Wymiana okien dachowych FAKRO

Wymiana starych okien dachowych na nowe może zostać przeprowadzona na trzy sposoby. Podpowiadamy, w jaki sposób wybrać nowe okna Fakro oraz jak przeprowadzić ich wymianę, aby była ona szybka i bezproblemowa.
fakro wymiana okien dachowych na nowe

Termomodernizacja domu – wymiana okien dachowych Fakro

fakro wymiana okna dachowego odmień swoje poddasze
Lokalizacja oraz kąt, pod jakim zamontowane są okna dachowe sprawiają, że przez lata eksploatacji narażone są one na najróżniejsze, często skrajne warunki atmosferyczne. Zimą mają do czynienia z ujemnymi temperaturami i zamarzającą wilgocią, latem narażone są zaś na ciągłe wystawienie na promieniowanie słoneczne o dużej intensywności. Okna dachowe mierzą się także z bardzo silnym wiatrem czy też gradem. Między innymi dlatego wielu ekspertów zaleca, aby okna połaciowe wymieniać co około 20 lat. Powodem do wymiany starych okien na nowe może być także chęć poprawy parametrów izolacji termicznej na poddaszu, szczególnie że wymogi w zakresie ochrony energii cieplnej dla budynków mieszkalnych w ostatnich latach znacząco wzrosły, co często skłania do refleksji nawet tych użytkowników, którzy nie muszą jeszcze martwić się wymianą. Coraz częściej mówi się o tym, jak duże mogą być roczne oszczędności na wydatkach na ogrzewanie, jeżeli zastosowane okna będą odpowiednio ciepłe. Wymiana starych okien dachowych Fakro na nowe może być dodatkowo świetną okazją, aby zastanowić się nad zastosowaniem większej liczby okien w danym pomieszczeniu poddasza i zapewnić wnętrzom jeszcze więcej światła.

Zanim dowiesz się więcej o wymianie sprawdź nasze najpopularniejsze okna dachowe FAKRO:

Wymiana okna Fakro – jak dobrze wybrać nowe okno

wymiana okna dachowego fakro (2)

Wymiana starych okien Fakro na nowe wiąże się najczęściej z chęcią podwyższenia parametrów w zakresie izolacji termicznej poddasza, dlatego najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie nie tylko wybór samego okna, ale połącznie go razem z wymianą wnęki okiennej na nową. Nie jest to ani łatwe, ani najtańsze, jednak niewątpliwie jest to najskuteczniejsze rozwiązanie, dzięki któremu można uzyskać najwyższy stopień szczelności wokół okna, przy zapewnieniu maksymalnej estetyki wykonania prac, szczególnie że wnęka widoczna jest od wewnątrz i znacząco poprawia wygląd tej okolicy. Z kwestii technicznych, najprostszym rozwiązaniem będzie wybór nowego okna o takim samym rozmiarze jak stare, ewentualnie o takiej samej szerokości. Wybierając nowe okno dachowe pod uwagę należy wziąć przede wszystkim trzy czynniki. Po pierwsze, materiał z jakiego wykonane jest okno dachowe powinien być dostosowany do rodzaju pomieszczenia. O ile w pokojach dziennych, sypialniach czy korytarzach z powodzeniem można stosować drewniane okna Fakro, to w kuchniach i łazienkach oraz wszędzie tam, gdzie pojawia się podwyższona wilgotność, zdecydowanie najlepszym wyborem są okna odporne na nadmiar wody, czyli o profilach z PVC lub okna drewniano-poliuretanowe. 

wymiana okna dachowego fakro (2)
Szczególnie ważne jest także zwrócenie uwagi na parametry w zakresie izolacji termicznej. W ofercie Fakro znaleźć można wiele, różnych możliwości w zakresie parametrów okien oraz dodatkowo można podwyższyć je stosując termoizolacyjne kołnierze uszczelniające. Wśród dodatkowych czynników, które warto wziąć pod uwagę podczas wybierania okna, nie zaszkodzi wymienić jeszcze rozwiązań, które Fakro stosuje w najnowszych modelach okien, a które przyczyniają się do podniesienia bezpieczeństwa, komfortu czy wygody obsługi. Wśród rozwiązań tych znajdują się pakiety szybowe z bezpieczną, klejoną szybą od wewnątrz, która chroni przed odłamkami szkła, ciepłą ramką dystansową, która jest małym elementem znacząco wpływającym na parametry termoizolacyjne, czy też powłoki łatwozmywalne i/lub wyciszające od zewnątrz. W wielu przypadkach warto też rozważyć takie udogodnienia, jak okna wyposażone w sterowanie elektryczne, szczególnie gdy mają być zamontowane w trudnodostępnej lokalizacji. Warto także pamiętać, że w ofercie Fakro dostępna jest szeroka gama akcesoriów do okien dachowych, z zastosowaniem których uzyskać można znacznie wyższy komfort we wnętrzach – są to rolety całkowicie lub częściowo zaciemniające, rolety dekoracyjne, żaluzje oraz markizy i rolety zewnętrzne, które pomagają w ochronie przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz.

Trzy metody na wymianę okna dachowego Fakro

Po pierwsze – postaw na specjalistów. Zarówno pierwszy montaż jak i wymiana okna dachowego związane są zawsze z dość poważną ingerencją w strukturę dachu, a co za tym idzie – zabudowę poddasza. Z tego też powodu nie jest to praca, na której powinno się szukać oszczędności, lecz znacznie lepiej jest powierzyć ją doświadczonym fachowcom. Bardzo istotne jest zarówno prawidłowe wymontowanie starego okna, jak i montaż nowego, a niedociągnięcia i błędy w przypadku tego pierwszego mogłoby spowodować komplikacje przy instalacji drugiego. Gdy mowa o wymianie okna na nowe, zazwyczaj kwestia dotyczy poddaszy już zamieszkałych, dlatego aby nie ryzykować uszkodzeń w zakresie płyt g-k, prace instalacyjne w większości można przeprowadzać od zewnętrznej strony dachu. Pozostałe szczegóły związane z przyjętą metodą wymiany okna zależą w dużej mierze od kilku czynników, dlatego mogą przebiegać na trzy sposoby:

1. Metoda bez wymiany wnęki okiennej

fakro Wymiana okna dachowego zachowująca starą wnękę
jest najłatwiejszym z rozwiązań, tym bardziej gdy w grę wchodzi wymiana na okno od tego samego producenta, w tym wypadku Fakro. Można w tym przypadku zachować całkowitą kompatybilność rozmiarową ze starym otworem i wnęką, co stanowi duże ułatwienie. Przy okazji takiej wymiany można jednak sprawdzić, czy możliwe będzie zastosowanie dodatkowo systemów ciepłego montażu, ponieważ to zawsze dobrze wpłynie na parametry izolacyjne nowego okna, zapewniając większą energooszczędność.

2. Metoda z częściowym zachowaniem wnęki

fakro Wymiana okna dachowego z częściowym zachowaniem starej wnęki
prawdzi się wtedy, gdy stare okno pochodzi od innego producenta, a nowym będzie okno Fakro. Najczęściej sprowadza się do tego, że konieczne będzie zdemontowanie góry istniejącej wnęki. Wśród plusów tego rozwiązania warto wymienić możliwość głębszego osadzenia okna w dachu, dzięki czemu zachowa lepsze parametry izolacji termicznej. Metoda ta stwarza także możliwość zwiększenia liczby okien w danym pomieszczeniu poprzez montaż okna w zestawie z drugim, co zwiększy intensywność światła słonecznego.

3. Metoda wymiany okna razem z wnęką okienną

fakro Wymiana okna dachowego wraz z wnęką okienną
zdecydowanie wymaga najwięcej zachodu i najczęściej wybierana będzie w sytuacjach, gdy planowany jest generalny remont poddasza. Przy kompleksowej wymianie najłatwiej jest zastosować zestawy docieplające okno i zyskać maksymalne parametry izolacyjne. Można w tym przypadku skorzystać z gotowych wnęk i zestawów izolacyjnych, co jest najskuteczniejszym rozwiązaniem, także w zakresie estetyki. Nową wnękę dekarz może także wykonać od podstaw, używając do tego płyt kartonowo-gipsowych, jednak warto wtedy pamiętać o dodatkowym zastosowaniu paroizolacji wokółokiennej. Wykonanie wnęki zajmie jednak na pewno znacznie więcej czasu niż wybór gotowej, o idealnie dopasowanym do rozmiarów okna kształcie i wymiarach.
Cart
Your cart is currently empty.

Tylko do końca października lub do wyczerpania zapasów! Rabat 50% od cen katalogowych na trzy najpopularniejsze dachówki Creaton – płaska Simpla, falista Titania oraz nowoczesna Koda. Do tego jak zawsze darmowa wycena całego dachu!