można zauważyć, że w tych bardziej ekonomicznych może nie być ciepłej ramki dystansowej czy wypełnienia gazem szlachetnym, a te z pozoru drobne różnice mają olbrzymie znaczenie dla parametrów izolacji termicznej całego okna. W tańszych pakietach niekoniecznie pojawią się także takie rozwiązania, jak powłoki niskoemisyjne czy klejone szyby wewnętrzne, chociaż nie zawsze jest to regułą, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas wybierania okien z danym pakietem szybowym. Czteroszybowe pakiety pojawiają się obecnie wyłącznie w produktach z najwyższej półki i zazwyczaj oferują wszystko, czego tylko można oczekiwać od pakietu szybowego zarówno w zakresie termoizolacji, jak i bezpieczeństwa i komfortu. Wśród pakietów zbudowanych z czterech szyb znajdą się też takie, które będą odpowiednie do budownictwa pasywnego, które zarówno ograniczają straty ciepła do minimum, jak i zapewniają pasywne pozyskiwanie energii cieplnej do wnętrz.

Jak wybierać pakiety szybowe

pakiety szybowe w oknach dachowych
Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki i mnogość możliwości, w jakie mogą układać się na jakość różnych pakietów szybowych, najbardziej miarodajnym wskaźnikiem jest parametr przenikalności cieplnej dla danego okna i pakietu szybowego, czyli Uw, przedstawiane w jednostkach W/m2K i im ten wskaźnik jest niższy, tym cieplejsze jest dane okno dachowe. W przypadku pakietów dwuszybowych Uw nie bywa niższe niż 1,2 W/m2K, co od początku 2021 roku nie spełnia minimalnych wymagań dla budownictwa mieszkalnego (w przypadku nowo stawianych domów). Okna trzyszybowe osiągają w tym zakresie wyniki przynajmniej 1,1 W/m2K lub niższe, co sprawia, że według nowego prawa budowlanego wystarczająco dobrze chronią przed utratą ciepła. Można jednak znaleźć trzyszybowe pakiety, które osiągają Uw na poziomie 1,0 W/m2K lub nawet 0,86 W/m2K. Z kolei najcieplejsze pakiety szybowe zbudowane z czterech szyb mogą osiągać nawet tak wysokie parametry, jak 0,58 W/m2K, co sprawia, że mogą być stosowane w budownictwie pasywnym.

Poznaj jakie pakiety szybowe oferują producenci:

okna dachowe

Nasz sklep internetowy to doskonały wybór! Okna dachowe, które sprzedajemy, są bezpieczne, trwałe i pochodzą od najlepszych producentów na rynku, tj. Fakro, Velux czy roofART. Dysponujemy również wszelkimi akcesoriami do dachów, co sprawia, że możesz dokonać u nas prawdziwie kompleksowego zamówienia. Jeżeli masz wątpliwości w kontekście optymalnego pakietu szybowego, nasi fachowcy pomogą Ci w doborze! Posiadamy oddziały na terenie całego kraju, dlatego żadna dostawa nie stanowi dla nas wyzwania. Skontaktuj się za pomocą formularza, aby zapytać o dostępność lub czas realizacji.

Cart
Your cart is currently empty.