Wymiana okien dachowych

Potrzeba wymiany starych okien dachowych na nowe może pojawić się zarówno w związku z planami przeprowadzenia termomodernizacji domu, jak i gdy widoczne i odczuwalne są poważniejsze uszkodzenia, które obniżają parametry izolacyjne czy też zagrażają bezpieczeństwu. Obecnie mówi się o zaleceniu wymiany okien dachowych po 20 latach, głównie dlatego, że modele sprzed dwóch dekad były mniej zaawansowane technologicznie i nie spełniają już podstawowych norm oraz najczęściej uległy uszkodzeniu. Jednak te, które zostaną wybrane teraz, o ile postawimy na okna naprawdę dobrej jakości, z powodzeniem przetrwają znacznie więcej niż 20 lat.
wymiana okna dachowego

Wymiana okien dachowych w zależności od producenta wybranych okien:

Jak wybrać nowe okna dachowe do wymiany

wymiana okien dachowych na nowe

Nowoczesne okna dachowe znacząco różnią się od tych, które dostępne były 20 i więcej lat temu. Oczywiście największe różnice dotyczą parametrów w zakresie izolacji termicznej, co stanowi główną motywację do wymiany okna na nowe, ale na wskaźniki w tym zakresie wpływa wiele, drobnych czynników, na które warto zwrócić uwagę. Jednym z istotniejszych są pakiety szybowe – obecnie są to pakiety trzyszybowe, spośród których te najcieplejsze będą wyposażone np. w ciepłe ramki dystansowe, a komory międzyszybowe wypełnione będą kryptonem. 

Cieplejsze są także same skrzydła i ramy okienne, w których często stosuje dodatkowe, izolujące wypełnienia lub łączenie drewna z tworzywem EPS. W nowoczesnych oknach dachowych znaleźć można także wiele ulepszeń, które znacząco podnoszą komfort użytkowania czy obsługi – mogą to być na przykład powłoki łatwozmywalne lub też wyciszające odgłosy deszczu na szybie, powłoki niskoemisyjne, ograniczające wymianę energii cieplnej z otoczeniem, a także rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo antywłamaniowe i wiele, wiele innych.
Skuteczność w zakresie izolacji termicznej okna dachowego można wyraźnie poprawić stosując dodatkowo izolacje wokółokienne czy ramy izolacyjne, z którymi uzyskuje się znacznie lepsze parametry, niż w przypadku samego okna.

Metody wymiany starych okien dachowych na nowe

wymiana okna dachowego na nowe cena koszt

Parametry termoizolacyjne wraz z pozostałymi cechami, które zadecydują o wyborze nowego okna to jedno, drugim czynnikiem jest zaś wybór okna o takich samych wymiarach lub, gdy zachodzi taka potrzeba, o takiej samej szerokości, ponieważ okno tych samych wymiarów lub wyższe nie będzie sprawiało wielu problemów podczas wymiany. Do prac związanych z wymianą okna dachowego najlepiej zatrudnić fachowców – nawet wymiana okna to poważna ingerencja w dach, a specjalista zadba o odpowiednie bezpieczeństwo zarówno demontażu starego, jak i wstawiania nowego okna. Fachowcy będą ponadto na bieżąco ze wszystkimi nowymi standardami i normami bezpieczeństwa. Warto przemyśleć, na który rodzaj wymiany okna dachowego się zdecydować, aby przed przystąpieniem do prac móc dokładnie wszystko rozplanować oraz zaopatrzyć się w potrzebne materiały. Możliwości są trzy:

Sprawdź wybrane przez nas najlepsze okna na Twoje poddasze:

Wymiana okna dachowego zachowująca starą wnękę
Wymiana okna dachowego zachowująca starą wnękę, co jest metodą najłatwiejszą i zajmie najmniej czasu. Wymaga ona jednak, co oczywiste, wybrania okna o identycznych wymiarach, co sprowadza się do konieczności zakupu okna od dokładnie tego samego producenta, od którego pochodziło stare okno. W wielu przypadkach, nawet gdy wnęka okienna pozostanie bez zmian, może okazać się, że istnieje możliwość zastosowania dodatkowo systemu ciepłego montażu, co pozwoli uzyskać jeszcze lepsze parametry izolacji termicznej.
Wymiana okna dachowego z częściowym zachowaniem starej wnęki
Wymiana okna dachowego z częściowym zachowaniem starej wnęki – to sposób na ograniczenie kosztu materiałów i prac (w stosunku do pełnej wymiany wnęki). Metoda ta jest przydatna, gdy nowe okno pochodzi od innego producenta i ma nieco inne wymiary. W tym przypadku demontuje się górną część wnęki i w to miejsce wykonuje się nowe zabudowanie. Z zastosowaniem tej metody montaż okna może zostać obniżony w głąb konstrukcji dachu, pozwala także na zamontowanie okna w zestawie z górnym elementem.
Wymiana okna dachowego wraz z wnęką okienną
Wymiana okna dachowego wraz z wnęką okienną – dzięki tej metodzie można znacznie poprawić komfort na poddaszu i najlepiej zadbać o estetykę wnętrza. Wymiana okna wraz z montażem idealnie dopasowanej do niego wnęki to pewność, że nie pojawią się mostki termiczne a całość będzie perfekcyjnie osadzona. Jest to jednak wyjście, które wymaga większego nakładu pracy i najlepiej decydować się na nie podczas pełnego remontu poddasza. Nie można zapominać także o zastosowaniu dodatkowych zestawów izolacyjnych, które mogą dodatkowo podwyższyć parametry okna.

Wymiana okien dachowych na nowe – dodatkowe informacje

Kwestią, której absolutnie nie można pominąć podczas wybierania nowych okien dachowych są normy w zakresie termoizolacji, które w nowej formie zostały wprowadzone wraz z początkiem 2021 roku. Kluczowym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę jest współczynnik przenikania ciepła Uw dla całego okna, co oznacza ilość ciepła przenikającą przez 1m2 okna, przy różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, równej 1 kelwinowi. Zatem im ten parametr jest niższy, tym więcej energii grzewczej pozostanie w domu. Wartość ta regulowana jest przez przepisy prawa budowlanego i dla okien dachowych wynosi obecnie 1,1 W/m2K, przy czym jest to wartość minimalna (nie może zostać przekroczona w górę). Na rynku dostępnych jest jednak wiele rodzajów okien dachowych, dla których ta wartość jest znacznie niższa (co przekłada się na lepsze parametry termoizolacyjne), np. najcieplejsze wywarzane w Polsce okno dachowe osiąga Uw = 0,58 W/m2K, jednak aż tak wysokie parametry przeznaczone są dla budownictwa pasywnego.
okna dachowe

Chciałbyś wymienić okna dachowe na nowe? Nasz sklep internetowy to doskonały wybór! Okna dachowe, które sprzedajemy, są bezpieczne, trwałe i pochodzą od najlepszych producentów na rynku, tj. Fakro, Velux czy roofART. Dysponujemy również wszelkimi akcesoriami do dachów, co sprawia, że możesz dokonać u nas prawdziwie kompleksowego zamówienia. Nasi fachowcy pomogą Ci w doborze odpowiedniego asortymentu! Posiadamy oddziały na terenie całego kraju, dlatego żadna dostawa nie stanowi dla nas wyzwania. Skontaktuj się za pomocą formularza, aby zapytać o dostępność lub czas realizacji.

Cart
Your cart is currently empty.

Tylko do końca października lub do wyczerpania zapasów! Rabat 50% od cen katalogowych na trzy najpopularniejsze dachówki Creaton – płaska Simpla, falista Titania oraz nowoczesna Koda. Do tego jak zawsze darmowa wycena całego dachu!