OKNA DACHOWE - WYMIARY

W przypadku okien dachowych u różnych producentów zauważyć można pewną standaryzację rozmiarów – każda z marek określa własne, typowe dla siebie wymiary. Określenie wymiarów przyszłego okna dachowego jest o tyle ważne, że pozwala na wcześniejsze przygotowanie otworów w dachu lub też dopasowanie odpowiedniego rozmiaru okna do istniejącego otworu dachowego.
wymiary okien dachowych

Okna dachowe – co warto wiedzieć o rozmiarach

wymiary okien dachowych (1)
Okna połaciowe, czyli montowane pod kątem w połaci dachowej, mają zupełnie inną konstrukcję niż okna pionowe, montowane w ścianach budynku. W kategorii, jaką stanowią okna dachowe można wyróżnić podział ze względu na sposób otwierania, np. obrotowe, uchylno-obrotowe czy wysokoosiowe, oraz ze względu na budulec, wśród których znajdują się naturalne drewno, drewno + poliuretan oraz tworzywo sztuczne, czyli PVC. Niezależnie od rodzaju konstrukcji czy budulca, u jednego producenta wszystkie rodzaje okien dachowych wytwarzane są w standardowych dla niego wymiarach, chociaż niektóre modele mogą mieć nieco bogatszą rozmiarówkę niż inne.
wymiary okien dachowych (2)
Największą popularnością cieszą się okna o konstrukcji obrotowej wykonane z drewna, dlatego też właśnie w tej grupie można zazwyczaj znaleźć najbogatszy zakres wymiarów. Poza tą zależnością, wszystko inne będzie zależało od danego producenta okien dachowych. W niektórych przypadkach nawet najbardziej zaawansowane okna będą występowały w pełnych, kilkunastu rozmiarach dostępnych pod daną marką, niezależnie od tego, z jakiego budulca zostały wykonane. Często na pełną dostępność rozmiarów nie będzie też miało wpływu to, czy okna będą obsługiwane manualnie czy też elektrycznie, ponieważ najczęściej moduły sterowania zdalnego dokupić i zamontować można oddzielnie, w dowolnie wybranym modelu okna.

Jak orientować się w rozmiarach okien dachowych

Pomimo tego, że rozmiary okien dachowych są najczęściej specyficzne dla danego producenta, istnieją jednak pewne czynniki, które są dla nich wszystkich wspólne. Wśród standardowych szerokości naleźć można wymiar 55 cm, 66 cm, 78 cm, 94 cm, 114 cm, 134 cm, a w zakresie wysokości będą to np. 78 cm, 98 cm, 118 cm, 140 cm, 160 cm. Spotykane u różnych producentów, specyficzne dla nich rozmiary okien dachowych będą stanowiły kombinacje tych szerokości i wysokości, ponadto w wielu przypadkach pojawia się także dodatkowa możliwość zamówienia okna w wybranym rozmiarze, w określonym zakresie wymiarowym.
wymiary okien dachowych
Kombinacje wymienionych wcześniej wartości w zakresie szerokości i wysokości okien dachowych, jakie będą pojawiać się w przypadku różnych producentów i tworzyć typowe dla nich wymiary, określane będą w ich obrębie poprzez nadane przez producenta symbole, czyli oznaczenia wymiarowe.
rozmiary okien dachowych
Dzięki tym oznaczeniom można w prosty sposób wymienić starsze okna dachowe danego producenta na nowe, czy też dobrać do nich idealnie dopasowane akcesoria okienne, jak rolety czy markizy, które w przypadku większych producentów wytwarzane są właśnie pod kątem dopasowania do okien dachowych.

W najbardziej popularnych markach okien dachowych najczęściej można spotkać się z takimi wymiarami, które wzbudzają największe zainteresowanie wśród klientów, i są to m.in. 55cm x 78cm, 66cm x 118cm, 78cm x 98cm, 78cm x 118cm oraz inne.

Okna dachowe Velux – technologie i możliwości

Do najpopularniejszych i najbardziej uznanych producentów okien dachowych należą bez wątpienia Fakro oraz Velux. W obu tych przypadkach mamy do czynienia z bardzo szerokim zakresem rozmiarowym, od niewielkich, jak na przykład 55 cm x 78 cm, do bardzo dużych, jak nawet 134 na 160 cm. W przypadku popularnych okien dachowych roofART skala rozmiarów jest znacznie mniejsza, lecz mimo do dostosowana to najczęstszych potrzeb zakresie wielkości okien. W przypadku wszystkich tych producentów, czyli zarówno Fakro, Velux jak i roofART pojawiają się też określone nazwy rozmiarów (Fakro posiada numerację, Velux i roofART wykorzystuje kody rozmiarów), a także we wszystkich tych przypadkach wśród produktów pojawiają się wytwarzane specjalnie dla oferowanych okien dachowych, idealnie dobrane rozmiarowo oraz funkcjonalnie rolety, żaluzje i markizy do okien dachowych, które dobrać można właśnie z użyciem stosowanych w danej firmie oznaczeń. Poznaj rozmiary typowe dla poszczególnych producentów:

Wymiary okien dachowych – jak wybrać

wymiary okna dachowe połaciowe (2)
Wybór rozmiaru okna dachowego powinien być uzależniony od kilku czynników. Przede wszystkim najlepiej jest dostosować rozmiar do rozstawu krokwi w dachu. Jeżeli odpowiednio dopasuje się szerokość okna do krokwi, wtedy nie trzeba będzie tworzyć w dachu wymian. Idealną sytuacją jest, gdy rozstaw krokwi będzie o ok. 2 do 5 cm większy niż szerokość ościeżnicy okna dachowego. W ten sposób powstaje przestrzeń, którą można wypełnić materiałem podnoszącym skuteczność termoizolacyjną w miejscu łączenia okna z dachem. Bez większego znaczenia pozostaje z kolei w tym kontekście wysokość okna, którą można dobrać zgodnie z preferencjami. Innym czynnikiem, który może warunkować wybór danego rozmiaru jest powierzchnia przeszklenia i zapewniany w związku z nią stopień doświetlenia pomieszczenia na poddaszu. Zbyt małe okno nie zapewni bowiem wymaganej intensywności światła, a zalecenia w tym zakresie określane są w prawie budowlanym.
wymiary okna dachowe połaciowe (1)
Aby wyliczyć wymaganą dla danego pomieszczenia powierzchnię przeszklenia trzeba wziąć pod uwagę powierzchnię pokoju (np. licząc po podłodze) i przeliczyć konieczny do zastosowania rozmiar okna dachowego według proporcji – 1:8 – 1:10 (przeszklenie do podłogi), przy czym nie istnieje nic takiego, jak górna granica dla takich proporcji. Jeżeli jednak pomieszczenie jest wyjątkowo duże, nie musi to oznaczać, że konieczny jest wybór gigantycznego okna – czasem skuteczniejszą formą doświetlenia pomieszczenia jest wybór kilku mniejszych okien dachowych i odpowiednie ich rozmieszczenie. Dla przykładu – jeżeli pomieszczenie, w którym ma pojawić się okno dachowe jest powierzchni ok. 20 m2, wtedy minimalny wymiar przeszklenia w wybranych oknach powinien wynieść ok. 2,5 m2 (także w postaci sumy dla kilku okien).
okna dachowe

Nasz sklep internetowy to doskonały wybór! Okna dachowe, które sprzedajemy, są bezpieczne, trwałe i pochodzą od najlepszych producentów na rynku, tj. Fakro, Velux czy roofART. Dysponujemy oknami we wszystkich rozmiarach, ale również wszelkimi akcesoriami do dachów, co sprawia, że możesz dokonać u nas prawdziwie kompleksowego zamówienia. Nasi fachowcy pomogą Ci w doborze odpowiedniego asortymentu! Posiadamy oddziały na terenie całego kraju, dlatego żadna dostawa nie stanowi dla nas wyzwania. Skontaktuj się za pomocą formularza, aby zapytać o dostępność lub czas realizacji.

Cart
Your cart is currently empty.

Tylko do końca października lub do wyczerpania zapasów! Rabat 50% od cen katalogowych na trzy najpopularniejsze dachówki Creaton – płaska Simpla, falista Titania oraz nowoczesna Koda. Do tego jak zawsze darmowa wycena całego dachu!