Wyłaz dachowy "ciepły" - okno dachowe wyłazowe - kiedy stosować

W przypadku posiadania domu jednorodzinnego, zapewnienie wygodnego i bezpiecznego dostępu do powierzchni dachu jest sporym ułatwieniem wszystkich prac konserwacyjnych czy instalacji sprzętów. Najlepszym rozwiązaniem, które w łatwy sposób to umożliwia jest wyłaz dachowy, który w przypadku większości budynków jednorodzinnych jest wręcz elementem narzucanym przez prawo budowlane. Wyłazów dachowych jest jednak tak wiele, jak rodzajów dachów i poddaszy, dlatego to, jakie rozwiązanie wybrać do swojego domu będzie uzależnione głównie od przeznaczenia tej części budynku. O ile więc standardowe wyłazy dachowe, które nie posiadają właściwości termoizolacyjnych przeznaczone są do montażu w strychach, w których nie stosuje się żadnej formy ogrzewania, tak w poddaszach zaadaptowanych do celów mieszkalnych konieczne jest zastosowanie wyłazu dachowego „ciepłego”, czyli tak naprawdę okna wyłazowego. Wyjaśniamy, czym są okna wyłazowe, kiedy należy je stosować oraz jak wybrać odpowiedni „ciepły” wyłaz dachowy.

Kiedy konieczne jest zastosowanie ciepłego wyłazu dachowego, czyli okna wyłazowego

Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury, w budynkach jednorodzinnych zapewnienie bezpiecznego dostępu do powierzchni dachu wymagane będzie zawsze wtedy, gdy budynek posiada przynajmniej dwie kondygnacje nadziemne, co oznacza właściwie, że będzie to dotyczyło niemal wszystkich domów mieszkalnych. Dodatkowo pojawia się tam informacja, że w przypadku kruchych pokryć dachowych oraz nachylenia dachu, które przekracza 25%, konieczne będzie zastosowanie także systemów komunikacji dachowej, która zapewni bezpieczne poruszanie się po dachu, na odcinkach koniecznych do dotarcia do kominów czy innych instalacji na dachu. Inne rodzaje wyłazów stosuje się w przypadku nieogrzewanego strychu a inne, gdy poddasze ma funkcję mieszkalną, ponieważ wtedy wyłaz musi spełniać jednocześnie wszystkie wymagania, które dotyczą okien dachowych, dlatego wyłazy takie określa mianem okien wyłazowych.
Okna wyłazowe to wysokiej jakości produkty przeznaczone do budownictwa mieszkalnego, które posiadają wysokie parametry w zakresie izolacji termicznej, szczelności i przepuszczalności powietrza a także bezpieczeństwa w zakresie ochrony antywłamaniowej. Funkcję wyłazu dachowego zapewnia w ich przypadku sposób otwierania – najczęściej skrzydło okienne otwiera się do boku, czyli podobnie jak w przypadku okien pionowych, dodatkowo posiada zabezpieczenia przed przypadkowym zamknięciem, gdy ktoś przebywa na dachu, a ościeżnica wykończona jest powierzchnią antypoślizgową. Jednak poza tymi cechami, okna wyłazowe zapewniają pełnię walorów standardowych okien dachowych oraz można znaleźć w ich obrębie niemal tak samo szeroki zakres możliwości technicznych. Dlatego właśnie dachowe okna wyłazowe mogą mieć przeciętne lub bardzo wysokie parametry termoizolacyjne, różne rodzaje pakietów szybowych oraz być wykonane z materiału o różnym przeznaczeniu. Ponieważ przede wszystkim pełnią funkcje okien, ciepłe wyłazy dachowe mogą być stosowane w każdego rodzaju pomieszczeniach użytkowych – te z profilami z naturalnego drewna najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach takich, jak pokoje dzienne czy korytarze, z kolei w przypadku pomieszczeń, w których regularnie pojawia się podwyższony poziom wilgotności, zdecydowanie lepiej będzie wybrać okno wyłazowe z profilami z odpornego na wilgoć PVC.
okna dachowe wylazowe fakro
Wyłazowe okna dachowe są przy tym dostępne w wielu rozmiarach, dlatego nie stanowi żadnego problemu dostosowanie wybieranego okna do tych już istniejących w dachu, tak aby całość z daleka prezentowała się estetycznie, tym bardziej, że okno wyłazowe wygląda niemal dokładnie tak samo, jak tradycyjne okno dachowe. Okno wyłazowe może także z powodzeniem zostać połączone w zespoleniu, np. KOMBI, z innymi oknami dachowymi o dopasowanych wymiarach. Takie rozwiązanie zapewni jednocześnie bardzo intensywne doświetlenie wnętrza, niezwykły efekt estetyczny, który interesująco prezentuje się zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz a przy tym wygodny i bezpieczny dostęp do powierzchni dachu zawsze wtedy, gdy konieczne będzie przeprowadzenie dowolnych prac.
okna dachowe

Jeżeli szukasz profesjonalnego doradztwa i fachowej obsługi to zapraszamy do kontaktu! Okna dachowe, które sprzedajemy, są bezpieczne, trwałe i pochodzą od najlepszych producentów na rynku, tj. Fakro, Velux czy roofART. Dysponujemy również wszelkimi akcesoriami do dachów, co sprawia, że możesz dokonać u nas prawdziwie kompleksowego zamówienia. Nasi fachowcy pomogą Ci w doborze odpowiedniego asortymentu! Posiadamy oddziały na terenie całego kraju, dlatego żadna dostawa nie stanowi dla nas wyzwania. Zapytaj nas o dostępność lub czas realizacji za pomocą formularza!

Cart
Your cart is currently empty.