wyłaz dachowy zimny FAKRO

Wyłaz dachowy "zimny" - kiedy stosować

Wyłazy dachowe określane jako zimne są idealnym sposobem na jednoczesne oświetlenie strychu światłem słonecznym oraz zapewnienie wygodnego i bezpiecznego dostępu do dachu. Wyjście na dach od czasu do czasu będzie konieczne w każdym domu, dlatego zawsze warto pomyśleć o tym znacznie wcześniej, jeszcze na etapie projektowym a posiadanie odpowiedniego wyłazu prędzej czy później odwdzięczy się, gdy tylko dach będzie wymagał prac konserwacyjnych lub pojawi się potrzeba instalacji na nim sprzętów.

Czym są zimne wyłazy dachowe?

Określenie „zimny” związane jest z tym, że tego rodzaju wyłaz nie ma termoizolacyjnej konstrukcji – zbudowany jest z drewna i aluminiowych wzmocnień a zamiast pakietu szybowego stosuje się często pojedynczą szybę hartowaną lub nawet klapy bez przeszkleń. Ponieważ konstrukcja taka w żaden sposób nie chroni przed stratami energii grzewczej, to wyłazy dachowe zimne nie są przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach ogrzewanych a jedynie w przypadku zimnych, nieużytkowych strychów.

 

Wyłaz dachowy posiada klapę, która otwiera się zazwyczaj do boku, dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa osobom wychodzącym na dach, klapa powinna posiadać zabezpieczenie przed przypadkowym zamknięciem. Wyłazy dachowe montuje się najczęściej w okolicy komina lub innych instalacji na dachu, które mogą wymagać regularnych przeglądów. Dodatkowo, wyłazy dachowe, których wymiary mają przynajmniej 80 cm x 80 cm mogą pełnić rolę wyjścia ewakuacyjnego, co może być czasem wymagane w danym typie budynku przez przepisy przeciwpożarowe. Bardzo istotne jest, aby wybierany produkt zapewniał bezpieczeństwo – powinien być wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, wszelkie zjawiska pogodowe, posiadać zabezpieczenia antypoślizgowe. Nowoczesne wyłazy dachowe będą się także estetycznie prezentować w pokryciu dachowym, dlatego też nie trzeba martwić się o wygląd dachu, istnieje również możliwość dostosowania zewnętrznego oblachowania wyłazu do koloru materiału, z jakiego wykonane jest pokrycie.

Czy zimny wyłaz dachowy to obowiązek w każdym domu

Każdy, kto projektuje właśnie dach swojego przyszłego domu staje w końcu przed pytaniem, czy zastosowanie zimnego wyłazu dachowego to konieczność. Otóż zapewnienie bezpiecznego dostępu do powierzchni dachu będzie obowiązkowe w przypadku każdego budynku, który posiada przynajmniej dwie kondygnacje, co stanowi raczej standard w przypadku wszystkich budynków jednorodzinnych.

 

W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury określone jest, że konieczność zastosowania wyłazu dachowego obejmuje budynki o przynajmniej dwóch kondygnacjach nadziemnych a dodatkowo, jeżeli spadek powierzchni dachu wynosi więcej niż 25% i/lub pokryty jest on materiałem łamliwym, poza wyłazem konieczne będzie także zastosowanie odpowiedniej komunikacji dachowej, która będzie prowadziła do kominów, urządzeń technicznych oraz anten. Dojścia te muszą posiadać zabezpieczenia antypoślizgowe a w niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie stałych uchwytów dla lin bezpieczeństwa albo barier ochronnych powyżej dolnej krawędzi dachu.

 

Jednak zimny wyłaz dachowy to opcja, która dotyczy tych domów, w których poddasze nie jest zaadaptowane do celów mieszkalnych, ponieważ rozwiązanie to nie zapewnia wystarczającej ochrony przed stratami energii grzewczej – jego konstrukcja nie jest termoizolacyjna. Dlatego w domach, w których poddasze jest zamieszkałe powinno się stosować termoizolacyjne okna wyłazowe, które pełnią podwójną rolę – na co dzień będą dokładnie takie, jak standardowe okna dachowe, zapewniające najwyższe bezpieczeństwo, wygodę obsługi oraz wysokie parametry w zakresie szczelności i izolacji termicznej, w ich konstrukcji pojawiać będą się dodatkowe elementy, które umożliwią pełne otwarcie skrzydła okiennego, zablokowanie go przed przypadkowym zatrzaśnięciem i używanie tak, jak zimnego wyłazu dachowego zawsze wtedy, gdy pojawi się potrzeba bezpiecznego wyjścia na powierzchnię dachu. Takie rozwiązanie będzie mogło w związku z tym pojawić się w dowolnym pomieszczeniu na poddaszu ogrzewanym, zarówno w salonie, jak i w kuchni, tym bardziej że termoizolacyjne okna wyłazowe wytwarzane są zarówno z profilami drewnianymi, jak i PVC.

zimne wyłazy dachowe FAKRO
zastosowanie zimnego wyłazu dachowego

Montaż zimnego wyłazu dachowego – pozwolenie czy zgłoszenie

Montaż wyłazu dachowego wymaga niestety odrobiny niezbędnej papierologii. Na przykład, gdy wyłaz ma zostać zamontowany w nowym dachu, konieczne będzie uzyskanie odpowiedniego pozwolenia. To samo dotyczy również sytuacji, gdy w przypadku starego dachu chcemy wymienić istniejący wyłaz dachowy na większy, ponieważ taka ingerencja uznawana jest już za przebudowę a nie zwykły remont. Wymaga to uzyskania pozwolenia na budowę, ponieważ zmianie ulegną zarówno parametry techniczne jak i użytkowe budynku.

 

Uzyskanie pozwolenia nie będzie z kolei konieczne w przypadku wymiany istniejącego wyłazu dachowego na nowy o takich samych wymiarach, jak ten istniejący, ponieważ taka czynność uznawana jest jedynie za remont. W takim przypadku, zamiast pozwolenia należy postarać się wyłącznie o zgłoszenie faktu do odpowiedniego urzędu, np. starostwa.

okna dachowe

Jeżeli szukasz profesjonalnego doradztwa i fachowej obsługi to zapraszamy do kontaktu! Okna dachowe, które sprzedajemy, są bezpieczne, trwałe i pochodzą od najlepszych producentów na rynku, tj. Fakro, Velux czy roofART. Dysponujemy również wszelkimi akcesoriami do dachów, co sprawia, że możesz dokonać u nas prawdziwie kompleksowego zamówienia. Nasi fachowcy pomogą Ci w doborze odpowiedniego asortymentu! Posiadamy oddziały na terenie całego kraju, dlatego żadna dostawa nie stanowi dla nas wyzwania. Zapytaj nas o dostępność lub czas realizacji za pomocą formularza!

Cart
Your cart is currently empty.