Składane schody strychowe wyłaz strychowy – praktyczne i z pomysłem
Schody strychowe w formie konstrukcji składanej, która chowana jest w skrzyni zamontowanej w stropie to pomysłowe, praktyczne i wygodne rozwiązanie, pozwalające uniknąć budowy drogich schodów stacjonarnych, które zajmują dużo przestrzeni oraz wymagają zagospodarowania takiej przestrzeni, w której nie będą zaburzać użytkowania pomieszczeń. Z kolei schody strychowe znikają zawsze wtedy, gdy nie są potrzebne, pozostając niemal niezauważalne i nie wpływając w żaden sposób na estetykę danego wnętrza. W dodatku, w obszarze, w którym schody będą rozkładane, nadal można ustawiać meble czy przedmioty, o ile z łatwością da się przesunąć je przed wysunięciem schodów. Jednak rozwiązanie, jakim są schody strychowe, ma znacznie więcej zalet a do tego w sprzedaży jest wiele, różnorodnych modeli, dzięki czemu niezwykle łatwo jest znaleźć dla siebie rozwiązanie, które spełni wszystkie wymagania przyszłego użytkownika.
Schody strychowe – możliwości
Składane schody strychowe to gros możliwości – wymiary skrzyni, długości drabiny, maksymalne obciążenie, materiał wykonania a także dodatkowe rozwiązania podnoszące komfort użytkowania czy bezpieczeństwo to możliwość wyboru produktu, który będzie jak szyty na miarę. Podstawowe rozróżnienie schodów strychowych, na jakie można się natknąć dotyczy podziału na schody metalowe i drewniane. Schody metalowe mają zazwyczaj wyższe dopuszczalne obciążenie oraz mogą mieć budowę segmentową lub nożycową. Schody z drabinką drewnianą mają budowę segmentową. Wśród tych grup produktowych znaleźć można ponadto modele o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych, które zapobiegać będą utracie ciepła z poniższego, ogrzewanego pomieszczenia w przypadku, gdy górny poziom nie jest ogrzewany. W sprzedaży jest także wiele modeli schodów strychowych, które są ognioodporne – wtedy zabezpieczenia przeciw przedostawaniu się ognia dotyczą klapy od skrzyni i mogą pełnić barierę jednostronną lub obustronnie ognioodporną. Schody o właściwościach ognioodpornych mogą być zarówno drewniane, jak i metalowe.
Schody strychowe – co warto o nich wiedzieć
Do największych zalet składanych schodów strychowych należy niewątpliwie ich składana forma, dzięki której mogą być wysunięte wyłącznie wtedy, gdy są potrzebne, w pozostałym czasie zaś pozostają ukryte w stropie, nie zabierając przestrzeni użytkowej oraz pozostając bez wpływu na estetykę pomieszczenia. Zarówno konstrukcja segmentowa, jak i nożycowa nie wymagają dużej, wolnej przestrzeni na rozłożenie drabinki, dlatego nie trzeba martwić się o konieczność zaaranżowania dużej przestrzeni na ich montaż i użytkowanie.
W przypadku schodów strychowych niezwykle ważna jest także ich łatwa obsługa, na którą powinno składać się kilka, kluczowych aspektów. Istotne jest, aby umieszczona w suficie klapa od skrzyni otwierała się z łatwością, a jednocześnie była stabilna i bezpieczna. Klapę otwiera się z użyciem drążka teleskopowego (najczęściej dołączonego do pakietu), ponieważ jej lokalizacja w suficie jest zbyt wysoka, by przeciętnego wzrostu użytkownik mógł do niej dosięgnąć, dlatego ważne jest, aby nie stawiała zbyt dużego oporu, a jednocześnie nie może się otwierać zbyt lekko, aby nie stanowić zagrożenia. Dlatego właśnie w klapie stosowane są mechanizmy odciążające, które wspomagają zarówno otwieranie, jak i zamykanie, wspomaganie niekiedy dotyczy także wysuwania drabinki.
Dobrej jakości, składane schody strychowe cenione są także za wyjątkową łatwość montażu, co także w dużym stopniu odróżnia je od drogich i trudnych do wykonania schodów stacjonarnych. W schodach strychowych dobrych marek stosowane są systemy montażowe, które umożliwiają szybki i prosty montaż, który można wykonać bez specjalistycznych umiejętności, polegając jedynie na instrukcji oraz pomocy drugiej osoby. Drabinki schodów strychowych dostosowane są wstępnie do wysokości pomieszczenia, czasem jednak mogą wymagać przycięcia, co także nie stanowi dużego problemu. Ponadto, składane schody strychowe najczęściej dostarczane są do klienta w formie zmontowanej, gotowej do montażu, co pozwala dodatkowo zaoszczędzić sporo czasu. W wielu ofertach w sprzedaży pojawiają się także kątowniki montażowe, które sprawiają, że proces osadzania skrzyni w stropie jest jeszcze szybszy i łatwiejszy.
Schody strychowe to także wiele rozwiązań dodatkowych, które można dokupić niezależnie, aby podwyższyć komfort użytkowania czy ułatwić montaż. Wśród akcesoriów do schodów strychowych znaleźć można m.in. drążki teleskopowe (chociaż najczęściej dołączone są już do zestawu ze schodami i nie trzeba ponosić w związku z nimi dodatkowych kosztów), kątowniki montażowe lub dodatkowe zestawy izolacyjne, z którymi można w łatwy sposób podwyższyć parametry termoizolacyjne skrzyni oraz klapy i ograniczyć straty energii grzewczej. Najczęściej stosowanym przez klientów dodatkiem do schodów strychowych są niewątpliwie listwy maskujące, które ułatwiają estetyczne wykończenie schodów strychowych w suficie w taki sposób, aby nie wpływały one na pogorszenie estetyki pomieszczenia. Listwy maskujące są zwykle wykonane z drewna lub PVC i dostępne w kolorze białym.
Które schody strychowe wybrać dla siebie i czym się kierować
Ponieważ w kategorii składanych schodów strychowych można znaleźć bardzo wiele interesujących, wygodnych i funkcjonalnych modeli, znalezienie odpowiedniego rodzaju schodów nie będzie stanowić problemu, niezależnie od wymagań. W naszej ofercie schodów strychowych można znaleźć jedynie sprawdzone modele od znanych producentów, jak Fakro i roofART, dlatego nie trzeba martwić się o realizację norm bezpieczeństwa czy też termoizolacji i szczelności. W przypadku wyższych pomieszczeń, gdzie potrzebna będzie dłuższa drabinka, warto zwrócić uwagę na takie elementy, jak poręcz, która zwiększa bezpieczeństwo poruszania się w górę i w dół. Dobrej jakości schody będą także posiadać antypoślizgowe wykończenie stopni oraz mechanizm odciążający w klapie. Aby nie ryzykować uszkodzeń podłogi warto zwrócić uwagę na wykończenie drabinki w postaci stopek ochronnych, te jednak można zazwyczaj dokupić też osobno. Jeżeli natomiast istnieje potrzeba wnoszenia i znoszenia ciężkich przedmiotów, lepszym wyborem będą schody o podwyższonym dopuszczalnym obciążeniu (np. min. 200 kg) oraz jednocześnie na to, aby wymiary skrzyni, a tym samym otworu w stropie, przez który będzie się je przenosić, były odpowiednio duże. Optymalnym rekomendowanym wymiarem będzie w tym przypadku przynajmniej 70 cm x 120 cm. Jeżeli zaś dla użytkowników istotna jest ochrona energii grzewczej, to ponieważ strychy nie należą do ogrzewanych pomieszczeń, warto zwrócić uwagę na parametry termoizolacyjne skrzyni. Z kolei w przypadku, gdy w miejscu poniżej montażu schodów nie można wygospodarować wystarczająco dużo miejsca na zamachowe otwieranie schodów o konstrukcji segmentowej, dobrym wyborem będą schody wysuwane lub schody nożycowe, które wymagają znacznie mniej wolnej przestrzeni na rozłożenie.