Wyłaz dachowy a okno wyłazowe dachowe

W każdym domu, szczególnie takim ze skośnym dachem, warto jest zapewnić możliwość swobodnego i bezpiecznego wyjścia na powierzchnię połaci, czy to w celu przeprowadzenia prac remontowych, czy też instalacji sprzętów. Aby jak najbardziej ułatwić takie zadania, producenci okien dachowych oferują sporo rodzajów wyłazów dachowych oraz okien wyłazowych, które, chociaż łączy je ważna funkcja zapewnienia bezpiecznego wyjścia na dach, stanowią całkowicie odmienne produkty. Dlatego zanim zaczniesz wybierać odpowiednie rozwiązanie dla siebie, dowiedz się, czym różnią się wyłazy dachowe od okien wyłazowych, poznaj ich zastosowanie oraz funkcje oraz sprawdź, jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.
okno wyłazowe czy wyłaz dachowy

Funkcje wyłazu dachowego

Wyłazy dachowe mają za zadanie przede wszystkim zapewnienie wygodnego, ułatwionego i bezpiecznego wyjścia na powierzchnię dachu. Dlatego właśnie ich budowa musi zakładać blokady – zabezpieczenia przed przypadkowym zatrzaśnięciem się klapy/skrzydła, gdy ktoś przebywa akurat na dachu. Wyłaz będzie też posiadać wzmocnioną konstrukcję, szczególnie w zakresie ościeżnicy, ponieważ niekiedy będzie ona przejmowała chwilowo ciężar ciała dorosłego człowieka. Również z tego powodu, ościeżnice w wyłazach dachowych powinny być wykończone powierzchnią antypoślizgową, szczególnie ze względu na lokalizację, która narażona jest na opady atmosferyczne, które znacząco zwiększają ryzyko poślizgnięcia.
zastosowanie zimnego wyłazu dachowego
Wyłazy dachowe – w przepisach przeciwpożarowych ujęte jest jasno, że wyłaz dachowy może być jednocześnie drogą wyjścia ewakuacyjnego, czyli zapewniać otwór na tyle szeroki, aby bez trudu można było opuścić nim budynek. Rozwinięcie przepisów budowlanych precyzuje ponadto, że wyłazy dachowe mają za zadanie ułatwianie dostępu do instalacji czy sprzętów, które znajdują się na dachu, czy to w celach naprawczych, czy instalacyjnych. Rzecz jasna, w związku ze specyfiką swojej budowy, wyłaz dachowy zapewnia także przy okazji doświetlenie pomieszczenia. Dodatkowo, według rozporządzenia Ministra Infrastuktury, wyłazów dachowych dotyczą jeszcze poniższe przepisy:
  • Jeżeli dany budynek posiada przynajmniej dwie kondygnacje nadziemne, konieczne jest zapewnienie wyjścia na dach z przynajmniej jednej klatki schodowej. Ma ono zapewnić swobodny dostęp do dachu i znajdujących się na nich urządzeń technicznych.
  • W przypadku budynków wysokich oraz wysokościowych wyłazy muszą być zastosowane na każdej klatce schodowej.
  • Klapy wyłazowe przeznaczone do wychodzenia na dach powinny mieć przynajmniej 0,8 x 0,8 m w świetle a dostęp do nich nie może być utrudniony.
  • W przypadku dachów, których spadek przekracza 25% oraz takich, które pokryte są materiałami o dużej łamliwości koniecznie jest wykonanie stałych dojść do kominów oraz urządzeń technicznych, które się na nim znajdują, dojścia te powinny być ponadto zabezpieczone przed poślizgiem.
Wyłazy dachowe są więc produktami specjalnego zastosowania, które w przypadku niektórych budynków mieszkalnych są wręcz konieczne. Od okien dachowych oraz okien wyłazowych odróżnia je jednak podstawowy czynnik – wyłazy dachowe przeznaczone są do montażu w miejscach, które nie są przeznaczone do celów mieszkalnych. Można stosować je więc w obrębie strychów itp., czyli w przestrzeniach nieogrzewanych, ponieważ nie zapewniają one odpowiedniej ochrony w zakresie izolacji termicznej.

Okna wyłazowe – dwie funkcjonalności w jednym produkcie

okno wyłazowe czy wyłaz dachowy
Okno wyłazowe jest produktem znacznie bardziej złożonym niż wyłaz dachowy. Na równi z funkcjami, które musi zapewnić wyłaz, czyli bezpiecznym wyjściem na dach, okno wyłazowe musi spełniać także wszystkie wymagania stawiane oknom dachowym. Wynika to przede wszystkim z faktu, że okno wyłazowe przeznaczone jest do montażu w poddaszach zaadaptowanych do celów mieszkalnych, czyli ogrzewanych pomieszczeń o zwiększonych wymaganiach związanych z bezpieczeństwem mieszkańców. Okna wyłazowe są to więc wysokiej jakości produkty, które muszą zapewniać bezpieczeństwo wychodzenia na dach – blokadę otwartego skrzydła, wzmocnioną ościeżnicę czy antypoślizgowe wykończenie, a do tego mieć odpowiednio wysokie parametry izolacji termicznej, akustycznej, przepuszczalność powietrza czy wytrzymałość. Ponieważ jedną z ważniejszych funkcji okna dachowego jest także dostarczanie do wnętrz naturalnego światła, okna wyłazowe posiadają przy tym wysokiej jakości, ciepłe i wytrzymałe pakiety szybowe. Dzięki wszystkim tym cechom, okna wyłazowe mogą być stosowane w każdego rodzaju pomieszczeniach, ponieważ na co dzień będą przede wszystkim pełnić rolę zwykłych okien. Z tego względu bez żadnego trudu można znaleźć zarówno okna wyłazowe z profilami drewnianymi, jak i PVC, dlatego można dopasować je tak do pomieszczeń standardowych, jak i do kuchni czy łazienek.

Wyłaz dachowy czy okno wyłazowe?

Jak więc widać powyżej, nie ma żadnych wątpliwości, kiedy należy wybierać okno wyłazowe, a kiedy wyłaz dachowy, ponieważ wszystko zależy wyłącznie od przestrzeni, w które dane rozwiązanie ma zostać zamontowane. Warto jednak być ostrożnym w kwestiach nazewnictwa, ponieważ okna wyłazowe o właściwościach termoizolacyjnych niekiedy potocznie także nazywane są wyłazami, co wynika głównie z niefachowego stosowania tych określeń. Nie zaszkodzi więc precyzować, czy mamy na myśli rozwiązanie, które będzie potrzebne do nieogrzewanego strychu czy może do poddasza mieszkalnego.
okna dachowe

Jeżeli szukasz profesjonalnego doradztwa i fachowej obsługi to zapraszamy do kontaktu! Okna dachowe, które sprzedajemy, są bezpieczne, trwałe i pochodzą od najlepszych producentów na rynku, tj. Fakro, Velux czy roofART. Dysponujemy również wszelkimi akcesoriami do dachów, co sprawia, że możesz dokonać u nas prawdziwie kompleksowego zamówienia. Nasi fachowcy pomogą Ci w doborze odpowiedniego asortymentu! Posiadamy oddziały na terenie całego kraju, dlatego żadna dostawa nie stanowi dla nas wyzwania. Zapytaj nas o dostępność lub czas realizacji za pomocą formularza!

Cart
Your cart is currently empty.