Wyłaz dachowy - rodzaje i rozmiary

Montaż wyłazu dachowego ułatwi i przyspieszy prace dachowe dekarza czy kominiarza oraz podwyższy bezpieczeństwo wychodzenia na dach. Niekiedy zdarza się nawet, że osoby te nie chcą przyjmować zleceń, które dotyczą dachów, w których nie ma wyłazów, ponieważ nie chcą ryzykować swojego zdrowia wchodzeniem na dach po drabinie.

Wyłaz dachowy to otwierana konstrukcja, która przypomina nieco okno, jednak nie do końca ma z nim wiele wspólnego. Zadaniem wyłazu dachowego jest przede wszystkim zapewnienie wygodnego i bezpiecznego wyjścia na dach z pomieszczeń nieogrzewanych, czyli np. strychów. Dodatkowo klapa wyłazu pełni funkcję świetlika, ponieważ wpuszcza na strych światło słoneczne.

wyłaz dachowy parametry i rodzaje
Konstrukcja wyłazu dachowego musi przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo – klapa musi być chroniona przed przypadkowym zatrzaśnięciem, gdy ktoś przebywa na dachu a ościeżnica powinna być wytrzymała oraz mieć antypoślizgowe wykończenie. W wielu przypadkach montaż wyłazu dachowego będzie narzucany przez prawo budowlane, jednak warto zastanowić się nad jego zastosowaniem także tam, gdzie jest to opcjonalne, ponieważ każdy dach skośny będzie wymagać raz na jakiś czas drobnych prac naprawczych czy instalacyjnych. Dlatego jeżeli jesteś właśnie na etapie projektowania swojego domu, sprawdź możliwości w zakresie wyłazów dachowych i zastanów się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w przypadku twojego dachu.

Wyłaz dachowy – jaki wybrać

zastosowanie zimnego wyłazu dachowego
Wyłazy dachowe podzielić można przede wszystkim na te przeznaczone do dachów skośnych oraz płaskich i są to zupełnie odmienne produkty.
W przypadku dachów płaskich stosuje się wyłazy wyposażone w sprężyny gazowe, które odpowiadają za unoszenie klapy i blokowanie jej w pozycji otwartej. Wyłazy do dachów płaskich mają do spełnienia nieco trudniejsze zadanie w zakresie zapewnienia szczelności, dlatego stosuje się w ich przypadku specjalistyczne kołnierze uszczelniające. Z tego samego powodu zdecydowana większość wyłazów do płaskiego dachu będzie posiadać wykończenie w postaci kopuły, po której łatwiej będzie spływała woda opadowa. Ze względu na trudnodostępną lokalizację, wyłazy do dachów płaskich najczęściej łączy się ze schodami strychowymi.
W przypadku dachów skośnych wyłazy dachowe wizualnie przypominają okna dachowe. Nie mają jednak właściwości termoizolacyjnych, jakie wymagane są w przypadku okien do pomieszczeń ogrzewanych i mieszkalnych. Wyłazy dachowe do dachów skośnych będą miały najczęściej drewniana ościeżnicę oraz klapę z przeszkleniem ze szkła hartowanego, które zapewnia odporność na gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Dla bezpieczeństwa osób korzystających z wyłazu, klapa musi być wyposażona w blokadę przed przypadkowym zamknięciem, co może być też dodatkowo przydatne zawsze, gdy strych będzie wymagał przewietrzenia.
Wyłazy dachowe mogą mieć różne konstrukcje, a co za tym idzie – sposoby otwierania. Niektóre będą otwierać się do boku (kierunek można niekiedy zmienić jeszcze przed montażem wyłazu w dachu), jeszcze inne klapowo do góry.

Wyłaz dachowy – jakie może mieć wymiary

Wyłazy dachowe można znaleźć w bardzo wielu rozmiarach a dobór tych wielkości powinien być uzależniony od wielu czynników, jak na przykład powierzchnia pomieszczenia, w którym ma zostać zamontowany, kąt nachylenia dachu czy nawet oczekiwania co do komfortu korzystania z wyłazu aż wreszcie – od rozstawu krokwi w dachu, jeżeli montaż wyłazu ma być łatwiejszy, bez wykonywania wymian. Najmniejsze wyłazy dachowe mogą mieć wymiary nawet od 45 x 55 cm czy 45 x 73 cm. Aby wyłaz dachowy zapewniał wygodę wychodzenia na dach musi mieć wymiary przynajmniej 80 cm x 80 cm, co jest dodatkowo zgodne z przepisami przeciwpożarowymi, w myśl których muszą one posiadać odpowiednie wymiary, aby zapewniać dodatkowe wyjście ewakuacyjne. Jest to jednak wartość minimalna a wyłazy mogą osiągać znacznie większe wymiary, nawet 120 cm x 120 cm. Wyłazy dachowe można jednak spotkać także w popularnych wymiarach, jak 90 cm x 120 cm czy innych, które zależą w dużej mierze od producenta. Dodatkowe bezpieczeństwo dla osób pracujących na powierzchni dachu poza wyłazem dachowym zapewni także instalacja takich elementów, jak komunikacja dachowa, czyli stopnie i ławy kominiarskie, które co prawda są niezbędne w przypadku dachów o dużym nachyleniu, jednak warto zastanowić się nad ich montażem także w innych dachach, ze względu na wygodę i bezpieczeńśtwo.

Wyłaz dachowy czy okno wyłazowe?

Jak więc widać powyżej, nie ma żadnych wątpliwości, kiedy należy wybierać okno wyłazowe, a kiedy wyłaz dachowy, ponieważ wszystko zależy wyłącznie od przestrzeni, w które dane rozwiązanie ma zostać zamontowane. Warto jednak być ostrożnym w kwestiach nazewnictwa, ponieważ okna wyłazowe o właściwościach termoizolacyjnych niekiedy potocznie także nazywane są wyłazami, co wynika głównie z niefachowego stosowania tych określeń. Nie zaszkodzi więc precyzować, czy mamy na myśli rozwiązanie, które będzie potrzebne do nieogrzewanego strychu czy może do poddasza mieszkalnego.
okna dachowe

Jeżeli szukasz profesjonalnego doradztwa i fachowej obsługi to zapraszamy do kontaktu! Okna dachowe, które sprzedajemy, są bezpieczne, trwałe i pochodzą od najlepszych producentów na rynku, tj. Fakro, Velux czy roofART. Dysponujemy również wszelkimi akcesoriami do dachów, co sprawia, że możesz dokonać u nas prawdziwie kompleksowego zamówienia. Nasi fachowcy pomogą Ci w doborze odpowiedniego asortymentu! Posiadamy oddziały na terenie całego kraju, dlatego żadna dostawa nie stanowi dla nas wyzwania. Zapytaj nas o dostępność lub czas realizacji za pomocą formularza!

Cart
Your cart is currently empty.

Tylko do końca października lub do wyczerpania zapasów! Rabat 50% od cen katalogowych na trzy najpopularniejsze dachówki Creaton – płaska Simpla, falista Titania oraz nowoczesna Koda. Do tego jak zawsze darmowa wycena całego dachu!